ΣΤΙΒΟΣ

Πλήθος αγώνων, συμμετοχών και διακρίσεων από τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

πλήθος-αγώνων-συμμετοχών-και-διακρίσ-390403

Με 27 αθλητές έτρεξε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου την Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου στον 8ο Αχίλλειο Άθλο στα Φάρσαλα, έναν αγώνα, στον οποίον από την πρώτη χρονιά που πραγματοποιήθηκε, ο ΣΔΥΒ δίνει πάντα το παρών, συνδυάζοντας τη συμμετοχή του με τις διακρίσεις και τις θέσεις στο βάθρο των νικητών.

Αυτό το πέτυχε μάλιστα με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο, που πολύ σπάνια μπορεί να συμβεί, η νέα δρομέας του ΣΔΥΒ, Δήμητρα Πουλούλη, η οποία έτρεξε τον πρώτο της αγώνα σε οποιαδήποτε απόσταση και τερμάτισε 2η στη γενική κατάταξη γυναικών στα 5.200 μέτρα με χρόνο 24’24.

Ο Ζήσης Τσουρέλης αναδείχθηκε 3ος στη γενική κατάταξη στον Ημιμαραθώνιο, ενώ στις ηλικιακές τους κατηγορίες στην ίδια απόσταση οι Πέτρος Γεωργούλας, ο Κώστας Τσεκερίδης και η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου ήταν 1οι και οι Κώστας Σκοτίδης, Ηλίας Νόλης, Γιώργος Καλαντζής 2οι.

Ιδιαίτερη μνεία αξίζει να γίνει στον γιατρό νευροχειρουργό και πρόεδρο της Ένωσης Νοσοκομειακών Γιατρών Μαγνησίας, Νίκο Χαυτούρα, μέλος του ΣΔΥ Βόλου, που μετά από αξιόλογο αγώνα τερμάτισε 42ος στα 5.200μ με 29’13. Συνολικά από τον ΣΔΥ Βόλου έτρεξαν στον Ημιμαραθώνιο 22 δρομείς και στα 5.200 μέτρα άλλοι πέντε.

65 Γιώργος Μπατζιώρας 32:40

Στο Όρος της Φθιώτιδας Οίτη έγινε την ίδια ημέρα ο Hercules Marathon 2021 και 10 trail runners του συλλόγου έτρεξαν στις 3 αποστάσεις, εκ των οποίων οι 5 στον σκληροτράχηλο Μαραθώνιο των 42,3 χιλιομέτρων. Μεγάλη ήταν η διάκριση για τη Μάρθα Ξηροφώτου, που ανέβηκε στη 2η θέση στο βάθρο της γενικής κατάταξης γυναικών, ενώ ο Χρήστος Αγνουσιώτης επίσης είχε σημαντική επιτυχία παίρνοντας την 5η θέση, όντας 2ος στην κατηγορία.

40 Δημήτρης Κοτσίλιος 1:15:49

Ακόμη πιο επίπονος αγώνας ήταν το Serres Ultra Trail (S.U.T) που έγινε το Σάββατο 25/9 σε διαδρομή 86 χιλιομέτρων και τεράστια, όπως πολλές ακόμη φορές, ήταν η επιτυχία του Φιλάρετου Μπούκη, ο οποίος τερμάτισε νικητής του αγώνα με χρόνο 9 ώρες 52:48, έχοντας διαφορά από τον δεύτερο αθλητή 2 ώρες παρά 7 λεπτά. Δύο βδομάδες μετά ο κορυφαίος αθλητής θα αγωνιστεί στα 250 χιλιόμετρα του TihioRace.

Τα 86 χιλιόμετρα στις Σέρρες επίσης τερμάτισε ο Απόστολος Μπαρμπούλης, καταλαμβάνοντας την 28η θέση με 14 ώρες 53’25, ενώ ο Γιώργος Μουστάνης ήταν 58ος με 17:36:34, ο Αλέξανδρος Τσιγάρας 76ος με 19:09:42.

Την επόμενη ημέρα έγινε ο παράλληλος αγώνας της διοργάνωσης Voreia Beer Serres Trail 21 χιλιομέτρων, με εξαιρετική κούρσα από τον Χρήστο Παρασκευά που πήρε την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη με χρόνο 2 ώρες 00’52.
Το 4ο Olympic Day Run GREECE έγινε στη Θεσσαλονίκη, με τον Μιχάλη Σαράντη (gym lab running team) να τερματίζει 3ος στη γενική κατάταξη στα 5χλμ με 17’14.

Το 1ο Arta city trail έγινε στην πόλη της Ηπείρου και ο Στέργιος Κουσκουρίδας τερμάτισε 11ος με 28’46 τα 5χλμ, ενώ στην κατηγορία αναδείχθηκε 2ος.

Δράση υπήρξε και στον 9ο Τροφώνιο Ημιμαραθώνιο Λιβαδειάς και 12η στην κατάταξη των γυναικών στα 10 χιλιόμετρα τερμάτισε η Έλλη Τασιά με χρόνο 1 ώρα 11:47.

Στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης έγινε το «Oraiokastro Triathlon and Duathlon» και νικητής στην κατηγορία 50+ ετών στον ορεινό αγώνα τριάθλου (750 μέτρα κολύμβηση στην πισίνα, 20χλμ mountain bike, 7χλμ trail run) αναδείχθηκε ο Δημήτρης Σταθούρος, ενώ 5ος στους 30-39 ετών ο Γιώργος Σταθούρος. Στον παράλληλο ορεινό αγώνα 11 χιλιομέτρων ο Λευτέρης Χουρδάκης αναδείχθηκε μεγάλος νικητής με χρόνο 52’52, ενώ ο Ντίνος Πεταλωτής τερμάτισε 17ος με χρόνο 1 ώρα 34:27.

Στο ποδήλατο, νικητής στην κατηγορία Master στην Ανάβαση Καστανιάς στη Φθιώτιδα, τερμάτισε ο Γιάννης Κλόκας, συνεχίζοντας το μεγάλο σερί επιτυχιών.

Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας

Λιγότερο από ενάμιση μήνα απομένει για τη διεξαγωγή του Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθήνας και τα μέλη του ΣΔΥΒ που επιθυμούν την ομαδική μετάβαση με λεωφορείο ή/και τη διαμονή στο ξενοδοχείο 4 αστέρων Golden Age Athens Hotel, Μιχαλακοπούλου 57, που είναι πολύ κοντά στον τερματισμό στο Καλλιμάρμαρο, μπορούν να το αναφέρουν στους υπεύθυνους του ΣΔΥ Βόλου ως την Τετάρτη 6 Οκτωβρίου, ώστε να γίνουν από τον σύλλογο οι ανάλογες κρατήσεις και πληρωμές.

Αυτή τη βδομάδα χιλιάδες δρομείς από όλη την Ελλάδα, όπως και μέλη του ΣΔΥ Βόλου, θα έτρεχαν στον Ημιμαραθώνιο Κρήτης, ο οποίος 6 μέρες, πριν γίνει, ακυρώθηκε για τον πιο λυπηρό λόγο, εξαιτίας του σεισμού στο Αρκαλοχώρι, όπου διεξάγεται ο αγώνας. Κάθε δρομέας και κάθε πολίτης σε όλη την Ελλάδα μπορεί να προσφέρει τρόφιμα μέσω δωροεπιταγών στα Super Market Χαλκιαδάκης και Σκλαβενίτης και ο ΣΔΥΒ προτρέπει στα μέλη του να ακολουθήσουν τη διαδικασία δίνοντας κάθε τι που μπορούν.

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου και η διοργάνωση του Ημιμαραθωνίου Βόλου εκφράζουν τα θερμά τους συλλυπητήρια για τον θάνατο του Ανδρέα Παμπακά. Του μαραθωνοδρόμου από την Κύπρο που τίμησε τις διοργανώσεις του ΣΔΥ Βόλου και την πόλη μας με τη συμμετοχή του στον Ημιμαραθώνιο Βόλου το 2017 και το 2019 όπου έτρεξε τα 21,1 χιλιόμετρα σε ηλικία ως και 83 ετών, εντυπωσιάζοντας το πανελλήνιο και ειδικά όσους τον είδαν από κοντά.