ΣΤΙΒΟΣ

Με μεγάλη συμμετοχή στο Ultra Pelion Trail συνέχισαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

με-μεγάλη-συμμετοχή-στο-ultra-pelion-trail-συνέχισαν-444177

Τις απίθανες ομορφιές του Πηλίου γνώρισαν οι ultra runners από την Ελλάδα αλλά και από το εξωτερικό, που έτρεξαν για μια ακόμη χρονιά στο Ultra Pelion Trail. Ο αγώνας έγινε το Σαββατοκύριακο 28-29 Αυγούστου, και οι συμμετέχοντες κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν τα 80 και τα 23 χιλιόμετρα των αγώνων, αλλά και τη ζέστη που η αίσθησή της ήταν ακόμη περισσότερη σε συνδυασμό με την πολύωρη προσπάθεια.
Στις 5.00 το πρωί του Σαββάτου δόθηκε η έναρξη του αγώνα των 80 χιλιομέτρων (υψομετρική 4.200μ), με χρονικό όριο τερματισμού τις 20 ώρες, δηλαδή ως τη 1.00 το επόμενο πρωί.

Η εκκίνηση και ο τερματισμός του αγώνα ήταν στην Πορταριά, ενώ τα κυριότερα σημεία από τα οποία περνά η διαδρομή, μόνο μέσα από μονοπάτια και καλντερίμια, είναι ο Σαρακηνός, το Φυτόκο, η Αγία Παρασκευή Μακρινίτσας, το Πλιασίδι, το Χιονοδρομικό Χανίων, το Σχιτζουραύλι, ο Άγιος Γεώργιος, η Βυζίτσα, η Τσαγκαράδα, η Νταμούχαρη, ο Αη Γιάννης, το Ανήλιο, ξανά το Χιονοδρομικό, ο Πηλέας, ο Πάνας, το Σανατόριο Καραμάνη, η Αλικόπετρα.

Πέντε δρομείς του ΣΔΥ Βόλου μετείχαν στη διαδρομή των 80 χιλιομέτρων, και ο Χρήστος Παρασκευάς στον πρώτο του ultra αγώνα σε ηλικία 24 ετών, ήταν εκπληκτικός, τερματίζοντας 14ος με χρόνο 12 ώρες 50’59. Εντυπωσιακό αγώνα έκανε ο Κώστας Τσουράπας και πήρε την 44η θέση με ατομικό ρεκόρ 15 ώρες 08’01. Με δεκάδες τερματισμούς σε αγώνες ultra, ο Απόστολος Μπαρμπούλης πρόσθεσε μία ακόμη επιτυχία και πήρε την 15η θέση με 15 ώρες 44:05. Ο φίλος του ΣΔΥΒ και 9 φορές Σπαρταθλητής Στέργιος Αναστασιάδης τερμάτισε 41ος με 15:00:49.

Μία ενόχληση οδήγησε τον Θωμά Μαλιαχόβα να μην ολοκληρώσει τον αγώνα. Ο απολογισμός παραμένει εξαιρετικός, καθώς έφτασε ως τον Αη Γιάννη, στο 55ο χιλιόμετρο. Ο πρώτος ultra αγώνας του Κώστα Παλάντζα ολοκληρώθηκε στο 55ο χιλιόμετρο στις 13 ώρες στον Αη Γιάννη όπου επίσης μία ενόχληση δεν τον άφησε να συνεχίσει. Ο ίδιος ευχαριστεί τον Νίκο Μαγγίτση για τη συμπαράσταση και τις συμβουλές στη διαδρομή, τον πρόεδρο του ΣΔΥ Θεσσαλονίκης Δημήτρη Λαμπρινίδη και τον Στέλιο Ρουπακιά με τους οποίους έτρεξε δεκάδες χιλιόμετρα, τον Βασίλη Ηλιόπουλο και τη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων, τη διοργάνωση, και βέβαια τους εθελοντές, όπως πχ της Νίκης Βόλου, και πολλά μέλη του ΣΔΥ Βόλου, ακόμη και αυτούς που ήρθαν από μακρινές πόλεις όπως ο Όλυμπος, ο Χελμός και το Παρανέστι.

Την Κυριακή στις 8.00 το πρωί δόθηκε το ξεκίνημα για τα 23 χιλιόμετρα (υψομετρική 1.150 μέτρα). Δύο ώρες και 11 λεπτά μετά, ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης τερμάτισε κατακτώντας την 3η θέση στο βάθρο. 10ος ακολούθησε ο Πέτρος Γεωργούλας, 11ος ο Θανάσης Κοντογιάννης, 22ος ο Μίλτος Καραπιπέρης. Μετά από πολύ καλή εμφάνιση, η Άρτεμις Λιόλιου κατέλαβε την 6η θέση στις γυναίκες.

Συμμετοχές από τον ΣΔΥ Βόλου σε ακόμη 3 αγώνες

Η πλούσια σε αγώνες για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου εβδομάδα ξεκίνησε από το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος στην Αθήνα. Εκεί έγινε το απόγευμα της Τετάρτης 25 Αυγούστου το SNF Nostos Run με 2.000 συμμετοχές στους αγώνες των 10 και 5χλμ. Ο Γιώργος Δαφνής τερμάτισε τα 10 χιλιόμετρα σε χρόνο 36’34’’ και κατέλαβε την 6η θέση στη γενική κατάταξη.

Στην Πετρούσα Σερρών έγινε την ίδια ημέρα, μεσοβδόμαδα, ο 4ος Αγώνας Δρόμου της πόλης, και ο Αμβρόσιος Δημητριάδης τερμάτισε 4ος στα 5 χιλιόμετρα με χρόνο 20’07 καταλαμβάνοντας μάλιστα την πρώτη θέση στην ηλικιακή κατηγορία.

Την έκτη θέση στη κατάταξη των γυναικών κατέλαβε η Βάσω Τασιώνη στον Ορεινό Αγώνα Αυγερινού Κοζάνης 24,5 χιλιομέτρων, με χρόνο 3 ώρες 15:32, την Κυριακή 29 Αυγούστου.

Σε άλλες δράσεις, όμορφη πεζοπορία 8 χιλιομέτρων έκανε ο Χρήστος Μπάντης από το χιονοδρομικό κέντρο στην κορυφή του όρους Βόρας (Καϊμακτσαλάν), με τις λίμνες Πετρών και Βεγορίτιδας να διακρίνονται, όπως και ο Όλυμπος στο βάθος.

Σε πλήθος αγώνων στο επόμενο διάστημα

Ο 5ος Αγώνας Δρόμου Αλμυρού «Almyros City – Zerelia Lakes» είναι ένας ακόμη αγώνας που προστέθηκε στο καλεντάρι των επόμενων δράσεων του συλλόγου. Θα γίνει στις 3 Οκτωβρίου, και προς διευκόλυνση όσων μένουν/βρίσκονται στον Βόλο, εγγραφές θα γίνονται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160. Επίσης εκεί γίνονται εγγραφές και για το 9o Skiathos Trail Run Στα μονοπάτια του Παπαδιαμάντη που θα γίνει στις 19 Σεπτεμβρίου. Την ίδια ημέρα ο ΣΔΥΒ θα τρέξει με δεκάδες δρομείς στον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων. Στις 26 του μήνα θα γίνει ο 15ος Hercules Mountain Marathon Οίτης και ως τώρα έχουν γραφτεί από τον ΣΔΥΒ οι εξής δρομείς : Μαραθώνιος Ηρακλής 42,3km Μπάμπης Δοδοντζίδης, Μάρθα Ξηροφώτου. Ημιμαραθώνιος Ελλέβορος 16,2χλμ Αντωνία Ελευθεράκη, Τρύφωνας Καραμανλής, Ζήνων Λουλούδης, Θανάσης Χάδος.

Στο επόμενο διάστημα οι δρομείς του ΣΔΥΒ προγραμματίζουν να τρέξουν μεταξύ άλλων στους εξής αγώνες:

26 Σεπτεμβρίου 4ο Olympic Day Run GREECE Θεσσαλονίκη 10 – 5 – 2 χιλιόμετρα
3 Οκτωβρίου 5ος Αγώνας Δρόμου Αλμυρού «Almyros City – Zerelia Lakes»
10 Οκτωβρίου 2ο ΗΡΑΚΛΗΣ Γορίτσα Trail Run 2021
17 Οκτωβρίου 9ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης
14 Νοεμβρίου 38ος Μαραθώνιος Αθηνών, «ο Αυθεντικός» (13 Νοεμβρίου τα 10χλμ)
21 Νοεμβρίου 15ος Διεθνής Μαραθώνιος Δρόμος Θεσσαλονίκης «Μέγας Αλέξανδρος»

Και βέβαια ο ΣΔΥΒ θα μετέχει σε πολλούς ακόμη αγώνες που θα προγραμματιστούν και θα δημοσιεύονται στο https://voloshalfmarathon.gr/sdyv/ όπου υπάρχουν όλες οι πληροφορίες εγγραφής και για όλους τους προαναφερόμενους αγώνες.