ΣΤΙΒΟΣ

Έκτος στην Ευρώπη και με ρεκόρ ο Βολιώτης Γιώργος Καρνιαβούρας

έκτος-στην-ευρώπη-και-με-ρεκόρ-ο-βολιώτ-769068

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου ο Βολιώτης Γιώργος Καρνιαβούρας κατέλαβε την 6η θέση στην κατηγορία κατηγορίας F51. Ο Έλληνας πρωταθλητής στην κορύνα είχε καλύτερη βολή στα 25 μέτρα 99 εκατοστά, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο κατείχε ο ίδιος με 25.74μ. από το πρόσφατο πανελλήνιο πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ. Οι υπόλοιπες έγκυρες προσπάθειες του Καρνιαβούρα ήταν 24.42, 24.88, 24.89 24.87μ.

Στο μεταξύ χρυσός, στην παρθενική του εμφάνιση σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ήταν ο Απόστολος Χαριτωνίδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής, κατέκτησε την κορυφή της σφαίρας κατηγορίας F37 με 15 μέτρα 28 εκατοστά, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ αγώνων και πανελλήνιο ρεκόρ.

Εξαιρετική εμφάνιση, η οποία συνοδεύτηκε και με πανελλήνιο ρεκόρ, σημείωσε ο Αθανάσιος Γκαβέλας στα 200μ. κατηγορίας Τ12, ενώ ο Στέλιος Μαλακόπουλος, τερμάτισε δεύτερος στα 200μ. Τ62.