ΣΤΙΒΟΣ

Αποκαθήλωσε τον Μο Φάρα στο «αντίο» του ο Εντρις

αποκαθήλωσε-τον-μο-φάρα-στο-αντίο-το-357340

Παρότι δεν πρόσθεσε ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο στην τεράστια συλλογή του, ο σπουδαίος Μοχάμεντ Φάρα έκανε έναν εκπληκτικό αγώνα στο… θρίλερ των 5.000 μέτρων, τα έδωσε όλα, αλλά έμεινε, τελικά, δεύτερος (13:33.22), πίσω από τον τρομερό Αιθίοπα Μουκτάρ Έντρις (13:32.79).

Ο 23χρονος Αφρικανός ήταν καταπληκτικός στον τελευταίο γύρο, όπως και οι άλλοι δύο συμπατριώτες του, Κεγιέλτσα και Μπαρέγκα, που έμειναν, ωστόσο, στην 4η και στην 5η θέση, αντίστοιχα, αφού ο Μο Φάρα έκανε το γνωστό του… σπριντ στο τέλος, κατακτώντας, εντέλει, το ασημένιο μετάλλιο, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Αμερικανός Σελίμο (13:33.30).

Ρεκόρ αγώνων ο Ντινίζ

Ο Γάλλος Γιουάν Ντινίζ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50 χλμ βάδην, τερματίζοντας σε 3:33:12 που είναι νέο ρεκόρ αγώνων. Δεύτερος στο επίπονο αγώνισμα τερμάτισε ο Ιάπωνας Χιρόκι Αράι με 3:41:17 και τρίτος ο συμπατριώτης του Κάι Κομπαγιάσι με 3:41:19.

Ρεκόρ μεταλλίων η Φίλιξ

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4χ100μ των ΗΠΑ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος του Λονδίνου. Ο ΗΠΑ με τις Μπράουν, Φίλιξ, Ακινοσούν και Μπόουι τερμάτισαν σε 41.82 που είναι η κορυφαία φέτος επίδοση στον κόσμο. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Βρετανία με τις Φίλιπ, Ενρί, Ασερ-Σμιθ, Νέιτα) με 42.12 και το χάλκινο η νικήτρια του 2015 Τζαμάικα με τις Λίβι, Μόρισον, Φέισι και Φορμπς με 42.19.

Μετά την σκυταλοδρομία 4χ100μ γυναικών, όπου οι ΗΠΑ πήραν το χρυσό μετάλλιο, η Άλισον Φίλιξ ως μέλος της ομάδας, κατέχει πλέον τα περισσότερα μετάλλια στη διοργάνωση από κάθε άλλον αθλητή και αθλήτρια.

Η Αμερικανίδα σπρίντερ έφθασε πλέον τα 15 μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα και συγκεκριμένα 10 χρυσά, 3 ασημένια και 2 χάλκινα και δεν αποκλείεται να διευρύνει και άλλο τη συλλογή της. Έτσι, ξεπέρασε τον Γιουσέιν Μποολτ, ο οποίος στην τελευταία κούρσα της καριέρας του, στα 4χ100μ. ανδρών τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να τερματίσει για την Τζαμάικα κι έμενε στα 14 μετάλλια (11 χρυσά, 2 ασημένια και 1 χάλκινο), όσα έχει και η συμπατριώτισσά του Μέρλιν Ότι (3 χρυσά, 4 ασημένια και 7 χάλκινα). Ο Μπολτ πάντως εξακολουθεί να έχει τα περισσότερα χρυσά μετάλλια (11) από κάθε άλλον αθλητή ή αθλήτρια, αλλά πλέον η Φίλιξ βρίσκεται αρκετά κοντά του (10).

Ο Μαγέρ νικητής στο δέκαθλο

Ο Γάλλος Κεβίν Μαγέρ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο δέκαθλο με 8.768 βαθμούς, που είναι η κορυφαία εφετινή επίδοση στον κόσμο. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Γερμανός Ρίκο Φράιμουτ με 8.564β και το χάλκινο ο συμπατριώτης του Κάι Καζμίρεκ με 8.488β.

Σιγά μην έχανε η Λασίτσκενε

Η Ρωσίδα σταρ, πρώην Κούτσινα, έφτασε στα 2.03 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο άλμα εις ύψος, χάνοντας και τις τρεις προσπάθειες στα 2.08, ώστε να διεκδικήσει την κατάρριψη του παγκόσμιου ρεκόρ (2.09). Η Λασίτσκενε έχασε το πρώτο της άλμα στα 1.99, έχοντας περάσει με την πρώτη όλα της τα άλματα από το 1.84 μέχρι το 1.97 και αισθανόμενη την απειλή της Ουκρανίδας Γιούλιγια Λεβτσένκο στα 2.01, όμως ξεπέρασε με την πρώτη τα 2.03, κάτι που απέτυχε τρεις φορές η αντίπαλός της, οπότε και διατήρησε το «στέμμα» της από το Πεκίνο.

Η Λεβτσένκο έφτασε στα 2.01 με τη δεύτερη προσπάθεια και πήρε τη δεύτερη θέση, ενώ τρίτη ήταν η Πολωνέζα Καμίλα Λιτσβίνκο με 1.99 στην πρώτη της προσπάθεια. Εχασε τρεις φορές το 1.92 η τρεις φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης, η Ισπανίδα Ρουθ Μπεϊτία, και έμεινε στην τελευταία θέση.

Ιστορικό χρυσό για την Ενρίνκε

Η Ινές Ενρίνκε από την Πορτογαλία είναι η αθλήτρια που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50 χλμ βάδην, στην πρώτη διεξαγωγή του αγωνίσματος στη διοργάνωση. Η Ενρίνκε τερμάτισε σε 4:05.56 που βέβαια είναι και παγκόσμιο ρεκόρ.

Την ακολούθησαν η Κινέζα Χανγκ Γιν με 4:08:58 και η συμπατριώτισσά της Σουγκίνγκ Γιανγκ με 4:20:49.