ΣΤΙΒΟΣ

Ο Φιλιππίδης «έχασε» το βάθρο στο επί κοντώ της Ζυρίχης

ο-φιλιππίδης-έχασε-το-βάθρο-στο-επί-κ-349391

Εκατοντάδες φίλαθλοι παρακολούθησαν το μίτινγκ επί κοντώ το οποίο πραγματοποιήθηκε σε κεντρικό σημείο της Ζυρίχης, μία ημέρα πριν από τον πρώτο τελικό της σειράς αγώνων Diamond League και στον οποίο συμμετείχε ο Κώστας Φιλιππίδης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την τέταρτη θέση με 5.67μ, ύψος που ξεπέρασε με την τρίτη προσπάθεια. Ο αθλητής μας ξεκίνησε τον αγώνα του επιτυχημένα στα 5.57μ, ενώ μετά τα 5.67μ απέτυχε στα 5.77 μέτρα.

Νικητής του αγώνα ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του Πεκίνου Σον Μπαρμπέρ με 5.92μ και χαμένες προσπάθειες στα 6.01μ, ύψος που επέλεξε να δοκιμάσει στη συνέχεια. Δεύτερος με 5.67μ ήταν ο Πιοτρ Λίσεκ και τρίτος με το ίδιο ύψος ο Ραφαέλ Χολζντέπε.

Ο Φιλιππίδης θα κάνει τον επόμενο αγώνα του την Κυριακή (6/9) στο Challenge της IAAF στο Βερολίνο.