«Χαρακίρι» του Παναθηναϊκού που δώρισε τη νίκη στη Ρεάλ…

χαρακίρι-του-παναθηναϊκού-που-δώρι-41334

Μια σημαντική νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε ο Παναθηναϊκός που αν και βρέθηκε να προηγείται της Ρεάλ μέχρι και το 36’ του αγώνα στο ΟΑΚΑ, τελικά δέχτηκε ένα σερί 12-0 και έμεινε χωρίς πόντο για περίπου 7 λεπτά για να έρθει το τελικό 54-58 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Top16 της Ευρωλίγκα.

Το τρίποντο του Φερνάντεθ στο 3.40’’ πριν από το τέλος, έφερε τη Ρεάλ για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι το τελευταίο καλάθι των «πράσινων» στο παιχνίδι ήταν το 54-46 με τρίποντο του Μπράμος στο 33’!

Ωστόσο αυτή η ήττα δεν είναι καταδικαστική για τον Παναθηναϊκό που συνεχίζει να ελπίζει αν και ποχρεώθηκε στη 2η ήττα του στον 5ο όμλο.

Ο Παναθηναϊκός «αυτοκτόνησε» στο τελευταίο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο απογοήτευσε από τα 6.75 (τελείωσε τον αγώνα με 6/27 τρίποντα), ενώ έμεινε χωρίς καλάθι στα τελευταία περίπου 7 λεπτά. Πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» ο Μπράμος με 11 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν Ούκιτς, Τσαρτσαρής και Σχορτσανίτης, οι οποίοι σημείωσαν από 8.

Οι «πράσινοι» επικεντρώθηκαν σε επιθέσεις κοντά στο καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο και δικαιώθηκαν. Όταν μάλιστα μπήκαν και τρίποντα των Τσαρτσαρή και Μπράμος οι «πράσινοι», που απέδωσαν αποτελεσματικά σε άμυνα και ριμπάουντ, προηγήθηκαν δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου με νταμπλ σκορ (18-9), για να μπουν στη δεύτερη στο +9 (20-11).

Με τους Ισπανούς να τα έχουν με την… αστοχία τους κυρίως από τα 6.75 (4/14 στο ημίχρονο), ο Παναθηναϊκός κατάφερε με λύσεις κοντά στο καλάθι και πρωταγωνιστή τον Τσαρτσαρή να ξεφύγει στο 17΄ με +12 (31-19), ενώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (37-27).

Στην τρίτη περίοδο άρχισαν πάντως τα προβλήματα για τον Αργύρη Πεδουλάκη, ο οποίος «είδε» τους Μπράμο, Λάσμε, Τσαρτσαρή, Ματσιούλις και Γκιστ να συμμπληρώνουν από 3 φάουλ.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά και κατάφεραν με ένα γρήγορο σερί 4-0 να μειώσουν σε 37-31, αλλά δύο κολλητά τρίποντα δια χειρός Γκιστ και Ματσιούλις επανέφεραν τη διαφορά στο +10 (43-33, στο 24΄), ενώ ο Σχορτσανίτης κυριάρχησε κάτω από το αντίπαλο καλάθι και κράτησε μέχρι το 28΄ στο +11 (49-38).

Ωστόσο, ένα προσωπικό σόου του Ρέγιες βοήθησε τη Ρεάλ να τρέξει σερί 6-0 και να μειώσει με τη λήξη της περιόδου στους -5 (49-44). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός υπέστη μπλακ άουτ, δέχθηκε επιμέρους σκορ 14-5, και «έπεσε» με το τελικό 58-54. Μάλιστα, οι «πράσινοι» έμειναν στα τελευταία περίπου 7 λεπτά χωρίς πόντο!

Τα δεκάλεπτα:
20-11, 37-27, 49-44, 54-58

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαχίν (Ιταλία), Λοτερμόσερ (Γερμανία), Νουράν (Τουρκία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 11 (3), Ματσιούλις 5 (1), Καπόνο 4, Ούκιτς 8, Λάσμε 2, Τσαρτσαρής 8 (1), Διαμαντίδης 3, Γκιστ 5 (1), Μπανκς, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 8.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Ντρέιπερ 4, Φερνάντεθ 8 (1), Σουάρεθ, Ρέγιες 13 (1), Μίροτιτς 3, Ροντρίγκεθ 6 (2), Χέτσεμαϊερ 11 (1), Μπέγκιτς 6, Κάρολ, Γιουγ 7 (1), Σλότερ.

Σε αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής για τη φάση των «16» της Ευρωλίγκα, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

5ος όμιλος

Πέμπτη, 24 Ιανουαρίου Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία)-Μπάμπεργκ (Γερμανία) 82-63
Παρασκευή, 25 Ιανουαρίου ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Ουνικάχα Μάλαγα (Ισπανία) 81-94 Αναντολού Εφές (Τουρκία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) 56-52 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 54-58

Πέμπτη, 24 Ιανουαρίου
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Τουρκία)-Κίμκι (Ρωσία) 85-82 Κάχα Λαμποράλ (Ισπανία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 79-90 Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Ολυμπιακός 77-78
Παρασκευή, 25 Ιανουαρίου Σιένα (Ιταλία)-Μπεσίκτας (Τουρκία) 63-57