Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει

η-ελλάδα-ποτέ-δεν-πεθαίνει-851206

Στην Ελλάδα αύριο έχει εκλογές και στην Ισπανία θα γίνεται ο τελικός του Ευρωμπάσκετ με την Εθνική μας ομάδα να θέλει να είναι εκεί… ειδικά τώρα που δεν φοβάται τίποτα μετά και την απίστευτη νίκη στον χθεσινοβραδινό ημιτελικό επί της Σλοβενίας.
Οι παίκτες της εθνικής ομάδας μπάσκετ 6 λεπτά πριν το τέλος έχαναν 42-58 και ίσως σκέφθηκαν ότι λόγω των εκλογών… κανείς δεν θα έβλεπε τον τελικό, αλλά τελικά άλλαξαν γνώμη, έφεραν τα πάνω κάτω και πέτυχαν την πιο εκπληκτική νίκη, περνώντας στην 4αδα και αποδεικνύοντας ότι η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει…
Μια απίστευτη λοιπόν Εθνική ομάδα κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι μέσα σε λιγότερο από 1,5 λεπτό για τη λήξη και να πάρει μια πανάξια, σπουδαία νίκη απέναντι στη Σλοβενία (63-62) που τη στέλνει στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ!
Η υπόθεση πρόκριση έμοιαζε με ναυάγιο. Αυτά παλικάρια όμως το πίστεψαν! Ο Λάκοβιτς τα έχασε, ο Παπαλουκάς όμως όχι! Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει με 42-58 και 53-62, πριν μιλήσει η ψυχή των πρωταθλητών και με σερί 10-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα να ρίξει τους Σλοβένους στο καναβάτσο!
Η Εθνική ομάδα πήρε ΕΠΙΚΗ πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.
Οι Σλοβένοι επέβαλαν τον αργό ρυθμό τους στο πρώτο δεκάλεπτο. Με όπλο την καλή τους άμυνα και το «κρεσέντο» του Νεστέροβιτς στην επίθεση (8 πόντοι) ξέφυγαν με 5 πόντους (17-12), την ώρα που η Εθνική πέτυχε μεν κάποια εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό αλλά δεν απέφυγε τα λάθη και την αστοχία από τα 6,25μ. Ετσι, η πρώτη περίοδος έληξε με την Σλοβενία στο +3 (17-14).
Ιδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, η οποία έληξε ακριβώς με το ίδιο σκορ (17-14 για τη Σλοβενία). Η κακή ελληνική παρουσία συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό του 3ου δεκαλέπτου.
Η ελληνική ανάκαμψη δεν ήρθε ούτε στην τέταρτη περίοδο. Οι Σλοβένοι έφτασαν και στο +16 (58-42) στο 34’ απέναντι στην Ελλάδα που ήταν αγνώριστη. Ωστόσο, η τελευταία προσπάθεια ήρθε. Με καλή άμυνα και σερί 7-0 η διαφορά έπεσε στους 9 πόντους (49-58) στο 37’. Όμως, δύο άστοχες ελληνικές επιθέσεις και ένα τρίποντο του Λάκοβιτς, 2’30’’ πριν τη λήξη, επανέφερε τη διαφορά στους 12 πόντους (61-49). Η Ελλάδα τα έπαιξε όλα για όλα στο τελευταίο δίλεπτο. Πίεσε ασφυκτικά τους Σλοβένους και έκανε την επική ανατροπή! Με ηγέτη τον Παπαλουκά (7 πόντους στο τέλος) στην επίθεση και τον Βασιλόπουλο στην άμυνα, έκανε σερί 10-0 στο τέλος και μετέτρεψε το 53-62 σε 63-62 με καλάθι του Παπαλουκά στα 7 δευτερόλεπτα!
Στην τελευταία επίθεση των Σλοβένων ο Λάκοβιτς σούταρε από τα 8 μέτρα αλλά δεν βρήκε ούτε στεφάνι και η Ελλάδα πανηγύρισε την επική πρόκριση με επιμέρους σκορ 21-4 στο τελευταίο 6λεπτο!

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 28-34, 40-51, 63-62

Πρόκριση-«θρίλερ» για Λιθουανία
Η Λιθουανία, αν και αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες, τελικά κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας της Κροατίας με 74-72. Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα θα μπορούσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο ο Πλάνινιτς αστόχησε σε δυο βολές, ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη. Στον σημερινό ημιτελικό του Σαββάτου η ομάδα του Ραμούνας Μπουτάουτας θα αντιμετωπίσει την Ρωσία. Κορυφαίοι των νικητών ο Λίνας Κλέιζα (19 πόντους, 9 ριμπάουντ) και ο Ντάριους Σονγκάιλα (20 πόντους, 7 ριμπάουντ).
Τα δεκάλεπτα:17-19, 38-35, 53-55, 74-72
Λιθουανία: Καουκένας 8, Γκούστας, Μασιούλις 3, Λαβρίνοβιτς Ντ. 2, Σισκάουσκας 2, Σονγκάιλα 20, Γιασάιτις 7, Κλέιζα 19, Λαβρίνοβιτς Κ. 3, Γιασικεβίτσιους 6, Γιανκούνας, Γιαβτόκας 4
Κροατία: Ούκιτς, Κους 3, Πόποβιτς 12, Ρόζιτς 8, Πρκάτσιν 2, Τόμας 10, Πλάνινιτς 16, Στόιτς, Μάρκοτα 5, Μπάνιτς 6, Κασούν 4, Μπάρατς 6