Στην πισίνα για άνοδο Νίκη και ΝΟΒΑ

Τελευταία ενημέρωση: 2012-08-02, 17:47:54
Στην πισίνα για άνοδο Νίκη και ΝΟΒΑ

Σήμερα ξεκινούν οι προσπάθειες των Βολιώτικων συλλόγων

Ρεπορτάζ: ΔΑΝΑΗ ΨΑΡΡΑ   

Από σήμερα, Πέμπτη μέχρι και την Κυριακή θα διαρκέσουν οι αγώνες της τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, που θα διεξαχθούν στο κολυμβητήριο της Πετρούπολης.

Οι δέκα ομάδες που προκρίθηκαν, μετά την ολοκλήρωση της Α’ φάσης θα διεκδικήσουν από σήμερα τα δύο «εισιτήρια» για την άνοδο στη Β’ Εθνική κατηγορία.

Την πόλη του Βόλου εκπροσωπούν η Νίκη Βόλου και ο ΝΟΒΑ, που στην προηγούμενη φάση κατετάγησαν στην 2η και στην 3η θέση με 9 και 6 βαθμούς αντίστοιχα.

Ο ΝΟΒΑ, ο οποίος ανήκει στον Α’ όμιλο, θα αντιμετωπίσει τους εξής αντιπάλους: ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΟ Πετρούπολης, Νηρέα Κατερίνης, ΑΠΣ Οξυγόνο, ενώ η Νίκη Βόλου, η οποία ανήκει στον Β’ όμιλο, θα έχει αντιπάλους της τις εξής ομάδες: Άρη Κάμπου, ΝΟ Καβάλας, AO  Βετεράνων, ΚΟ Καρδίτσας.

Σήμερα, λοιπόν, ο ΝΟΒΑ θα ξεκινήσει την προσπάθειά του με αντίπαλο τον Νηρέα Χαλανδρίου στις 4 μ.μ., ενώ στην συνέχεια θα κάνει την προσπάθειά της η Νίκη Βόλου που θα αντιμετωπίσει τον ΑΟ Βετεράνων στις 7 μ.μ.

Ο προπονητής του ΝΟΒΑ, Σωτήρης Ζουμπουλιάς, θα χρησιμοποιήσει τους εξής παίκτες στους αγώνες της τελικής φάσης : Θεοδόσης Βόντζος, Κώστας Λάμπης, Χάρης Χατζηιωάννου, Δημήτρης Πολίτης, Ζαφείρης Χαλάς, Γιάννης Μαλλιαρός, Παναγιώτης Παρασκευόπουλος, Παύλος Μωραϊτόπουλος, Νίκος Αθανασιάδης, Μάνθος Γιαννόπουλος, Θανάσης Κόφφας, Ιορδάνης Άγγος.

Ο τεχνικός της Νίκης Βόλου, Δημήτρης Μπλάνας, θα έχει στη διάθεσή του τους εξής παίκτες για την τελική φάση του Πρωταθλήματος: Δημήτρης Μπατζιάκας, Αλέξανδρος Μητρούσης, Γιώργος Αδαμάσογλου, Στέφανος Ξυφώλης, Παναγιώτης Κουρτίδης, Γιώργος Καρκαλιάνης, Γιάννης Μάκος, Κώστας Σκοτινιώτης, Λευτέρης Παρασκευάς, Βασίλης Παρασκευάς, Στέφανος Κακάσης, Ιάσων Λέτσιος, Ανδρέας Ευαγγελινός.

Σ’ ότι αφορά τον Όμιλο Καθόδου, που ήταν προγραμματισμένος να διεξαχθεί αυτό το Σαββατοκύριακο 4 και 5 Αυγούστου στην Πάτρα (κολ. «Αντώνης Πεπανός»), μετά την αποχώρηση της Ολυμπιάδας Ιωαννίνων και της ΝΕ Λάρισας που υποβιβάζονται στην Δ’ Εθνική κατηγορία, το μοναδικό παιχνίδι που θα γίνει είναι αυτό μεταξύ Νηρέα Πατρών – ΝΑΟ Πόρτο Ράφτη, το Σάββατο (20.30). Ο νικητής θα παραμένει στην κατηγορία ενώ ο ηττημένος υποβιβάζεται στην Δ’ Εθνική.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Σήμερα (2/8)

16.00 Νηρέας Κατερίνης – ΝΟΒΑ

17.30 ΑΟ Πετρούπολης – ΑΠΣ Οξυγόνο

19.00 ΑΟ Βετεράνων – Νίκη Βόλου

20.30 ΝΟ Καβάλας – ΚΟ Καρδίτσας

Αύριο (3/8)

09.00 ΑΠΣ Οξυγόνο – Νηρέας Κατερίνης

10.30 ΝΟ Ρεθύμνου – ΑΟ Πετρούπολης

12.00 ΚΟ Καρδίτσας – ΑΟ Βετεράνων

13.30 Άρης Κάμπου – ΝΟ Καβάλας

16.00 ΝΟΒΑ – ΑΠΣ Οξυγόνο

17.30 Νηρέας Κατερίνης – ΝΟ Ρεθύμνου

19.00 Νίκη Βόλου – ΚΟ Καρδίτσας

20.30 ΑΟ Βετεράνων – Άρης Κάμπου

Σάββατο (4/8)

09.00 ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟΒΑ

10.30 ΑΟ Πετρούπολης – Νηρέας Κατερίνης

12.00 Άρης Κάμπου – Νίκη Βόλου

13.30 ΝΟ Καβάλας – ΑΟ Βετεράνων

16.00 ΑΠΣ Οξυγόνο – ΝΟ Ρεθύμνου

17.30 ΝΟΒΑ – ΑΟ Πετρούπολης

19.00 ΚΟ Καρδίτσας – Άρης Κάμπου

20.30 Νίκη Βόλου – ΝΟ Καβάλας

Κυριακή, 5/8

10.00 1ος Α – 2ος Β (Ημιτελικός)

11.30 1ος Β – 2ος Α (Ημιτελικός)

13.00 4ος Α’ – 4ος Β’ (Θέσεις 7η – 8η)

14.30 3ος Α – 3ος Β’ (Θέσεις 5η – 6η)

18.00 Μικρός τελικός (Θέσεις 3η – 4η)

19.15 Μεγάλος τελικός (Θέσεις 1η – 2η).

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
1
+
8
=