Πρώτη φορά το απόλυτο για τις βολιώτικες ομάδες στην Α1 ΕΣΚΑΘ

πρώτη-φορά-το-απόλυτο-για-τις-βολιώτικ-891482

Το τέσσερα στα τέσσερα έκαναν οι βολιώτικες ομάδες στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ και ήταν η πρώτη φορά που το κατάφεραν φέτος, με τον Γ.Σ. Βόλου να παίρνει την πρώτη του νίκη με το 63-64 επί του Φοίβου στη Γιάννουλη.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Αυτή που εντυπωσιάζει είναι η Ανάληψη, καθώς με την 7η επιτυχία της (88-75 την Α.Ε. Τρικάλων) είναι πλέον στη δεύτερη θέση μαζί με τον Νέο Κεραυνό Λάρισας, που έχασε καθαρά από τον Ιωνα στον Βόλο με 75-60. Σημαντικό διπλό στη μάχη για την παραμονή σημείωσε ο Αιολικός με το 58-75 κόντρα στον Σπάρτακο Λάρισας. Αναλυτικά:

Ανάληψη-ΑΕ Τρικάλων 88-75

Από το καλό στο καλύτερο πάει η Ανάληψη, η οποία μετά το αμφίρροπο πρώτο μέρος στο ματς με την Α.Ε. Τρικάλων στο ΕΑΚ, στο τρίτο δεκάλεπτο «έσφιξε» την άμυνά της, που ήταν χαλαρή μέχρι τότε, και με 24-11 επιμέρους σκορ αυτό το διάστημα ξέφυγε με 16 στο 30’ και από κει και πέρα πήρε άνετα το 7ο ροζ φύλλο αγώνα. Αξιοσημείωτο είναι πως για πρώτη φορά έπαιξε φέτος ο Γιώργος Ίλτσογλου, που βοήθησε τα μέγιστα με 19 πόντους, τέσσερις λιγότερους από τον πρώτο σκόρερ Μπουσκολίτη, ενώ επανεμφανίστηκε και ο Φαλάγγας, που είχε να παίξει από τη 2η αγωνιστική με την ΑΕΛ.

Δεκάλεπτα: 22-24, 49-46, 73-57, 88-75

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Ιλτσογλου 19 (5), Μπάρτζος, Ευαγγελινός 6, Φαλάγγας, Στούμπος, Βούλγαρης 3 (1), Αγγελοκωστόπουλος 2, Μπουσκολίτης 23, Σιρολιάνης 4, Καλαϊτζής 17 (1), Καρασάββας 14

Α.Ε. Τρικάλων (Παπαγιάννης): Στούμπος 7, Παπαγιάννης 6 (1), Τσάκαλος 8, Ναλμπάντης 9, Στάλλας 11, Τραγιανίδης, Σιαφάκας, Ελευθεριάδης 3, Τζόκας 29 (4), Αργυρόπουλος 2

Ιωνας-Ν. Κεραυνός 75-60

«Επιτέλους Ιωνας» θα μπορούσε να είναι ο τίτλος του παιχνιδιού που έγινε στο «Β. Παρασκευόπουλος», καθώς η ομάδα του Στέλιου Τσαβέ μετά από μία κάτω του μετρίου πορεία για τα δικά της στάνταρ απέδωσε αυτό που έπρεπε και οδήγησε στη 2η ήττα του και μάλιστα συνεχόμενη μετά απ’ αυτή με την Ανάληψη τον Νέο Κεραυνό Λάρισας με 15 πόντους διαφορά.

Ο Ιωνας ξεκίνησε δυνατά και με σωστές επιλογές προηγήθηκε με 10-4 . Όμως η συνέχεια μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ανήκε στον Κεραυνό, που έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και βρέθηκε να προηγείται με 12-19 στο 10’, ενώ έφτασε στη 2η περίοδο και σε διψήφια διαφορά (23-33).

Παρόλ’ αυτά οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και αφού μείωσαν στο 32-33 του ημιχρόνου, στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τα ηνία και με σωστή κυκλοφορία της μπάλας, αιφνιδιασμούς και ευστοχία έξω από τα 6,75 (7/10 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Καλογερόπουλο να βάζει τέσσερα, τον Διγενή δύο και τον Μαστέλλο ένα) έκανε επιμέρους σκορ 27-10, φτάνοντας στο 59-43 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Νέος Κεραυνός στην τελευταία περίοδο πίεσε σε όλο το γήπεδο, έκλεψε μπάλες και μείωσε στους έξι. Ωστόσο, ο Ιωνας με ψυχραιμία και με οκτώ πόντους από τον Χατζόπουλο και τέσσερις από τον Παππά κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 10 και την αύξησε με τη λήξη στους 15 (75-60).

Δεκάλεπτα: 12-19, 32-33, 59-43, 75-60

ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Χριστάκης, Καλογερόπουλος 20 (5), Κορτέσης 2, Παλάσκας, Γενιτσαρίδης, Μαστέλλος 13 (3), Διγενής 15 (3), Χρηστομάνος 10, Γιαννιώτης, Χατζόπουλος 9 (2), Παππάς 4, Χαρχαρής 2

Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Πάκας): Τσιαμπαλής 6 (1), Πολιτόπουλος 9 (1), Αργυρούλης 8, Αντωνόπουλος 3 (1), Πάσχος 3, Mηνάς 10 (1), Γιακούλας 19 (2), Πιτσαρής, Ευθυμίου, Κίτσιος 2, Τσουκαλέλης

Σπάρτακος-Αιολικός 58-74

Το ήθελε οπωσδήποτε το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα και το πήρε ο Αιολικός με το δεύτερο διπλό στο πρωτάθλημα. Ουσιαστικά, η ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου απέναντι στον Σπάρτακο από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ήλεγχε απόλυτα το ματς, πήρε διψήφια διαφορά στο ημίχρονο και στη συνέχεια έκανε ό,τι ήθελε, καταφέρνοντας να προηγηθεί ακόμη και με είκοσι πόντους (46-66) στην 4η περίοδο, τελειώνοντας τελικά το ματς στο +16. Μάλιστα, η διαφορά στην επανάληψη δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 12 πόντους.

Σίγουρα τους γηπεδούχους επηρέασε το γεγονός ότι λόγω εξύβρισης των διαιτητών αποβλήθηκε νωρίς ο Αθανασόπουλος, που είναι από τους καλύτερους παίκτες του Σπάρτακου.

Δεκάλεπτα: 13-12, 23-34, 41-56, 58-74

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Χατζιάρας): Καλέτσιος 6, Αθανασόπουλος 3, Γιαννούτσος 11, Ζέρβας 10 (2), Χαλκιάς 18(1), Παπαθανασίου 6, Καραλάιος 2, Αγγελάκης 2.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στεργιόπουλος): Ζαρνακούπης 20 (4), Βόντζος, Λάιος, Σαμαράς 12 (2), Μισαηλίδης 28 (4), Κολτσιδόπουλος, Νικολαΐδης, Βαϊόπουλος 12, Χαρχαρής 2, Γραμματίκας

Φοίβος-Γ.Σ. Βόλου 63-64

Ο νεανικός Γ.Σ. Βόλου κατάφερε στηριζόμενος στους δύο πιο έμπειρους παίκτες του Κέτουλα και Καλιτζέο, που πέτυχαν μαζί 45 πόντους, να πάρει την πρώτη του νίκη στην Α1 ΕΣΚΑΘ και μάλιστα εκτός έδρας, βλέποντας πλέον με άλλο μάτι τη συνέχεια.

«Θύμα» της ομάδας του Κώστα Σιδηρόπουλου ήταν ο Φοίβος Γιάννουλης, τον οποίον οι Βολιώτες κέρδισαν στον πόντο σε ένα παιχνίδι γκραν-γκινιόλ.

Με το σκορ στο 60-61 και ενώ απέμεναν περίπου 40’’, ο Καλιτζέος με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (60-64), αλλά απάντησαν με τον ίδιο τρόπο οι γηπεδούχοι (63-64).

Στα 29’’ ο Γ.Σ. Βόλου ξεκίνησε την τελευταία του επίθεση, θέλοντας να εξαντλήσει και τα 24’’. Ωστόσο, στα 14’’’ δόθηκε αμφισβητούμενο επιθετικό φάουλ στον Καλιτζέο, αλλά ο Γ.Σ. Βόλου έπαιξε καλή άμυνα και ο Φοίβος αστόχησε, με τον Κέτουλα να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ και την μπάλα να μένει στα χέρια των νικητών έως το τέλος.

Η νίκη αυτή για τον Γ.Σ.Β. αποκτά μεγαλύτερη σημασία, αν αναλογιστεί κανείς ότι έλειπαν πέντε παίκτες, οι Τζιόρτζιος, Ζάχος, Αυλογιάρης, Καζεπίδης, Στρατάκης.

Δεκάλεπτα: 22-18, 44-33, 49-45, 63-64

ΦΟΙΒΟΣ (Ρουκάς – Παπαθανασίου): Παζάρας 7 (1), Ντεντεγκιόνι 1, Μπαρούτας, Δεμίρης 14 (1), Μπακαρός 10 (1), Τριανταφυλλίδης, Βησσαρίου 18 (3), Τσιγκρίκης , Ανδρέου, Οικονόμου 13 (2), Θεοδωρόπουλος

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Σαμαράς 3 (1), Κατσαούνης, Τρασάς 12 (2), Λιάσκος, Κυνουργιόπουλος 2, Κέτουλας 22 (1), Πάντος 2, Βασιλάκης, Καλιτζέος 23 (3).