Εχασε με 67-89 η Νίκη από τον Βίκο

εχασε-με-67-89-η-νίκη-από-τον-βίκο-865074

Η Νίκη βρήκε μπροστά της στην πρώτη αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος έναν ανώτερο αντίπαλο, τον Βίκο Ιωαννίνων, και έχασε δίκαια στο κλειστό της Νέας Ιωνίας με 67-89, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του θεσμού.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Η Νίκη, που δεν μπόρεσε ούτε να ανταποκριθεί στην αμυντική πίεση του αντιπάλου της, ούτε να τον περιορίσει επιθετικά στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ξεκίνησε με ένα 3-0 χάρη σε γκολ-φάουλ του Κουτίνα, αλλά από κει και πέρα ο Βίκος έκανε σερί 0-7 και είχε πάντα την πρωτοπορία στο σκορ σε όλον τον αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι βοηθούμενοι και από τα δύο τρίποντα του Τσιλούλη (σ.σ. αδερφός του ποδοσφαιριστή της Λαμίας) έφθασαν τρεις φορές τη διαφορά στο +8 (9-17, 14-21, 16-24), με τον Σιπητάνο με τα δύο δικά σουτ τριών να τη μαζεύει προσωρινά.

Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 19-26, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν πολύ δυνατά τη δεύτερη περίοδο, κάνοντας ένα σερί 0-8 στο πρώτο ενάμισι λεπτό, με συνέπεια να ξεφύγουν με +15 (19-34) και ν’ αναγκάζουν τον Ανδρέα Μαύρο να πάρει τάιμ άουτ.

Ωστόσο, ο Βίκος μετά την επιστροφή στο παρκέ διεύρυνε το σερί, με τον Πάτρα, που έβαλε τους δύο πρώτους του πόντους, να γράφει το 19-36.

Το σκορ είχε αρχίσει να ξεφεύγει, με τη Νίκη να έχει σημαντικό πρόβλημα κάτω από το καλάθι, από τη στιγμή που στα μισά της πρώτης περιόδου αναγκάστηκε να αποχωρήσει το μοναδικό της πεντάρι, ο Παπαδόπουλος, αφού μετά από χτύπημα που δέχθηκε στο πρόσωπο αιμορραγούσε στη μύτη.

Στα 5.34’ με τον Τσιλούλη να ολοκληρώνει αιφνιδιασμό ο Βίκος για πρώτη φορά πήρε διαφορά 20 πόντων (22-42), με τη Νίκη Βόλου να μην μπορεί να ακολουθήσει τον αντίπαλό της.

Πάντως, οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς και έκαναν ένα γρήγορο σερί 7-0, το οποίο ολοκλήρωσε στα 3.46’ ο Παπαδόπουλος, που επέστρεψε στην αναμέτρηση (29-41). Δυστυχώς, η προσπάθεια αυτή δεν είχε συνέχεια, με τον Βίκο να απομακρύνεται και πάλι με 31-48, με τον Βολιώτη και γέννημα-θρέμμα της Νίκης Γιώργο Μαυρογιάννη να σημειώνει το τρίποντο που διαμόρφωσε αυτό το σκορ, ενώ το ταμπλό στο τέλος του πρώτου μέρους έγραφε 38-51, με τον νεαρό Ζησόπουλο να πετυχαίνει στα 2’.2’’ … κάπως τυχερό τρίποντο.

Ιωαννίδης με 13 πόντους, σκοράροντας κάτω από το καλάθι ή με βολές, και Κοτσάνος με 10, που επίσης είναι παίκτης ρακέτας, έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στη Νίκη στο πρώτο μισό του αγώνα.

Το δεύτερο μέρος

Η Νίκη μείωσε στους 11 στη αρχή της επανάληψης (42-53), ενώ στα 6.47’ ο Κουτίνας έγραψε το 44-56, με τους Βολιώτες να θέλουν σε πρώτη φάση να πάει σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά.

Στα 4.53’ με γκολ-φάουλ ο Βερτζάγιας έκανε το 48-60, χάνοντας τη βολή, για να ακολουθήσει το τρίτο τρίποντο του Τσιλούλη στο ματς (48-63).

Ο Βερτζάγιας ήταν και πάλι ζεστός στο 3.26’, φέρνοντας τη διαφορά στους δέκα με τρίποντο (53-63), με τη Νίκη να δοκιμάζει και σχήμα με τρεις κοντούς (Σηπιτάνο, Κωστούλα, Βερτζάγια).

Δυστυχώς, στην επόμενη επίθεση της Νίκης οι διαιτητές έδωσαν αυστηρό επιθετικό εκτός φάσης στον Παπαδόπουλο, που απορούσε, και οι Γιαννιώτες βρήκαν ακολούθως τις λύσεις να αποκτήσουν και πάλι … μαξιλαράκι ασφαλείας (55-70, +15) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Κι ενώ οι ισορροπίες του ματς είχαν διαμορφωθεί, οι διαιτητές φρόντισαν να βάλουν … φωτιά στο κλειστό, με ένα πολύ αυστηρό φάουλ εις βάρος του Σιπητάνο, που χρεώθηκε με τεχνική ποινή, φτάνοντας έτσι τα πέντε φάουλ.

Ο Βίκος εκμεταλλευόμενος τον εκνευρισμό των γηπεδούχων, πήγε τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους (58-79, +21), ο Βρεττάς ευστόχησε σε τρίποντο (61-79), ωστόσο ο Βίκος απάντησε με σερί 0-5 (61-84) και το μόνο που ενδιέφερε στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν το τελικό αποτέλεσμα (67-89).

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 38-51, 55-70, 67-89

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος): Σιπητάνος 10 (2), Βρεττάς 3 (1), Κουτίνας 22 (1), Σπηλιόπουλος, Παπαδόπουλος 13, Κωστούλας 7, Σπανόπουλος 2, Ζησόπουλος 3 (1), Βερτζάγιας 7 (1), Δελεντζές

ΒΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Καΐκας): Καννής 5 (1), Βαρακάς, Καλαμπάκας 4, Αναγνωστάκης 4, Μαυρογιάννης 9 (2), Ιωαννίδης 17, Σταυρόπουλος 3 (1), Τσιλούλης 16 (3), Πάτρας 10, Δήμος 5 (1), Αντωνίου, Κοτσάνος 14