ΣΤΙΒΟΣ

Στον 34ο Ορειβατικό Μαραθώνιο κι όχι μόνο βρέθηκε ο ΣΔΥ Βόλου

στον-34ο-ορειβατικό-μαραθώνιο-κι-όχι-μόν-866784

Ο παλαιότερος αγώνας ορεινού τρεξίματος, ο Ορειβατικός Μαραθώνιος Ολύμπου, έγινε για πρώτη φορά το 1986 από τον ΕΟΣ Θεσσαλονίκης και αποτέλεσε την απαρχή του επιτεύγματος που έχει σημειώσει έως σήμερα το δρομικό κίνημα, με εκατοντάδες αγώνες trail που γίνονται κάθε χρόνο σε όλα τα βουνά της χώρας μας.

Σε εκείνο τον αγώνα είχαν τρέξει Βολιώτες δρομείς και συνέχισαν να κάνουν το ίδιο κάθε χρόνο και επίσημα από το 1989 ως Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου με την ίδρυση του ιστορικού σωματείου.

Στον Ορειβατικό Μαραθώνιο Ολύμπου έχουν τρέξει κατά καιρούς τα περισσότερα από τα πιο παλιά μέλη του συλλόγου, όπως ο αείμνηστος παλιός πρόεδρος του ΣΔΥΒ Δημήτρης Κοντογιάννης, ο Γιώργος Γκαβαρδίνας, ο οποίος σε δύο μήνες στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας θα συμπληρώσει 50 Μαραθώνιους, ο Στέργιος Χύτας, ο Παντελής Σάμιος, ο Θεόδωρος Στόρτος, ο Μιχάλης Ακερμαν, ο Ηλίας Πατσαρούχας, ο Κώστας Τσουράπας, ο Χάρης Ακρίβος, ο Γρηγόρης Χαρακόπουλος, ο Γιώργος Λάσκος, ο Οδυσσέας Μιχαλόπουλος, ο Θανάσης Κοντογιάννης, ο Κώστας Παλάντζας, ο Σεραφείμ Τσαμασιώτης και πάρα πολλοί ακόμη.

Το 2012 νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Σπαρταθλητής του ΣΔΥΒ Νίκος Σιδηρόπουλος. Το 2018 νικήτρια στη γενική κατάταξη γυναικών ήταν η δρομέας του ΣΔΥ Βόλου Μάρθα Ξηροφώτου.

Τα νεότερα αλλά και τα παλιά στελέχη του ΣΔΥ Βόλου συνεχίζουν να δίνουν το «παρών» στη διοργάνωση, έτσι στον 34ο Ορειβατικό Μαραθώνιο Ολύμπου που έγινε την Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου αρκετά μέλη του ΣΔΥΒ έτρεξαν τον αγώνα, είτε για πρώτη φορά, είτε για πολλοστή.

Ο Νίκος Σιδηρόπουλος, συνεχίζοντας τις σταθερές εμφανίσεις, κατέλαβε την 17η θέση με χρόνο 6 ώρες, 9 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα. Ο Θανάσης Κοντογιάννης ακολούθησε 28ος με 6:36:59.

55ος ήταν ο Κωνσταντίνος Χαρντ (7:29:22), ενώ 78ος ήταν ο Κώστας Πολίτης με 8:06:31.

Στη θέση 118 τερμάτισε ο Σεραφείμ Τσαμασιώτης με 9:02:51, στην 145η ο Ζήνωνας Λουλούδης με 9:39:10, ενώ 156ος ήταν ο Αλέξανδρος Τσιγάρας με 9:52:42 και 177ος ο Γιώργος Τσοκάνης με 10:31:58.

Δεν τερμάτισαν ο Χριστόφορος Βάτσας και η Λίνα Παπακυριαζή. Η Λένα Ταμπούρη ακολούθησε την αποστολή και προπονήθηκε σε μέρος της διαδρομής.

Τσιγάρας, Χαρντ και άλλοι δρομείς του ΣΔΥΒ στον Ολυμπο

Τσοκάνης, Ταμπούρη, Παπακυριαζή, Λουλούδης στον ίδιο αγώνα

Οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου την ίδια ημέρα έτρεξαν και σε άλλες διοργανώσεις. Ο Ορεινός Αγώνας 1ο Apostolos Silas Trail Adventure έγινε σε μια διαδρομή με εναλλαγή θέας της Καβάλας και του κάμπου των Φιλίππων. Ο Ντίνος Πεταλωτής τερμάτισε 122ος τα 22 χιλιόμετρα με 3 ώρες 23:01, ενώ η Φανή Χασιώτη ακολούθησε τους τελευταίους δρομείς για λογαριασμό της διοργάνωσης. Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης πήρε την 80η θέση στα 5χλμ με 40’41.

Στον 13ο Πανελλήνιο Αγώνα Δρόμου ΔΕΗ Μνήμες Λιγνίτη στην Πτολεμαΐδα, 5ος τερμάτισε στα 10 χιλιόμετρα ο Στέφανος Κουνέλης με 41:37. Στα 5χλμ την 4η θέση πήρε με 20:34 ο Γιάννης Ζήσης, ενώ 18ος ήταν ο Απόστολος Σαρίδης (23:41).

Στην ποδηλατική Ανάβαση Κάτω Ολύμπου αγωνίστηκε ο Μάριος Αδαλόγλου.