ΒΟΛΕΪ

Επαιξε με την Εθνική Παίδων ο Βολιώτης Χάρης Παξιμαδάκης

επαιξε-με-την-εθνική-παίδων-ο-βολιώτης-206668

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε η Εθνική Παίδων από τη Σερβία, η οποία αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, στην πρεμιέρα της στον 1ο προκριματικό γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παίδων Κ18 που ξεκίνησε προχθές, Τετάρτη (12/01) στη Σόφια της Βουλγαρίας.

Σημαντικό είναι ότι αγωνίστηκε με το εθνόσημο στο στήθος ο Χάρης Παξιμαδάκης της Αργούς Βόλου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με όπλο την επίθεση και το μπλοκ έφτασε στο 2-0 σετ, όμως στη συνέχεια η Σερβία ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε από τη γραμμή του σερβίς και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη των αθλητών του Παναγιώτη Λακασά, το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, το 4-4 έγινε 9-4 για τους Σέρβους, για να τελειώσει το σετ με 15-8 και ο αγώνας με 3-2 σετ.

Τοπ σκόρερ για την γαλανόλευκη ο Αλέξανδρος Νανόπουλος με 34 πόντους με 57% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (29/51 τελειωμένες).

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική η Ρουμανία το μεσημέρι της Παρασκευής (14/01, 15.00).