Ερυθρόλευκος θρίαμβος στο βολιώτικο ντέρμπι

ερυθρόλευκος-θρίαμβος-στο-βολιώτικο-290985

Θριαμβευτής του πρώτου ντέρμπι της πόλης για τη φετινή σεζόν ήταν ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος επικράτησε 78-73 της Νίκης Βόλου στο κλειστό του ΕΑΚ και πήρε μία σπουδαία νίκη, τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά, για την συνέχεια του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Φώτο: ΘΑΝΟΣ ΚΟΖΑΝΙΤΗΣ

Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι και δεν βρήκαν τις απαντήσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης που παρέταξαν οι ερυθρόλευκοι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σε εκπληκτική μέρα έξω από τη γραμμή του τρίποντου και να φτάνουν σε ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα. Την επόμενη αγωνιστική και οι δύο ομάδες αγωνίζονται εντός έδρας με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται τον Πρωτέα Γρεβενών και τη Νίκη να φιλοξενεί τον Εσπερο Λαμίας.

Η εξέλιξη του ματς
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με καλό ρυθμό στην επίθεση και μετά το αρχικό 2-7 των φιλοξενούμενων οι γηπεδούχοι απάντησαν και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 10-9 στο 4’.

Οι ερυθρόλευκοι άρχισαν πολύ γρήγορα να βρίσκουν τα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 με τους Γκοντόπουλο και Αναγνωστόπουλου να… πυροβολούν και τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα 7 πόντων (21-14) με 3:30’ να μένουν για την περίοδο.

Οι κυανόλευκοι έβγαλαν αντίδραση και με σερί 7-0 ισοφάρισαν το σκορ ακριβώς στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (21-21). Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η ροή του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι με βολές του Λόλα πέρασαν μπροστά (25-27) μετά από αρκετή ώρα, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι σε καταπληκτική μέρα από το τρίποντο και με συνεχόμενα σουτ των Αναγνωστόπουλου και Ιλτσογλου διατηρούσε μία μικρή διαφορά (38-34) στο 17’.

Ο Κουτίνας με δικά του τρίποντα κρατούσε τη Νίκη κοντά στο σκορ και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Γιώργου Βλιώρα στο +3 (43-40). Στο πρώτο πεντάλεπτο του 3ου δεκαλέπτου ο καλός επιθετικός ρυθμός χάθηκε και για τις δύο ομάδες, οι οποίες έκαναν βιαστικές επιλογές, ωστόσο ο Ολυμπιακός συντηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα 5 πόντων (50-45).

Με 3’ να υπολείπονται για το τέλος της περιόδου οι ερυθρόλευκοι πήραν τη μεγαλύτερή τους διαφορά μέχρι εκείνη την ώρα (54-45), βασιζόμενοι στην άμυνα ζώνης που φαινόταν να έχει βγάλει εκτός παιχνιδιού τους παίκτες της Νίκης.

Δύο βολές του Ιλτσογλου 1:30’ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου έφεραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (58-48) για τους γηπεδούχους το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου. Στις πρώτες κατοχές της τελευταίας περιόδου ένα καλάθι του Σιμάκη ανέβασε το προβάδισμα στο +12 (62-50).

Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και χάρη σε σερί πόντους από Κουτίνα και Βερτζάγια επέστρεψαν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 62-59, 5:30’ πριν το τέλος, με τον δεύτερο όμως να δέχεται δεύτερη τεχνική ποινή και να αποβάλλεται από τον αγώνα. Ενα καλάθι του Σιμάκη κι ένα ζευγάρι βολών του Ιλτσογλου έφεραν το σκορ στο 69-61 στο 37’, ενώ με νέο τρίποντο του τελευταίου η διαφορά ανέβηκε και πάλι πάνω από τους 10 (72-61) με 2 λεπτά να απομένουν στο ρολόι.

Τίποτα δεν μπορούσε να κόψει τον δρόμο του Ολυμπιακού προς τη νίκη με τους δύο αντιπάλους να παίζουν μόνο για την διαφορά και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 78-73.

Δεκάλεπτα: 21-21, 43-40, 58-48, 78-73
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 20(5), Ιλτσογλου 19(3), Αναγνωστόπουλος 12(4), Σταθούρος 2, Σιμάκης 19(1), Παρασκευάς 6, Ευαγγελινός
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος-Κοσμάτος): Ξενιτίδης 9(3), Βερτζάγιας 8, Σαριμπαλίδης 3(1), Ζησόπουλος 5(1), Κουτίνας 24(3), Καλλές 6, Λόλας 18, Μπουσκολίτης, Σπανόπουλος, Νίκολης Χ.