Ν.Π.Σ. ΒΟΛΟΥ

Βλέπει μπροστά ο Βόλος…

βλέπει-μπροστά-ο-βόλος-296518

«Να φύγει και να μην ξανάρθει» είναι το σύνθημα στον Βόλο για το παιχνίδι με τον ΟΦΗ, με τους παίκτες να εκπλήσσουν αρνητικά με την απόδοσή τους, με την τεχνική ηγεσία βεβαίως να έχει το δικό της μεγάλο μερίδιο ευθύνης γι’ αυτήν την εικόνα.

Ζητούμενο είναι η άμεση αντίδραση, καθώς ακολουθεί παιχνίδι την Κυριακή στο «Καραϊσκάκης» με τον Ολυμπιακό. Κι αν σ’ αυτήν την αναμέτρηση δεν υπάρχουν μεγάλες απαιτήσεις για βαθμολογικό κέρδος και η ήττα θεωρείται φυσιολογική, χωρίς αυτό σε καμιά περίπτωση να σημαίνει ότι ο Βόλος θα πάει για … βόλτα στον Πειραιά, πρέπει οι κυανέρυθροι να δείξουν σημάδια βελτίωσης.

Κι αυτό γιατί αμέσως μετά και σε διάστημα τεσσάρων ημερών ο Βόλος θα πάει στη Λεωφόρο, προκειμένου να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα για τους 16 του Κυπέλλου και ενόψει της ρεβάνς του Πανθεσσαλικού, σε μία διοργάνωση που ενδιαφέρει πολύ την ομάδα του Αμπασκάλ.

Η κρισιμότητα των δύο αγώνων σίγουρα είναι διαφορετική κι αυτό το γνωρίζουν στο κυανέρυθρο στρατόπεδο. Η προσπάθεια επικεντρώνεται στο να σηκώσουν κεφάλι οι παίκτες, στους οποίους γίνεται σαφές πως ούτε είχαν κερδίσει κάτι με τη συγκομιδή των 12 βαθμών στα πέντε πρώτα παιχνίδια, ούτε έχουν χάσει τώρα κάτι με τους δύο βαθμούς στην τελευταία πεντάδα των αγώνων.

Η δύσκολη συνέχεια επιβάλλει να μην κοιτάζει ο Βόλος πίσω, αλλά μόνο μπροστά, χωρίς να χάνεται η πίστη στις δυνατότητες και στην προσωπικότητα των ποδοσφαιριστών.

Σίγουρα, η ομάδα είχε την ατυχία να χάσει κάποιους κομβικούς παίκτες, ενώ οι σημαντικές απουσίες θα συνεχιστούν και την προσεχή Κυριακή με τον Ολυμπιακό, καθώς θα λείψουν οι τιμωρημένοι Γκρίλο, Μπαριέντος και Φερνάντες, ο οποίος επιστρέφει με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, όπως επιστρέφει με τον Ολυμπιακό ο Βοϊτκόφσκι, ξεπερνώντας μία ίωση που είχε.

Ο Σωτήρης Νίνης απαντά

στις ερωτήσεις των φιλάθλων

Η καθιερωμένη πλέον ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ, στην οποία ποδοσφαιριστές των ομάδων της Super League (με αλφαβητική σειρά), απαντούν στις ερωτήσεις των φιλάθλων συνεχίζεται με τον Σωτήρη Νίνη του Βόλου.

Ο μέσος των κυανέρυθρων θα απαντήσει σε ερωτήσεις των φιλάθλων, στο πλαίσιο της συνέντευξης της εβδομάδας που διοργανώνει η Super League.

Στείλτε την ερώτησή σας μέχρι και τη Δευτέρα 29 Νοεμβρίου (και ώρα 12:00) στον ποδοσφαιριστή της ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ, στο e-mail [email protected] με τίτλο «ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΙΝΗ», δίνοντας έγκυρη διεύθυνση e-mail, κινητό τηλέφωνο και το ονοματεπώνυμό σας.

Θα ακολουθήσει κλήρωση και ένας τυχερός φίλαθλος θα κερδίσει υπογεγραμμένο αναμνηστικό από τον Σωτήρη Νίνη, προσφορά της ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ.

Τα στατιστικά του Βόλου

Δέκα αγωνιστικές έχουμε διανύσει στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 1 και ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα ατομικά και ομαδικά στοιχεία του Βόλου. Αναλυτικά αυτά έχουν ως εξής, σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της Σούπερ Λιγκ 1:

Γκολ

Φαν Βέερτ 5, Μπαρτόλο 3, Ροσέρο 2, Ορός 2, Ρινέρ 2, Γκιουλέν 1, Φεράρι 1, Φερνάντες 1

Τερεζίου 1

Τελικές προσπάθειες

Φαν Βέερτ 20, Φερνάντες 14, Ρομέρο 11, Ρεγκατέν 9, Γκρίλο 7

Γκολ ανά τελικές προσπάθειες

Μπαρτόλο 1/5.7, Τερεζίου 1/5, Φεράρι 1/4, Φαν Βέερτ 1/4, Ροσέρο 1/3

Σουτ εντός εστίας

Μπαρτόλο 10, Φαν Βέερτ 10, Φερνάντες 4, Ροσέρο 4, Ρομέρο 3, Ρεγκατέν 3, Τερεζίου 3

Σουτ εκτός εστίας

Φερνάντες 10, Ρομέρο 8, Μπαρτόλο 6, Ρεγκατέν 5, Μπαριέντος 3, Νίνης 3, Φεράρι 3

Κεφαλιές

Φαν Βέερτ 9, Γκρίλο 6, Ρινέρ 2, Ροσέρο 2

Ασίστ

Μπαριέντος 2, Μπαρτόλο 2, Ρομέρο 1, Ρεγκατέν 1, Πουρίτα 1, Φερνάντες 1, Φεράρι 1, Φαν Βέερτ 1

Κόκκινες κάρτες

Γκρίλο 1, Μπαριέντος 1 (ως παίκτης του πάγκου)

Αποβολές

Χρόνος συμμετοχής

Τσοκάνης 900 λεπτά (10 ματς), Μπαρτόλο 900 λεπτά (10 ματς), Ρομέρο 900 λεπτά (10 ματς), Φαν Βέερτ 899 λεπτά (10 ματς), Φεράρι 865 λεπτά (9 ματς), Ρεγκατέν 823 λεπτά (10 ματς), Γκρίλο 793 λεπτά (9 ματς), Φερνάντες 729 λεπτά (9 ματς), Κλέιμαν 723 λεπτά (8 ματς), Πουρίτα 579 λεπτά (7 ματς), Μπαριέντος 449 λεπτά (6 ματς), Ροσέρο 405 λεπτά (9 ματς), Ρινέρ 331 λεπτά (5 ματς), Νίνης 270 λεπτά (7 ματς), Κότνικ 237 λεπτά (3 ματς), Ορός 201 λεπτά (3 ματς), Γκιουλέν 150 λεπτά (4 ματς), Σοάρες 110 λεπτά (6 ματς), Βοϊτκόφσκι 100 λεπτά (5 ματς), Τερεζίου 68 λεπτά (6 ματς).

Ομαδικά στατιστικά

Γκολ 18, 5ελικές προσπάθειες 115, Γκολ/Τελικές προσπάθειες 1/6.4, ασίστ 10, πάσες 361, λάθη 341, φάουλ υπέρ 171, φάουλ κατά 165, κίτρινες κάρτες 29, κόκκινες κάρτες 2, αποβολές 2

Μέσοι όροι ανά αγώνα

Γκολ 1.8, τελικές προσπάθειες 11.5, γκολ/τελικές προσπάθειες 1/6.4, ασίστ 1, πάσες 36.1, λάθη 34.1, φάουλ υπέρ 17.1, φάουλ κατά 16.5, κίτρινες κάρτες 2.9, κόκκινες κάρτες 0.2, αποβολές 0.2