Σπουδαίο διπλό στο Κιλκίς για τον Κένταυρο Αγριάς

Τελευταία ενημέρωση: 2021-11-22, 15:33:46

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι νεαροί παίκτες του Κενταύρου για τη δεύτερη αγωνιστική της Β’ Εθνικής (2ος όμιλος-Α’ υποόμιλος) στο πρωτάθλημα handball. Το απόγευμα του Σαββάτου (20/11) ο Κένταυρος Αγριάς κατάφερε να αποδράσει από τη δύσκολη έδρα του Κιλκίς και επιβλήθηκε των Ποντίων με 27-28 μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Οι Πόντιοι, εκμεταλλευόμενοι την έδρα τους και έχοντας παρατάξει έμπειρους παίκτες στο παρκέ, κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με δύο τέρματα (14-12).

Το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Οι τακτικές επιλογές του προπονητικού διδύμου (Κρατήρας-Καλαποδάς) σε άμυνα αλλά και η επιλογή να δοθεί προτεραιότητα στην επίθεση από τα άκρα απέδωσαν καρπούς τη χρονική στιγμή που έπρεπε.

Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους εξτρέμ Πάσχο και Γραμματικόπουλο κατάφεραν και ξεκλείδωσαν την δυνατή άμυνα των γηπεδούχων. Από το 50’ μέχρι το 55’, ο Κένταυρος κατάφερε και πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 1-5 και στην ουσία σφράγισε τη μεγάλη επιτυχία.

Πολύ σημαντική ήταν και η συμβολή του 15χρονου τερματοφύλακα Δημήτρη Χανιά. Παρά το νεαρό της ηλικίας του και την ευθύνη της θέσης, ο νεαρός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση με 12 αποκρούσεις.

Ο 15χρονος Δημήτρης Χανιάς

Έχοντας ως στόχο τη διατήρηση της ομάδας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, η ομάδα του Κενταύρου θα προετοιμαστεί για την επόμενη  αγωνιστική, όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Κυριακή  (28/11) την ομάδα του Φέρωνα Βεροίας στο ΕΑΚ του Βόλου.

Πεντάλεπτα: (α) 2-3,4-4,6-6,9-7,12-9,14-12 (β) 16-15,17-17,20-19,23-21,24-26,27-28

Η ομάδα του Κενταύρου Άγριάς αγωνίστηκε με τους: Χανιά Δ., Κρατήρα Δ. (2), Βαλκαμελή Γ.,  Καλαποδά Αγ.,  Μαυρομάτη Κ., Μιχαλόπουλο Δ., Παπαδόπουλο Γ., Μακρή Γ. (4), Τσούκα Ηλ., Χιώτη Κ. (6), Γραμματικόπουλο Χ. (6), Μησιρλίδη Π.(3), Πάσχο Δ. (8).

Ακολουθήστε τον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ στο GOOGLE NEWS για άμεση ενημέρωση.
Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τον Βόλο, την Μαγνησία, την Ελλάδα και τον κόσμο