Ακόμη μία νίκη για Αλμυρό, ήττα στην παράταση για Αγριά

Τελευταία ενημέρωση: 2021-11-22, 09:53:02
Η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη κέρδισε εντός έδρας τη Νίκαια

Σε ακόμη μία νίκη έφτασε η ομάδα του Αλμυρού, αυτή τη φορά κόντρα στη Νίκαια 2012, την οποία κέρδισε εύκολα με 83-67 για την 4η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η Αγριά από την άλλη δεν τα κατάφερε και λύγισε στην παράταση στην έδρα του Αχέροντα Καναλακίου και γνώρισε δεύτερη σερί ήττα με σκορ 74-67. Την επόμενη αγωνιστική η Αγριά θα υποδεχθεί τον Αμπελώνα, ενώ ο Αλμυρός δοκιμάζεται στην έδρα της ΓΕ Αγρινίου.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

ΓΣ Αλμυρού-Νίκαια 2012 83-67
Από το τζάμπολ του αγώνα ο Αλμυρός πήρε τα ηνία και δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα να φτάσει στη νίκη απέναντι στη νεοφώτιστη ομάδα της Νίκαιας. Με καλή αμυντική λειτουργία οι γηπεδούχοι έχτισαν από νωρίς μία διαφορά και έκλεισαν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 16-9.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναγιώτη Νάνη ανέβασαν κι άλλο στροφές επιθετικά και βρίσκοντας εύκολα καλάθια αύξησαν το προβάδισμά τους σε διψήφια νούμερα, ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος στο +15 (40-25).

Στο 3η περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία και συντηρούσαν με ευκολία τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο τους βρήκε μπροστά με 67-50.

Στην τελευταία περίοδο τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει κι έτσι ο Αλμυρός πήρε ακόμη μία νίκη με τελικό σκορ 83-67.

Δεκάλεπτα: 16-9, 40-25, 67-50, 83-67
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 5(1), Μυλωνάς 2, Μαμούρας 9(1), Παπούλιας 14(1), Πολίτης 25(5), Χασιώτης 11(3), Ξηρομερήσιος, Τσαβές 2, Τάσσος 6, Γώγουλας, Βαλαμούτης 3(1)
ΝΙΚΑΙΑ 2012 (Μπελαλίδης): Καμζέλας 2, Ντάφος 4, Τουρναβίτης 8(1), Καραγιάννης, Ουζούνης 6, Σπανός 16(3), Χήρας, Πασχάλης 8(2), Κουραμάς 8, Μανωλόπουλος 1, Ξανθόπουλος 6, Φιλιππόπουλος 8

Αχέρων Καναλακίου-Αγριά  74-67 παρ. (κ.δ. 61-61)
Σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Αγριά δεν μπόρεσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα του Αχέροντα, καθώς έχασε στην παράταση με 74-67.

Νευρικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, σε μία 1η περίοδο με χαμηλό σκορ, η οποία τελείωσε με τους γηπεδούχους να έχουν τη μικρότερη δυνατή διαφορά (13-12). Καλύτερο ρυθμό είχε το 2ο δεκάλεπτο, χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να πάρει διαφορά και το ημίχρονο να κλείνει στο 28-30.

Η Αγριά συνέχισε να έχει ένα μικρό προβάδισμα και στην 3η περίοδο φτάνοντας στο 30’ με προβάδισμα πέντε πόντων (42-47).

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα ενός καλαθιού 35’’ πριν από το τέλος, ο Καραμανλής κέρδισε φάουλ και με εύστοχο ζευγάρι βολών έφερε το ματς σε ισορροπία (61-61), ενώ απέμεναν 17’’ στο ρολόι. Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν να εκδηλώσει ο Αχέρων την τελευταία του επίθεση και ο αγώνας οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πιο ψύχραιμοι κι έφτασαν μ’ αυτόν τον τρόπο, στην πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με σκορ 74-67.

Δεκάλεπτα: 13-12, 28-30, 42-47, 61-61, παρ. 74-67

AΧΕΡΩΝ (Τζομάκας): Βασιλείου, Σουμπασάι, Ματσάγγας, Ροντογιάννης 10(2), Μπάρης, Κασκάνης 13(1), Κακιούζης 4, Μακρής, Χρήστου 10(1), Μπαρτζώκας 15, Δάσκαλος 10(2), Πάνου 12(1).
ΑΓΡΙΑ (Γκουγκουτούδης): Κουρατίδης, Καραμανλής 14, Σακκάς 6(1), Σταυροθεόδωρος 8, Διγενής 17, Σούλκο 8, Κοψιαλής, Ρόσσιος 2, Σκαμάγκας 5(1), Χαρχαρής 7