Εύκολο απόγευμα για Νίκη, δεν άντεξε ο Ολυμπιακός

εύκολο-απόγευμα-για-νίκη-δεν-άντεξε-ο-ο-301360

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Νίκη Βόλου, που έκαμψε με χαρακτηριστική ευκολία την αντίσταση του Πρωτέα στο κλειστό της Νέας Ιωνίας με 76-53, ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός Βόλου δεν άντεξε μέχρι το τέλος στα Γιάννενα με αντίπαλο τον τοπικό ΣΚ και ηττήθηκε με 88-76.

Πλέον, άπαντες και στα δύο στρατόπεδα μπαίνουν στον ρυθμό του πρώτου ντέρμπι για την φετινή σεζόν, το οποίο θα διεξαχθεί την Κυριακή στο Κλειστό του ΕΑΚ Βόλου.

Νίκη Βόλου-Πρωτέας Γρεβενών 76-53
Μόνο στο 1ο δεκάλεπτο κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Νίκης, η οποία έφτασε με μεγάλη άνεση στο 4ο ροζ φύλλο της για φέτος.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν έχοντας καλό επιθετικό ρυθμό με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 9-9, με τους κυανόλευκους όμως να βρίσκονται, εκμεταλλευόμενοι τα φάουλ του Πρωτέα, με μικρή διαφορά μπροστά (22-17) με τη λήξη της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Ο Καλλές έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στη Νίκη (30-19) στο 13’ η οποία με ένα συνολικό επιμέρους σκορ 12-2 έφτασε στο +15 (34-19) με 6 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο.

Οι κυανόλευκοι δεν έριξαν ρυθμό μέχρι και την κόρνα για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το οποίο και έκλεισαν στο +20 (43-23) κάνοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ στην 2η περίοδο (21-6).

Το 3ο δεκάλεπτο παίχτηκε στο ίδιο μοτίβο με τη Νίκη να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να συντηρεί τη διαφορά, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, πάνω από τους 20 πόντους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 60-34.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου η διαφορά πήγε ακόμη και στους 30 πόντους με τους παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου να φτάνουν τελικά στο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 76-53.

Πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην της Βάσως Μπεσκάκη που έφυγε από την ζωή σε ηλικία 46 ετών.

Σε ανακοίνωση της Δ.Ε. μπάσκετ της Νίκης τονίζεται: «Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που παραβρέθηκε στο Κλειστό, συγχαίρουμε το προπονητικό team και τους αθλητές μας για τη νίκη τους, τους διαιτητές για την απόδοση του και ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα στην ομάδα του Πρωτέα Γρεβενών».

Δεκάλεπτα: 22-17, 43-23, 60-34, 76-53
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Νίκολης, Βερτζάγιας 14, Σκουφεζής, Ζησόπουλος 2, Κουτίνας 20(1), Μπουσκολίτης 3(1), Δελεντζές, Καλλές 13, Σαριμπαλίδης 5(1), Σπανόπουλος 2, Λόλας 4, Ξενιτίδης 13(3)
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Χασιώτης): Τζιουβάρας 3, Γριφιός 12, Κλωναράς 9(1), Παλάσκας 8(2), Παπαδόπουλος 8, Σιπητάνος 6, Κωνσταντίνου 5(1), Μπόζιαρης, Μαλιούρας 2, Ασλανίδης, Κυρατζής

ΣΚ Ιωάννινα-Ολυμπιακός 88-76
Πολύ καλή εικόνα παρουσίασαν οι ερυθρόλευκοι για τρεις περιόδους, όμως δεν άντεξαν μέχρι το τέλος γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 88-76 από τον ΣΚ Ιωάννια. Από το πρώτο λεπτό οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς κάποια να μπορεί να ξεφύγει. Ετσι η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν ισχνό προβάδισμα ενός καλαθιού (19-17).

Ο καλός επιθετικός ρυθμός του παιχνιδιού συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο, με τους τους δύο αντιπάλους να καταγράφουν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το ταμπλό να γράφει 37-39.

Δεν άλλαξε τίποτα στην ισόπαλη 3η περίοδο με τον Ολυμπιακό να κρατάει ένα πολύ μικρό προβάδισμα μέχρι και το 30’ (54-56).

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να μένουν από δυνάμεις, κάτι το οποίο δείχνουν και οι 34 πόντοι παθητικό στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα των Ιωαννίνων να ανεβάσει σε διψήφιες τιμές τη διαφορά και να φτάσει τελικά στη νίκη με σκορ 88-76.

Δεκάλεπτα: 19-17, 37-39, 54-56, 88-76

ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος): Μουρατίδης 29 (7), Τσατάλας 15, Κωνσταντινίδης 2, Ξιούρας, Καραμπίνης 9(1), Σπηλιόπουλος 24 (6), Σταμίρης, Ρούζιος 5 (1), Σωτηρίου 4, Γκλίναβος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας): Αγκρής, Ροδολάκης, Γκοντόπουλος 27 (5), Ίλτσογλου 12 (2), Αναγνωστόπουλος 6 (2), Καραμήτσος, Ευαγγελινός 1, Σταθούρος, Σημάκης 25 (1), Γιαννίκος, Παρασκευάς 7, Νίκολης.