Πρεμιέρα σήμερα στο πρωτάθλημα Γ’ Εθνικής 2021-22, με τη Μαγνησία να εκπροσωπείται από τον Θησέα Αγριάς και τη Δήμητρα Ευξεινούπολης στον 3ο όμιλο. Με την πρώτη σέντρα η … πρώτη ευχή είναι το πρωτάθλημα να κυλήσει ομαλά και να ολοκληρωθεί κανονικά, καθώς τις δυο προηγούμενες χρονιές τη μια είχαμε διακοπή και πέρσι μόνο έναν γύρο.
Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ
Το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής φέτος γίνεται με τη συμμετοχή 81 συνολικά ομάδων και θα διεξαχθεί σε 7 ομίλους, από τους οποίους θα υποβιβαστούν συνολικά 32 ομάδες και από τον 3ο όμιλο των 12 ομάδων στον οποίο είναι Θησέας και Δήμητρα μαζί με ομάδες από Καρδίτσα, Λάρισα, Τρίκαλα, Πιερία, Φθιώτιδα, Βοιωτία και Εύβοια στο τέλος της περιόδου θα υποβιβαστούν 5 ομάδες.
Οι εφτά ομάδες που θα πρωτεύσουν στους ομίλους θα συμμετάσχουν στην επόμενη φάση, σε ένα πρωτάθλημα ενός γύρου, δίνοντας ισάριθμα παιχνίδια εντός και εκτός έδρας, δηλαδή 3 εντός και 3 εκτός και οι τέσσερις πρώτες θα προβιβαστούν στη Super League 2.
Στον 3ο όμιλο η σημερινή πρεμιέρα (15:00) βρίσκει τον Θησέα να είναι γηπεδούχος υποδεχόμενος τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου Πιερίας και τη Δήμητρα να παίζει στο Νομό Λάρισας με τον Αετό Μακρυχωρίου, ενώ το μοναδικό φετινό τοπικό ντέρμπι γίνεται τελευταία αγωνιστική.
Ο Θησέας
Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά είναι στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής ο Θησέας Αγριάς, έχοντας 8η παρουσία σε Εθνική Κατηγορία, πάνω από το τοπικό, αφού έχει παίξει και σε 4 περιόδους στη Δ’ Εθνική. Οι περίοδοι 1992-93, 2005-06, 2007-08 που ήταν 3ος και 2008-09 ήταν οι χρονιές της Δ’ Εθνικής.
Στη Γ’ η καλύτερη χρονιά του ήταν τo 2019-20 με την 2η θέση κάνοντας και αρκετά ρεκόρ, όπως την καλύτερη επίθεση με 46 γκολ (τα 29 στην Αγριά) και τις πιο πολλές νίκες έδρας (9).
Φέτος ο Θησέας έχει προπονητή τον Κώστα Σταματίου, ο οποίος ξεκινώντας τη χρονιά φτάνει στον αριθμό 200 σε πάγκους με ομάδες των εθνικών κατηγοριών.
Ο Κ. Σταματίου για τη σημερινή πρεμιέρα δεν υπολογίζει στους τραυματίες Σιώμο και Καραμανλή και στον ανέτοιμο Νιαώτη. Την αναμέτρηση Θησέας-Εθνικός Κεραμιδίου, που είναι προγραμματισμένη στις 15:00 στο γήπεδο της Αγριάς, θα διευθύνει ο Γιώργος Αντωνίου από τη Λάρισα.
Οι αγώνες του Θησέα
1η αγωνιστική, 24/10:
Θησέας-Εθνικός Ν.Κεραμιδίου
2η αγωνιστική, 31/10:
ΠΟ Φήκης-Θησέας
3η αγωνιστική, 7/11:
Θησέας -ΠΟ Ελασσόνας
4η αγωνιστική, 14/11:
Θησέας-Νέα Αρτάκη
5η αγωνιστική, 21/11:
Αετός Μακρυχωρίου-Θησέας
6η αγωνιστική, 28/11:
Θησέας-Αμβρυσσέας Διστόμου
7η αγωνιστική, 5/12:
ΑΟ Υπάτου-Θησέας
8η αγωνιστική, 12/12:
Θησέας-Ηρακλής Λάρισας
9η αγωνιστική, 19/12:
Ατρόμητος Παλαμά-Θησέας
10η αγωνιστική, 9/1/2022:
Αταλάντη-Θησέας
11η αγωνιστική, 16/1:
Θησέας-Δήμητρα Ευξεινούπολης
Στον β’ γύρο οι ημερομηνίες είναι: 12η: 23/1, 13η: 30/1, 14η: 6/2, 15η: 13/2, 16η: 20/2, 17η: 27/2, 18η: 5/3, 19η: 13/3, 20η: 20/3, 21η: 27/3 και 22η με το τοπικό ντέρμπι Δήμητρα-Θησέας στις 3 Απριλίου.
«Ολοι μαζί»
Ενόψει της πρεμιέρας και το σημερινό ματς με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου Πιερίας ο Θησέας με ανακοίνωσή του καλεί όλους τους φίλους της ομάδας να δώσουν το «παρών». Η ανακοίνωση: «Κυριακή 24/10 και ώρα 15:00 στο Δημοτικό γήπεδο Αγριάς, ξεκινάνε οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας μας για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας με αντίπαλο την ομάδα του Εθνικού Ν. Κεραμιδίου.
Καλούμε όλους τους φίλους της ομάδας μας, αλλά και τους φίλους του ποδοσφαίρου από την ευρύτερη περιοχή να δώσουν το «παρών» και όλοι μαζί να απολαύσουμε το ποδοσφαιρικό θέαμα, αλλά και να στηρίξουμε την ομάδα μας, ούτως ώστε να έχει ένα νικηφόρο ξεκίνημα σε αυτό το δύσκολο πρωτάθλημα. Να επισημάνουμε ότι θα τηρηθούν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα κατά του ιού Covid-19».
Η Δήμητρα
Ιστορική ήταν η περσινή σεζόν για τη Δήμητρα Ευξεινούπολης, που παίζοντας πρώτη φορά στην ιστορία της σε μεγαλύτερη από το τοπικό κατηγορία …κατάφερε να παραμείνει και να είναι και φέτος στη Γ’ Εθνική με στόχο και πάλι την παραμονή.
Η Δήμητρα βασιζόμενη κυρίως σε παίκτες της περιοχής ήταν η μόνη ομάδα που και πέρσι είχε αήττητη έδρα (έχει μόνο μια ήττα σε 3 χρονιές), αφού και στην Εθνική κατηγορία κατάφερε να μη χάσει στην Ευξεινούπολη.
Για τη Δήμητρα στη σημερινή πρεμιέρα στις 15:00, στο Δημοτικό γήπεδο Μακρυχωρίου Λάρισας ο προπονητής Στέλιος Αρσένος δεν έχει κάποια απουσία για το ματς με τον Αετό που θα διευθύνει ο Νίκος Παπακωνσταντίνου από τη Φθιώτιδα.
Στο μήνυμα για την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνική το ΔΣ της ΑΕ Δήμητρας εύχεται σε όλες τις ομάδες καλή ποδοσφαιρική σεζόν, με υγεία για όλους και αναφέρει πως πρέπει να ζήσουμε μια πραγματικά κανονική ποδοσφαιρική χρονιά.
Οι αγώνες της Δήμητρας
1η αγωνιστική, 24/10:
Αετός Μακρυχωρίου-Δήμητρα
2η αγωνιστική, 31/10:
Δήμητρα-Αμβρυσσέας Διστόμου
3η αγωνιστική, 7/11:
Δήμητρα-ΑΟ Υπάτου
4η αγωνιστική, 14/11:
Ηρακλής Λάρισας-Δήμητρα
5η αγωνιστική, 21/11:
Δήμητρα-Ατρόμητος Παλαμά
6η αγωνιστική, 28/11:
Αταλάντη-Δήμητρα
7η αγωνιστική, 5/12:
Νέα Αρτάκη-Δήμητρα
8η αγωνιστική, 12/12:
Δήμητρα-Εθνικός Ν.Κεραμιδίου
9η αγωνιστική, 19/12:
ΠΟ Φήκης-Δήμητρα
10η αγωνιστική, 9/1/ 22:
Δήμητρα-ΠΟ Ελασσόνας
11η αγωνιστική, 16/1:
Θησέας Αγριάς-Δήμητρα
Στον β’ γύρο οι ημερομηνίες είναι: 12η: 23/1, 13η: 30/1, 14η: 6/2, 15η: 13/2, 16η: 20/2, 17η: 27/2, 18η: 5/3, 19η: 13/3, 20η: 20/3, 21η: 27/3 και 22η με το τοπικό ντέρμπι Δήμητρα-Θησέας στις 3 Απριλίου.
Με πρωταθλητή
Ο Στέλιος Αρσένος που είναι φέτος στον πάγκο της Δήμητρας ήταν πρωταθλητής πέρσι με τον Διαγόρα και είναι μεταξύ των πολύ λίγων Βολιωτών προπονητών που έχουν κερδίσει τίτλο πρωταθλήματος σε Εθνική κατηγορία πάνω από τα τοπικά.
Ο Αντώνης Παππάς πριν 40 χρόνια, οι Χρ. Ζαντέρογλου, Γ. Παναγιωτόπουλος πριν 28 χρόνια και τελευταίος ο Νίκος Χατζηκυριακίδης που δίπλα του «θήτευσε» ο Αρσένος είναι οι προηγούμενοι. Βέβαια υπήρξαν και Βολιώτες που σε εθνική κατηγορία κέρδισαν άνοδο αλλά όχι και τον τίτλο του πρωταθλητή.
Οι προπονητές
Οι προπονητές των ομάδων στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής είναι:
Νέα Αρτάκη: Άγγελος Διγκόζης
Ηρακλής Λάρισας: Χρήστος Χατζηλιάδης
Ελασσόνα: Βαγγέλης Μόρας
Ατρόμητος Παλαμά: Χαρίδημος Μίχος
Θησέας Αγριάς: Κώστας Σταματίου
Αταλάντη: Δημήτρης Ασημάκης
Αετός Μακρυχωρίου: Κώστας Κατσάρας
Δήμητρα Ευξεινούπολης: Στέλιος Αρσένος
Αμβρυσσέας Διστόμου: Γιάννης Λύτρας
Εθνικός Ν. Κεραμιδίου: Απόστολος Στύλος
ΑΟ Υπάτου: Γιώργος Αντωνόπουλος
Φήκης Π.Ο: Δημήτρης Ρούσσας
Η πρεμιέρα
Όλα τα ματς (3 μ.μ.) της πρώτης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο είναι:
Νέα Αρτάκη-Ηρακλής Λάρισας
ΠΟ Ελασσόνας-ΠΟ Φήκης
Ατρόμητος Παλαμά-ΑΟ Υπάτου
Θησέας Αγριάς-Εθνικός Κεραμιδίου
Αταλάντη-Αμβρυσσέας Διστόμου
Αετός Μακρυχωρίου-Δήμητρα Ευξεινούπολης
Στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής υπάρχει και βολιώτικη εκπροσώπηση από διαιτητές της ΕΠΣΘ καθώς το ματς στην Αταλάντη διαιτητής θα είναι ο Γ. Τασιόπουλος με βοηθούς τους Αλ. Αναστασίου, Δ. Σακκά.
Ο ΘΗΣΕΑΣ ΑΓΡΙΑΣ ΤΗΣ ΣΕΖΟΝ 2021 – 2022
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ Κώστας Σταματίου
Κουτσιρίμπας Αργύρης (Τ) 01.07.1985
Κοντοστάθης Δημήτρης (Τ) 19.11.2002
Γκάγκας Σπύρος (Α) 14.11.1990
Δημουλάς Βασίλης (Α) 23.05.2000
Ιακωβίδης (Μάνος) Γερμανός (Α) 17.11.2000
Κουκουτής Θοδωρής (Α) 02.10.2000
Σπαθής Χρήστος (Α) 10.02.1988
Μασούρας Δημήτρης (Α) 22.10.2003
Αλμπανίδης Άγγελος (Α) 20.01.2000
Μαλίκη Στέλιος (Α) 19.06.2004
Δουλάς (Μάκης) Ιωακείμ (Μ) 07.02.2001
Τσιανάκας Αλέξανδρος (Μ) 27.05.2000
Αλεξίου Γιώργος (Μ) 29.07.1991
Κατσιγιάννης Σωτήρης (Μ) 02.06.2002
Καραμανλής Λάζαρος (Μ) 14.01. 1994
Κοτζαθανάσης Νίκος (Μ) 07.02.1994
Κουτσούκης Γιάννης (Μ) 09.03.2000
Χατζησταμάτης Απόστολος (Μ) 14.05.1997
Νούλας Χρήστος (Μ) 14.08.2005
Νιαώτης Στάθης (Μ) 02.06.1996
Παπαδήμος Μάριος (Μ) 17.11.2003
Σιώμος Απ. Αλέξανδρος (Ε) 08.01.1996
Φουρκιώτης Μάριος (Ε) 15.08.2001
Καρατσόλης Φώτης (Ε) 25.09.2002
Μάρκου Άγγελος (Ε) 26.06.2006
Λίτσιος Δημήτρης (Ε) 15.09.2001
Τσακίρης Θανάσης (Ε) 17.08.2003
Βαρουξάκης Γιάννης (Ε) 01.12.1991
Η ΔΗΜΗΤΡΑ ΕΥΞΕΙΝΟΥΠΟΛΗΣ ΤΗΣ ΣΕΖΟΝ 2021 – 22
Προπονητής Στέλιος Αρσένος
Σταυράκης Άγγελος (Τ) 19.12.1988
Χαρχαλάκης Ρωμανός (Τ) 09.06.2000
Μπάρδας Σπύρος (Τ) 26.12.2005
Λάμπος Αποστόλης (Α) 23.10.2000
Καρράς Σταμάτης (Α) 10.12.1988
Στεφανής Δημήτρης (Α) 04.09.1985
Φαράντος Σάββας (Α) 14.07.1995
Θεοδωρόπουλος Αντώνης (Α) 11.08.2001
Βουρδάκης Σταύρος (Α) 02.06.1999
Μπόλης Δημήτρης (Α) 09.01.2003
Διαμαντόπουλος Μάρκος (Α) 28.11.1999
Γαλανόπουλος Γιώργος (Α) 21.12.2000
Μαυροζούμης Αντώνης (Μ) 16.09.2001
Βούλγαρης Νικόλαος (Μ) 04.10.1986
Θωμαϊδης Πέτρος (Μ) 25.09.1985
Δημητρίου Γεώργιος (Μ) 25.05.2000
Καμπέρης Κωνσταντίνος (Μ) 06.06.2001
Μπουμπούκης Αναστάσιος (Μ) 15.03.2004
Κρανάς Κώστας (Ε) 30.06.1990
Αναστασίου Αλέξανδρος (Ε) 15.05.1990
Μπιρμπίλης Θανάσης (Ε) 14.03.2001
Καναβός Θανάσης (Ε) 09.06.1997
Σιόβας Κωνσταντίνος (Ε) 01.07-2001
Μπέικος Νίκος (Ε) 24.09.1998
Παπουτσής Κλεάνθης (Ε) 06.06.2000
H Δήμητρα