ΠΟΛΟ

Στα τελικά οι Μίνι Παίδες του Βόλου ως δεύτεροι στον όμιλο της Λάρισας

στα-τελικά-οι-μίνι-παίδες-του-βόλου-ως-δ-399642

Ακόμη μία επιτυχία στα πανελλήνια πρωταθλήματα υποδομών για τον Βόλο Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση, καθώς η ομάδα Μίνι Παίδων (Κ13) του συλλόγου προκρίθηκε στην τελική φάση που θα γίνει 1-3 Οκτώβρη. Σ’ αυτή θα συμμετάσχουν οι δέκα καλύτερες ομάδες, που πήραν τις δύο πρώτες θέσεις στον καθένα από τους πέντε ομίλους της β’ φάσης.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Οι ομάδες που προκρίθηκαν είναι οι: ΑΝΟ Γλυφάδας, Παναθηναϊκός (Α’ όμιλος Αττικής), ΑΟ Παλαιού Φαλήρου, ΝΟ Χανίων (Β’ όμιλος Αττικής), ΝΟ Λάρισας, Βόλος (όμιλος Λάρισας), ΝΟ Πατρών, ΝΟ Βουλιαγμένης (όμιλος Πάτρας), ΠΑΟΚ, ΝΑΟ Κέρκυρας (όμιλος Θεσσαλονίκης).

Οι πιτσιρικάδες του Ευθύμη Δημητρίου, αγωνιζόμενοι στο Κολυμβητήριο της Λάρισας για τον 3ο όμιλο ήρθαν ισόπαλοι 11-11 με τον Εθνικό την περασμένη Παρασκευή, κέρδισαν με 6-3 τον Μίλωνα το Σάββατο και σε ένα πραγματικό ντέρμπι χθες το πρωί με αντίπαλο τον Νηρέα Χαλανδρίου επιβλήθηκαν με 8-7 και εξασφάλισαν το ένα από τα δύο εισιτήρια για τα τελικά.

Ετσι, το απογευματινό ματς της Κυριακής για την 5η αγωνιστική απέκτησε χαρακτήρα γοήτρου, με τον Βόλο να υφίσταται τη μοναδική του ήττα με 18-5 από τον ΝΟ Λάρισας, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση, ενώ την πρώτη πήραν οι γηπεδούχοι Λαρισαίοι.
Την αποστολή της ομάδας αποτέλεσαν οι: Νίκος Οντόπουλος, Χρήστος Κουφιδάκης, Γιάννης Πέτρου, Κωνσταντίνος Ζεμπέογλου, Δημήτρης Πριτσίνης, Ανέστης Παπαγεωργίου, Βασίλης Γιασαλλάρι, Βασίλης Ζουμπουλιάς, Ορφέας Βαλκανιώτης, Φώνης Καραλής, Ανδρέας Καψάλης, Θωμάς Καλαμπαλίκης. Πιο αναλυτικά:

Εθνικός Π.-Βόλος 11-11

Συναρπαστικό και πολύ παραγωγικό ήταν το παιχνίδι της Κ13 του Βόλου με τον Εθνικό. Οι Βολιώτες κέρδισαν τα δύο πρώτα επτάλεπτα με ένα γκολ διαφορά, αλλά το σκηνικό επαναλήφθηκε από την ανάποδη στην επανάληψη, καθώς οι παίκτες του Ευθύμη Δημητρίου έχασαν τις δύο τελευταίες περιόδους με ένα γκολ, παίρνοντας τον έναν βαθμό. Στο τελευταίο επτάλεπτο (σ.σ. σ’ αυτήν την ηλικία οι περίοδοι διαρκούν επτά αντί για οκτώ λεπτά) ο Βόλος βρέθηκε δύο φορές στο +2 (8-10 και 9-11), αλλά ισοφαρίστηκε με δύο γκολ που δέχτηκε στο 1.26’ και στα 53’’ πριν τη λήξη.

Επτάλεπτα: 3-4, 3-4, 2-1, 3-2

ΒΟΛΟΣ: Ζεμπέογλου 4, Καλαμπαλίκης 3, Πέτρου 2, Γιασαλλάρι 1, Καψάλης 1

Βόλος-Μίλων 6-3

Το πρώτο «τρίποντο» για τον Βόλο ήρθε απέναντι στον Μίλωνα με 6-3. Καθοριστικό για την επικράτηση ήταν το δεύτερο επτάλεπτο, που κερδήθηκε με 3-0, καθώς τα άλλα τρία ήταν ισόπαλα, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι το τρίτο δεν είχε γκολ.

Επτάλεπτα: 1-1, 3-0, 0-0, 2-2

ΒΟΛΟΣ: Πριτσίνης 2, Πέτρου 2, Καψάλης 1, Ζεμπέογλου 1

Νηρέας Χαλ.-Βόλος 7-8

Εκανε ντέρμπι ένα δικό του παιχνίδι ο Βόλος, αφού προηγήθηκε με τρία γκολ διαφορά στο τέλος του τρίτου επταλέπτου, όπως και στα 4.48’ πριν τη λήξη (5-8) της συνάντησης με τον Νηρέα. Ωστόσο, η ομάδα του Χαλανδρίου αντέδρασε και μέχρι το 3.43’ πέτυχε δύο αναπάντητα τέρματα και μείωσε στο γκολ (7-8), με τους Βολιώτες να καταφέρνουν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και το σκορ να μην αλλάζει ως το φινάλε.
Επτάλεπτα:
3-3, 0-0 , 1-4, 3-1

ΒΟΛΟΣ: Ζεμπέογλου 7, Πέτρου 1

Βόλος-ΝΟ Λάρισας 5-18

Με το εισιτήριο της πρόκρισης να είναι ήδη εξασφαλισμένο, ο Βόλος δεν μπόρεσε να κοντράρει τον ΝΟ Λάρισας, από τον οποίον έχασε με διαφορά 13 γκολ.

Επτάλεπτα: 0-5, 2-2, 2-4, 1-7

ΒΟΛΟΣ: Ζεμπέογλου 2, Πέτρου 1, Καλαμπαλίκης 1, Πριτσίνης 1