Μεγάλες διακρίσεις για ΣΔΥΒ σε Βαλκανικό και Πανελλήνιο επίπεδο

μεγάλες-διακρίσεις-για-σδυβ-σε-βαλκαν-404526

Η εβδομάδα που προηγήθηκε ήταν μία από τις πλέον δημιουργικές για τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου, με ατέλειωτες συμμετοχές και μεγάλες διακρίσεις στη Μαγνησία, στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Το καλύτερο ξεκίνημα για όσα επρόκειτο να ακολουθήσουν, έγινε στη Κορυτσά της Αλβανίας το πρωί της Παρασκευής 17 Σεπτεμβρίου.

Εκεί πραγματοποιήθηκε το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βετεράνων Αθλητών Στίβου και στο πρώτο αγώνισμα, στα 5.000 μέτρα γυναικών η Μαρία Διαμαντοπούλου στέφθηκε χρυσή Βαλκανιονίκης καθώς κέρδισε την κούρσα της κατηγορίας Μ50 κάνοντας χρόνο 23’43’’50, βελτιωμένο δηλαδή κατά 1’17’’ από το 25’00’’68 που είχε πετύχει στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο Πανθεσσαλικό. Την σκυτάλη κατόπιν πήρε κυριολεκτικά και μεταφορικά ο Στράτος Συμεωνίδης, που λίγη ώρα αργότερα κάνοντας 14’’35 στα 100 μέτρα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία M65. Στη συνέχεια αγωνιζόμενος με την Εθνική Ομάδα πήρε το χρυσό στην σκυταλοδρομία 4Χ100.

Η 2η ημέρα των αγώνων το Σάββατο ήταν ακόμη καλύτερη για τον Συμεωνίδη που κέρδισε το χρυσό στα 400 μέτρα με 73’’75, και το χρυσό με την Εθνική στην σκυταλοδρομία 4Χ400. Μάλιστα η επίδοση της Εθνικής 5’17’’34 αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ που συνέτριψε το προηγούμενο που ήταν 5.32.40. Ο Στράτος Συμεωνίδης ολοκλήρωσε το Βαλκανικό με τελικό απολογισμό 5 χρυσά και 1 αργυρό, καθώς την Κυριακή πήρε ακόμη δύο νίκες : στα 200 μέτρα κέρδισε με 30’’59, ενώ στη βαλκανική σκυτάλη 100χ200χ400χ800 μέτρα έτρεξε για την Εθνική το 400αρι και η Ελλάδα πήρε το χρυσό και σε αυτό το αγώνισμα. Προς το τέλος των αγώνων έγινε και η σκυτάλη γυναικών 4Χ400, με τη Μαρία Διαμαντοπούλου μετά το χρυσό της 1ης ημέρας, να κερδίζει το αργυρό αγωνιζόμενη με την Εθνική. Αξίζει να αναφερθεί η συμμετοχή στους αγώνες μιας ακόμη αθλήτριας του ΣΕΒΑΣ Μαγνησίας, της Δήμητρας Καραμανώλη που πήρε στην κατηγορία F60 χρυσό στην σφυροβολία με 22.90, αργυρό στην σφαιροβολία με 10.12, ενώ στον ακοντισμό ήταν 4η με 17.22. Συνολικά μετείχαν με την Εθνική Ελλάδας 120 αθλητές, και έγινε 4ήμερη εκδρομή από τον ΟΕΒΑΣ στην Κορυτσά με λεωφορείο.

Από τον ΣΔΥ Βόλου πραγματοποιήθηκε την προηγούμενη βδομάδα τριήμερη εκδρομή στη Σκιάθο και διήμερη στα Ιωάννινα. Ο απολογισμός της Σκιάθου αναφέρθηκε σε ξεχωριστή δημοσίευση, ενώ στον 15ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων οι εντυπωσιακοί αριθμοί του ΣΔΥΒ συνεχίστηκαν και εκεί με 31 συμμετοχές : 22 στα 30 χιλιόμετρα, 5 στα 10χλμ, 4 στα 5χλμ. Στον αγώνα των 30 χιλιομέτρων ο Ανδρέας Βύρλιος έτρεξε με ρυθμό γρηγορότερο του 4’00 ανά χιλιόμετρο και κατέλαβε την 25η θέση με χρόνο 1 ώρα 59’51. Οι Στέφανος Μουρογιάννης, Ηλίας Νόλης, Δημήτρης Κυριακόπουλος ακολούθησαν, και κατόπιν ο Νίκος Μόσιος που αναδείχθηκε και 5ος στην κατηγορία. Η Βάνα Σπύρου με 2 ώρες 54’26 αναδείχθηκε πρώτη στην ηλικιακή κατηγορία και ανέβηκε στο βάθρο των απονομών. Τέσσερα λεπτά μετά ακολούθησε η Αλεξία Τζήμου. Η Σωτηρία Παπαβασιλοπούλου απέσπασε τα εύσημα, καθώς αγωνίστηκε στον πρώτη της αγώνα σε οποιαδήποτε απόσταση. Έκανε τα 30 χιλιόμετρα δυναμικού βαδίσματος και σημείωσε επίδοση 5 ώρες 29:17. Ντεμπούτο επίσης στην απόσταση των 30χλμ τρέξιμο έκαναν οι Δημήτρης Κυριακόπουλος, Κώστας Ξένος, Δημήτρης Μεγαγιάννης, Πασχάλης Στάνιος, Κώστας Τόλιος.

Τα 30 χιλιόμετρα έγιναν το πρωί της Κυριακής, ενώ το απόγευμα του Σαββάτου είχε γίνει το ξεκίνημα του αγωνιστικού διημέρου με τα 10 και τα 5 χιλιόμετρα. Στα 10χλμ ο Πέτρος Γεωργούλας με 39:28 και εξαιρετικό αγώνα, κατέλαβε την 19η θέση. Η Πέγκυ Μάρθα πέτυχε ατομικό ρεκόρ 50:03 ενώ μάλιστα αμέσως πριν είχε κάνει ποδήλατο 30 χιλιομέτρων ως δίαθλο ενόψει προετοιμασίας για τους προσεχείς αντίστοιχους αγώνες που θα μετέχει. Ακολούθησαν οι Μάκης Κοσμίδης, Ηρώ Καρασμάνογλου, Χρυσούλα Σακαβάρα. Στα 5χλμ ο Μιχάλης Άκερμαν με 23:40 αναδείχθηκε 1ος στην κατηγορία, ενώ η Κλεοπάτρα Καρακώστα με 25:58 πήρε την 23η θέση συνολικά στις γυναίκες. Ακολούθησαν οι Βάσω Ζωγραφοπούλου, Μαριαλένα Φιλοθόδωρου.

Για τους αγώνες του Γύρου Λίμνης ακολουθήθηκαν αυστηροί κανονισμοί για την συμμετοχή, οι εγγραφές έκλεισαν νωρίς, και η παρουσία όλων των δρομέων του ΣΔΥ Βόλου εξασφαλίστηκε καθώς ο σύλλογος τις έστελνε στη διοργάνωση καθημερινά. Αναλυτικά, αυτός είναι ο απολογισμός του ΣΔΥΒ στους αγώνες των Ιωαννίνων:

Μαριαλένα Φιλοθόδωρου 37:06

Εξαιρετικό αγώνα πραγματοποίησε ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης στο Lost Trail 2021 στον Όλυμπο. Αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε αγώνα τόσο μεγάλης απόστασης και υψομετρικής (57 χιλιόμετρα, 4.200 μέτρα), και έφερε εντυπωσιακό αποτέλεσμα, τερματίζοντας στην 7η θέση με χρόνο 8 ώρες 28’10.

Το Σάββατο 18/9 έγινε στην Κατερίνη με δύσκολο καιρό, βροχή, καταιγίδα, αέρα και κύμα μισού μέτρου, το τρίαθλο Almira Man (750μ κολύμβηση, 20χλμ ποδήλατο, 5χλμ τρέξιμο), και οι Γιάννης Παπαδόπουλος, Σωτήρης Πρέντζας, Γιώργος Τσοκάνης τερμάτισαν τον πρώτο τους αγώνα σε αυτό το άθλημα. Τερματισμό πέτυχαν για μία ακόμη φορά και οι Γιάννης Μελαχροινάκης, Δημήτρης Σταθούρος. Μάλιστα ο Μελαχροινάκης λίγες ώρες πριν είχε κάνει και τον ξεχωριστό αγώνα 2.500 μέτρων κολύμβησης, όπως και ο Γιώργος Σταθούρος. Ο απολογισμός έχει ως εξής :

17 Γιάννης Μελαχροινάκης 53:59

Την ίδια ημέρα έγινε το Lamia Night & Run 2021, με τον Χρήστο Παρασκευά να τερματίζει 10ος τα 10 χιλιόμετρα με 39’46. Ακολούθησε ο Άρης Γεωργαντάς 62ος με 51’36 και ο Γιάννης Πασσάς 148ος με 1.08’54. Στα 3 χιλιόμετρα 86ος τερμάτισε ο Αθανάσιος Χάδος με 16’50.

Στον αγώνα trail 12 χιλιομέτρων Κανόνι Ορεινός Αγώνας Νυμφαίας έτρεξε ο Θανάσης Τσιάτσιος. Τερμάτισε στην 161η θέση με χρόνο 3 ώρες 20’33.

Στην ποδηλασία, στην 29η Ανάβαση Ανατολής Κισσάβου μετείχε ο Γιάννης Κλόκας και κατέλαβε την 4η θέση με 7 λεπτά καλύτερο χρόνο από πέρυσι.

Την Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου έγινε το 3ο test event για το 2ο ΗΡΑΚΛΗΣ Γορίτσα Trail στη διαδρομή του αγώνα των 16 χιλιομέτρων. Τα επόμενα τεστ θα γίνουν ως εξής, και όπως πάντα μπορεί να συμμετέχει όποιος θέλει:

την Τρίτη 28 Σεπτεμβρίου στις 17.00 στη διαδρομή των 6 χιλιομέτρων σε αργό ρυθμό και στις 18.15 σε πιο γρήγορο. Την Πέμπτη 30/9 στα 16χλμ, με εκκίνηση στις 16.00 (στις 15.15 όσοι θα πάνε σε πιο αργό ρυθμό).

Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας θα γίνει στις 10 Οκτωβρίου και προς διευκόλυνση όσων μένουν/βρίσκονται στον Βόλο, εγγραφές γίνονται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160. Ο αγώνας της Γορίτσας θα παρέχει σε όλους τους εθελοντές του αγώνα, ίδιες παροχές με τους αθλητές. Έτσι κάθε εθελοντής θα πάρει το αναμνηστικό t-shirt του αγώνα, και θα βραβευθεί με ειδικό συλλεκτικό μετάλλιο 2021 για την προσφορά του. Τις πολύτιμες υπηρεσίες στην κάλυψη της διαδρομής θα προσφέρει η Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας. Όποιος ενδιαφερόμενος θέλει, μπορεί να δηλώνει στους υπεύθυνους του ΣΔΥ Βόλου, ώστε να του κατανεμηθεί θέση εθελοντή.