ΠΟΛΟ

Στα τελικά οι νεάνιδες του Βόλου

στα-τελικά-οι-νεάνιδες-του-βόλου-514436

Ο Βόλος κατάφερε να κατακτήσει τη δεύτερη θέση στον τρίτο όμιλο της προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων (Κ17), που διεξήχθη στο Κολυμβητήριο «Ιάσων Ζηργάνος» στο ΕΑΚ Βόλου.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Αυτό σημαίνει ότι η ομάδα του Χρυσόστομου Δανιήλ πήρε το εισιτήριο για την τελική φάση (23-25 Ιουλίου), όπου θα συμμετάσχουν οι καλύτερες οκτώ ομάδες της Ελλάδας. Αντίθετα, ο ΟΕΑ/ΝΑΒ τερμάτισε στην 4η και τελευταία θέση με τρεις ήττες, αλλά οι πολίστριες της Βάσως Πατρώνη πραγματικά χάρηκαν τη συμμετοχή τους.

Ο Βόλος κέρδισε το Σάββατο το απόγευμα το κρίσιμο ματς τον Αρη με 14-16 και δεν τον πείραξε η ήττα από τον ΠΑΟΚ χθες το πρωί με 12-2, καθώς το απόγευμα της ίδιας μέρας δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στον συμπολίτη ΟΕΑ/ΝΑΒ, του οποίου επιβλήθηκε με 4-10.

Την αποστολή του Βόλου αποτέλεσαν οι: Νασιάκου Βιργινία, Στεφάνου Μαρκέλα (τερματοφύλακες), Καλλιμοπούλου Ειρήνη (αμυντικός), Σκοτίδα Αννα (φουνταριστή), Κουφιδάκη Χρυσάνθη, Τσιμπερίδη Ελένη, Γαργαλέτσου Κατερίνα, Μπένη Φωτεινή, Βαραλή Φωτεινή, Πετροπούλου Γεωργία, Βασιλούδη Εβίτα, Παυλίδη Ελλη, Βενέτη Εβελίνα, Ταμπακολόγου Χρύσα (περιφερειακοί).

Στην αποστολή του ΟΕΑ/ΝΑΒ βρίσκονταν οι: Μίνγκο Ραφαέλα (τερματοφύλακας), Γιάνναρου Στεφανία, Γιάνναρου Γεωργία, Καρούτη Ανατολή, Κωστίμπα Ελένη, Κανατά Ελευθερία , Αγγελάκη Βικτώρια, Καραθανασοπούλου Δήμητρα.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

ΠΑΟΚ-ΟΕΑ/ΝΑΒ 17-1

Δεν μπορούσε να αντισταθεί στον πανίσχυρο ΠΑΟΚ ο ΟΕΑ/ΝΑΒ, που σκόραρε μόνο στο πρώτο οκτάλεπτο. Δύο γκολ πέτυχε για τις νικήτριες η Λασκαρίδου και ένα η Χατζηιωάννου, που είναι Βολιώτισσες.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 3-0, 4-0, 4-0

ΠΑΟΚ: Τσιβοπούλου 4, Λασκαρίδου 2, Μανίκα 2, Παρασκευοπούλου Ηλ. 2, Ταυρίδου 2, Δαραβίγκα 2, Μητάκη 1, Φράγκου 1, Χατζηιωάννου 1

ΟΕΑ/ΝΑΒ: Γιάνναρου Στ. 1

Αρης-Βόλος 14-16

Ματς πρόκρισης ήταν αυτό κόντρα στον Αρη για τον Βόλο και το κέρδισε με 14-16. Η ομάδα του Χρυσόστομου Δανιήλ αφυπνίστηκε μετά το εις βάρος της 4-0 του πρώτου οκταλέπτου και αφού μείωσε στα δύο γκολ τη διαφορά στο ημίχρονο, έκανε 3-7 επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο, με συνέπεια να περάσει μπροστά με 10-12. Το τέταρτο οκτάλεπτο ήταν ισόπαλο (4-4) κι έτσι η νίκη δεν άλλαξε χέρια.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 3-5, 3-7, 4-4

ΑΡΗΣ: Λαμπρούση 5, Γραικού 2, Σαββοπούλου 2, Κοτρώτσιου 2, Ζιώγα 1, Στόγιου 1, Χατζημωυσή 1

ΒΟΛΟΣ: Κουφιδάκη 9, Γαργαλέτσου 5, Καλλιμοπούλου 1, Τσιμπερίδη 1

ΠΑΟΚ-Βόλος 12-2

Πολύ δυνατός ο ΠΑΟΚ, δεν άφησε περιθώρια στον Βόλο, που έχασε με 12-2. Η τελική διαφορά των δέκα γκολ ήταν η μεγαλύτερη στο ματς.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 2-0, 4-0, 2-1

ΠΑΟΚ: Κουκοτίδου 3, Καλογιάννη 2, Ταυρίδου 2, Μαχίλη 1, Μαζιάνου 1, Παρασκευοπούλου Ηλ. 1, Παρασκευοπούλου Ειρ. 1, Λασκαρίδου 1

ΒΟΛΟΣ: Κουφιδάκη 1, Γαργαλέτσου 1

Αρης-ΟΕΑ/ΝΑΒ 15-3

Μετά τη μείωση σε 3-2 στο 3ο λεπτό της δεύτερης περιόδου, ο ΟΕΑ/ΝΑΒ υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου του, που είχε περισσότερες λύσεις και κυνήγησε την όσο το δυνατόν πιο ευρεία επικράτηση.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 4-1, 5-0, 4-1

ΑΡΗΣ: Λαμπρούση 7, Γραικού 5, Χατζημωυσή 2, Κοντογουλίδου 1

ΟΕΑ/ΝΑΒ: Γιάνναρου Στ. 1, Γιάνναρου Γ., Παπαθεοδώρου 1

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Βόλος 4-10

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 0-3, 0-3, 3-3

Το τοπικό ντέρμπι είχε ως νικητή το φαβορί, δηλαδή τον Βόλο, με 4-10. Το πρώτο και τελευταίο οκτάλεπτο ήταν ισόπαλα, αλλά στο δεύτερο και τρίτο ήταν που ο Βόλος ανέβασε στροφές, δεν άφησε τον αντίπαλό του να σκοράρει και με 0-3 επιμέρους σκορ και στις δύο αυτές περιόδους καθάρισε το ματς.

ΟΕΑ/ΝΑΒ: Γιάνναρου Στ. 2, Καρούτη 1, Γιάνναρου Γ. 1

ΒΟΛΟΣ: Κουφιδάκη 4, Τσιμπερίδη 2, Μπένη 1, Γαργαλέτσου 1, Καλλιμούκου 1, Σκοτίδα 1