Τέταρτο τοπικό ντέρμπι Γ’ Εθνικής

τέταρτο-τοπικό-ντέρμπι-γ-εθνικής-620599

Το τέταρτο τοπικό ντέρμπι Γ΄ Εθνικής της περιόδου 2020-21 γίνεται την Κυριακή και είναι το τρίτο που γίνεται με έδρα το Στεφανοβίκειο αφού ο Διαγόρας από την προ μηνών κλήρωση είχε στον α΄ γύρο τα μαγνησιώτικα παιχνίδια στην έδρα του και β΄ γύρος δεν θα υπάρξει.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Την Κυριακή 25 του μήνα που γίνεται το ντέρμπι Διαγόρας-Θησέας είναι μια Κυριακή που σύμφωνα με το αρχικό πρόγραμμα το πρωτάθλημα θα είχε τελειώσει (18/4 ήταν το φινάλε) αλλά τώρα είμαστε πριν την 7η αγωνιστική από τις 11 που θα γίνουν (αντί για 22).

Το 2020 είχαμε δυο ντέρμπι (18/10): Διαγόρας-ΓΣ Αλμυρού 2-0 (54’ Ι. Κυρίτσης, 77’ Αναστασίου) και (25/10): Θησέας-Δήμητρα 2-2 (39’, 92’ Βλάχος-14’ Φουρκιώτης, 44’ Κρανάς),ενώ στην επανεκκίνηση του 2021 (11/4/2021) το Διαγόρας-Δήμητρα 2-0 (6’ Μπλέντι, 27’ Γιαουπλάρι), την Κυριακή παίζουν Διαγόρας Στεφανοβικείου-Θησέας Αγριάς στην 9η αγωνιστική(16/5) υπάρχει το Δήμητρα Ευξεινούπολης-ΓΣ Αλμυρού και στην 11η (6/6) το Θησέας Αγριάς-ΓΣ Αλμυρού.

Την Κυριακή στην 7η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής η Δήμητρα υποδέχεται στην Ευξεινούπολη την Αταλάντη θέλοντας την πρώτη νίκη, ο ΓΣ Αλμυρού προσθέτει τρεις βαθμούς κερδίζοντας χωρίς αγώνα τον Οπούντιο Μαρτίνου που αποχώρησε ενώ στο ντέρμπι της Μαγνησίας ο Διαγόρας θα παίξει μετά την πρώτη του ήττα (έχασε 1-0 στην Θήβα από τον ΑΟ Υπάτου αλλά παραμένει στην κορυφή) ενώ ο Θησέας μετά την πρώτη του νίκη (1-0 τον Αμβρυσσέα Διστόμου στην Αγριά).

Διαγόρας-Θησέας παίζουν την Κυριακή στο τοπικό ντέρμπι της Μαγνησίας με τις δυο ομάδες να τίθενται για 2η χρονιά αντιμέτωπες σε Εθνική Κατηγορία και μεγαλύτερη από αυτή του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣΘ.

Πέρσι στη Γ΄ Εθνική υπήρξαν νίκες γηπεδούχων: (24/11/19: Θησέας Αγριάς – Διαγόρας Στεφανοβικείου 3-0 (20’ Βλάχος, 74’ Ιωαννίδης, 86’ Σιώμος) και 8/3/20 Διαγόρας Στεφανοβικείου – Θησέας Αγριάς 2-1 (53’ πέν. Κουβελάς, 91’ Αλαμάνης – 42’ Σιώμος).

Πάντως και οι τελευταίες τοπικές συναντήσεις των δυο ομάδων ήταν ντέρμπι όταν στο πρωτάθλημα ΕΠΣΘ της περιόδου 2017-18 διεκδικούσαν το πρωτάθλημα που τελικά κέρδισε ο Θησέας.

Στο πρώτο ματς στο Στεφανοβίκειο τότε δεν υπήρξε νικητής (Διαγόρας-Θησέας 0-0), ενώ στον β΄ γύρο ο Θησέας αήττητος έως τότε έχασε στο βοηθητικό του ΕΑΚ 0-2 (62’, 70’ Κουβελάς) με τον Διαγόρα να «χαλάει» το σερί 12 συνεχόμενων νικών που είχε η ομάδα της Αγριάς.

Πιο πριν πάντα στην Α΄ΕΠΣΘ χωρίς νικητή ήταν ματς των δυο αντιπάλων, ενώ η τελευταία νίκη του Διαγόρα επί του Θησέα ήταν πολλά χρόνια πριν στο Στεφανοβίκειο.

Την περίοδο 2016-17 στον α΄ γύρο δεν υπήρχε νικητής (Θησέας – Διαγόρας 0-0 και Διαγόρας-Θησέας 1-1 (6’ Καπούλας – 28’ Βουρδάκης) τις άλλες δυο προηγούμενες περιόδους οι δυο ομάδες ήταν σε διαφορετικούς ομίλους, από το 2006 έως το 2014 ο Διαγόρας ήταν σε μικρότερες κατηγορίες, το 2004-05 ήταν πάλι 2 όμιλοι, το 2005-06 ο Θησέας ήταν στη Δ’, και έτσι οι παλαιότερες αναμετρήσεις ήταν την περίοδο 2003-2004. Εκείνη την περίοδο ο Θησέας κέρδισε και τα δυο ματς (στο Στεφανοβίκειο 0-3 (5’ Πουλής, 80΄Κόρμπας, 86΄Βρυσάκης) και στην Αγριά με ανατροπή 3-2 (9΄,60΄Καλούτσας, 65’ Μπουραζάς-28΄Καϊμπαλιδης, 39΄Ντάφος).

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είχε νίκες και ο Διαγόρας, αφού εκείνη τη δεκαετία και την προηγούμενη περίοδο 2002-03 παρ’ ότι είχε βαριά ήττα στην Αγριά 5-0 (21΄, 32΄Κόρμπας, 48΄Τσουκάλης, 59΄,70΄Σταμάτης), στο Στεφανοβίκειο κέρδισε 3-1 (33΄Παντελής, 40΄Ντουγανιώτης, 55’ Σ. Βλάχος – 31΄Κόρμπας), ενώ είχε ισοπαλία και ήττα την προηγούμενη χρονιά (2001-02) με 3-3 (12΄,86΄Τζαμτζής,82΄Γκοντισόπουλος-9΄Τσουκάλης, 33΄Κόρμπας, 60΄Μούτος) και 3-0 (4’Σταμάτης, 7’, 32΄Κόρμπας).

Τη δεκαετία του 90 υπήρξαν αρκετά γκολ, αφού την περίοδο 1991-92 ο Θησέας κέρδισε στην Αγριά 4-0 με δυο γκολ του Β. Μαλακασιώτη και από ένα των Βαΐτση και Βαγγόπουλου και στο Στεφανοβίκειο 2-3 πάλι με δυο γκολ του Μαλακασιώτη κι ένα του Βαΐτση (Μπαρτσάλης, Αγγελίδης τα γκολ του Διαγόρα) και την περίοδο 95-96 ο Διαγόρας κέρδισε 4-3 στο Στεφανοβίκειο (έχασε 2-0 στην Αγριά).

Στο τώρα και στη Γ΄ Εθνική ο Θησέας παρ’ ότι προέρχεται από ήττα στην Πιερία, έχει καλύτερη πορεία και βαθμολογική συγκομιδή, ενώ ο Διαγόρας δεν έχει καταφέρει νίκη έδρας κι έχει μόνο μια στο Καρπενήσι επί της Ποταμιάς, τη μόνη ομάδα που έχει από κάτω στη βαθμολογία.

Τώρα για τη φετινή περίοδο 2020-21 ο Διαγόρας είναι πρώτος (4-1-1) μέχρι σήμερα στον 4ο όμιλο με τους αγώνες:

Ηρακλής Ψαχνών-Διαγόρας 1-3 (58’ Βεζιρτζόγλου-36’ Καραμπούζης, 70’ Αναστασίου, 89’ Γ. Κυρίτσης)

Διαγόρας-ΓΣ Αλμυρού 2-0 (54’ Κυρίτσης, 77’ Αναστασίου)

Οπούντιος Μαρτίνου-Διαγόρας 0-3 (3’ Κουβελάς, 57’ Γ. Κυρίτσης, 73’ αυτ. Ανουέ)

Διαγόρας-Νέα Αρτάκη 1-1 (45’ Θ. Κυρίτσης – 86’ Δήμου)

5ηΔιαγόρας-Δήμητρα 2-0 (6’ Μπλέντι, 27’ Γιαουπλάρι)

6ηΑΟ Υπάτου-Διαγόρας 1-0 (64’Καράι)

Ο Θησέας τη νέα περίοδο έχει μια ήττα στην πρεμιέρα, μια νίκη στην 6η αγωνιστική και 4 ισοπαλίες με τους αγώνες:

Θησέας-Οπούντιος Μαρτίνου 0-1 (30’ Μαλέρδος)

Νέα Αρτάκη-Θησέας 1-1 (90’ Κωστούλας – 40’ πέν. Σιώμος)

Θησέας-Δήμητρα 2-2 (39’, 92’ Βλάχος-14’ Φουρκιώτης, 44’ Κρανάς)

Α.Ο. Υπάτου-Θησέας 1-1 (28’ Καράι – 32’ Δουλάς)

Φωκικός-Θησέας 2-2 (10’ πεν. Κωστακιώτης, 22’ Ακασού-3΄Σ.Βουρδάκης, 29’ Γκάγκας)

Θησέας -Αμβρυσσέας Διστόμου 1-0 (85΄πεν. Κοτζαθανάσης)

Το κυριακάτικο ντέρμπι Διαγόρα-Θησέα στο Στεφανοβίκειο (16.30) θα σφυρίξει ο Τρικαλινός Στέλιος Λεωνίδας με βοηθούς τους Παν. Παπαγεωργόπουλο και Χρ. Μπάλλα επίσης της ΕΠΣ Τρικάλων ενώ παρατηρητής θα είναι ο Βολιώτης Γιώργος Παγωνόπουλος.

Στο ματς της Δήμητρας Ευξεινούπολης με την Αταλάντη η διαιτητική τριάδα είναι από τη Λάρισα (Ι. Ντελέζος, Θωμ. Ντελέζος, Θωμ. Πάλλας) με παρατηρητή τον Βολιώτη Γιάννη Κουζάκη.

Στους άλλους αγώνες της 7ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου οι διαιτητές είναι οι εξής:

Νέα Αρτάκη-Ηρακλής Ψαχνών: Βλάχος (Αν. Αττικής)

Φωκικός-Αμβρυσσέας Διστόμου: Καζάνας (Αιτ/νιας)

Οπούντιος Μαρτίνου-ΓΣ Αλμυρού(0-3 άνευ αγώνα)

Ρεπό: ΑΟ Υπάτου

5/5 τα εξ αναβολής

Από την ΕΠΟ ορίστηκαν και οι εξ αναβολής αγώνες του Γ.Σ. Αλμυρού και της Δήμητρας για την 4η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Την Τετάρτη 5 Μαΐου, ο Γ.Σ. Αλμυρού θα παίξει εκτός έδρας με την Αταλάντη, ενώ την ίδια ημέρα η Δήμητρα θα υποδεχθεί τον Αμβρυσσέα.

Ο ΓΣΑ ενώ στην 7η αγωνιστική κερδίζει χωρίς αγώνα, στην 8η θα υποδεχθεί την Αρτάκη στην 9η θα παίξει στην Ευξεινούπολη, στην 10η θα υποδεχθεί τον ΑΟ Υπάτου και στην 11η εχει το ματς στην Αγριά

Η Δήμητρα που τώρα έχει να παίξει με την Αταλάντη, στην 8η παίζει στα Ψαχνά, στην 9η θα παίξει πρώτη φόρα σε κατηγορία πάνω από το τοπικό με τον ΓΣΑ, στην 10η κερδίζει χωρίς αγώνα τον Οπούντιο και στο φινάλε θα υποδεχτεί τη Νέα Αρτάκη.