Μετά από 47 χρόνια για ρεκόρ ο Αρης κυνηγώντας τον Ολυμπιακό Βόλου

μετά-από-47-χρόνια-για-ρεκόρ-ο-αρης-κυνηγ-825070

Το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία του στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής/Super League έχει ισοφαρίσει ο Αρης, που έφτασε τις πέντε νίκες και μια ισοπαλία στα έξι πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος, που τον φέρνουν στην κορυφή της βαθμολογίας ως τώρα. Μάλιστα χρειάστηκε να περάσουν 47 χρόνια για να το επαναλάβει, αφού το είχε καταφέρει μόνο στις σεζόν 1971-72 και 1973-74, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα της Super League.

Χθες η ομάδα του Ακη Μάντζιου δεν αγωνίστηκε και χρωστά δυο ματς κι ενώ δεν έχει κάνει ποτέ συγκομιδή έξι νίκες και μια ισοπαλία στο ξεκίνημα μιας σεζόν.

Παράλληλα ο Αρης έχει κάνει το καλύτερο ξεκίνημά του χωρίς ήττα από το 2007. Τότε, στη δεύτερη χρονιά της Super League, δεν έχανε στα πρώτα οκτώ, που είναι και το καλύτερο αήττητο ξεκίνημα στην ιστορία του. Το έχει καταφέρει τρεις φορές, το 1964-65, το 1971-72 και βέβαια το 2007-08. Από τότε μάλιστα, από το 2007 μέχρι και σήμερα, μέχρι και το τέταρτο παιχνίδι του πρωταθλήματος, ο Αρης είχε κάνει ήδη ήττα.

Ο Αρης την περίοδο ως νεοφώτιστος προσπάθησε να σπάσει ένα ρεκόρ που κρατάει 50 χρόνια και συνεχίζει να το κατέχει ο Ολυμπιακός Βόλου που την περίοδο 1971-1972 κατάφερε ανεβαίνοντας στην Α’ Εθνική είχε ξεκινήσει στην μεγάλη κατηγορία με τέσσερις σερί νίκες… (Ο Αρης το 18-19 έκανε 3 νίκες (με Λαμία, ΑΕΛ, Λεβαδειακό) και μετά είχε απώλεια στα Γιάννενα).

Ετσι, το ρεκόρ ομάδας που ανεβαίνοντας από τη Β’ στην Α’ Εθνική και έκανε στο ξεκίνημα στη μεγάλη κατηγορία 4 συνεχόμενες νίκες, παραμένει πάντα αυτό της βολιώτικης ομάδας που είχε κάνει με προπονητή τον Αντώνη Γεωργιάδη …

Οι αγώνες την περίοδο 1971-‘72 που ο Ολυμπιακός Βόλου νεοφώτιστος στην Α΄ Εθνική είχε αυτό το πολύ καλό ξεκίνημα με 4 νίκες ήταν:

19/9/71: Φωστήρας-Ολυμπιακός Β. 1-2

(12’ Λάζος-55’ Θ. Παπαγιάννης, 83’ Β. Λιάκος)

26/9/71: Ολυμπιακός Β.-Καβάλα 1-0

(57’ Β. Λιάκος)

3/10/71: Ολυμπιακός Λευκωσίας-Ολυμπιακός Β. 1-2

(59’ Ευθυμιάδης-63’ Α. Βαλαχάς, 71’ Β. Καραΐσκος )

και 10/10/71: Ολυμπιακός Β.-Πιερικός 1-0

(34’ Καραΐσκος),

Στην 5η αγωνιστική 24/10/71 με 10.610 εισιτήρια ο Ολυμπιακός Β. έχασε από τον ΠΑΟΚ 0-1 (5’Μπέλλης).