Με «διαστημικό» Κουτίνα διπλό στη Μελίκη η Νίκη

με-διαστημικό-κουτίνα-διπλό-στη-μελ-832583

Έχοντας τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι κυανόλευκοι έφυγαν με το διπλό από τη Μελίκη (66-77) πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα ματς, έχοντας για ακόμη ένα παιχνίδι τον Κουτίνα σε τρομερή μέρα. Ο Βολιώτης άσος σημείωσε συνολικά 36 πόντους με 7 τρίποντα, έχοντας φορτώσει το αντίπαλο καλάθι με 18 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο στρατόπεδο της ομάδας από τη Νέα Ιωνία στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο επόμενο παιχνίδι, το οποίο είναι και πάλι εκτός έδρας στη Λευκάδα με την τοπική Δόξα.

ΓΑΣ Μελίκης-Νίκη Βόλου 66-77
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο με τη Νίκη Βόλου να έχει, στο μεγαλύτερο διάστημα, μία διαφορά της τάξης των 6-8 πόντων με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα μικρό σερί στο τελευταίο λεπτό και να κλείνουν την 1η περίοδο μόλις ένα πόντο πίσω (21-22). Στο 2ο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ με τους κυανόλευκους να ξεφεύγουν και πάλι με 8 πόντους, με την ομάδα της Μελίκης να αντιδρά και πάλι γρήγορα και να μειώνει με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο +4 (41-45). Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το 3ο δεκάλεπτο με τη Νίκη να έχει το πάνω χέρι και να κλείνει την περίοδο στο +8 (54-62). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νίκη με εξαιρετική άμυνα εγκλώβισε τους γηπεδούχους, ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια τιμή, φτάνοντας μέχρι και το +16 (59-75 στο 39’), και έφυγε τελικά με το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ το 66-77.

Δεκάλεπτα: 21-22, 41-45, 54-62, 66-77

ΜΕΛΙΚΗ: Λιόλιος 5(1), Μαυρίδης 21(2), Μόρας 4, Κυριάκου 3(1), Ημερίδης 17(1), Καρκάρας 8, Ιωάννου 5, Ρογκότης 3.

ΝΙΚΗ: Κωστούλας 2, Βερτζάγιας 6(1), Σαριμπαλίδης 9(3), Διγενής 2, Ευτυχίδης, Κουτίνας 36(7), Φιλιππόπουλος 3, Μπουσκολίτης 5(1), Τάσσος 2, Λόλας 12, Δελεντζές, Μπούρας.