Περιμένουν το πρώτο τζάμπολ

Τελευταία ενημέρωση: 2020-10-16, 21:24:45
Η Νίκη ξεκινά την Κυριακή με Χαλκίδα
Περιμένουν το πρώτο τζάμπολ

Ξεκινούν την Κυριακή 18 Οκτωβρίου τα εθνικά πρωταθλήματα μπάσκετ ανδρών με τη Νίκη Βόλου να συμμετέχει στην Β΄ Εθνική, ο Ολυμπιακός Βόλου και ο Γ.Σ. Αλμυρού στην Γ΄ Εθνική ενώ για τα γυναικεία πρωταθλήματα η Νίκη θα αγωνιστεί στην Α2 Κατηγορία.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Πάντως ενώ όλες οι ομάδες της Μαγνησίας ετοιμάζονταν για τις κυριακάτικες πρεμιέρες τους και μάλιστα στις έδρες τους αυτό δεν θα γίνει για τον Ολυμπιακό που το πρώτο του παιχνίδι για το πρωτάθλημα θα γίνει στις 25 του μήνα στον Αμπελώνα Λάρισας καθώς αυτό της Κυριακής μετατέθηκε για 28 Οκτωβρίου λόγω covid 19.

Κάτι τέτοιο αναμενόταν και χθες επιβεβαιώθηκε και με επίσημη ανακοίνωση της Ομοσπονδίας μπάσκετ που αναφέρει: «Λόγω επιβεβαιωμένου κρούσματος ιού covid 19 στο σωματείο ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ, ο αγώνας μεταξύ των σωματείων ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΙΣ ΛΑΜΙΑΣ της 18/10/2020 για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, αναβάλλεται και ορίζεται να διεξαχθεί στις 28/10/2020 και ώρα 17.00 στο ΕΑΚ ΒΟΛΟΥ».

Να σημειωθεί ότι ενώ το κρούσμα κορονοϊού έφερε μεν αναστάτωση στην ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου, ωστόσο μετά τα τεστ που πραγματοποίησε ο ΕΟΔΥ, δεν προέκυψε κάποιο άλλο κρούσμα, με τα αποτελέσματα να είναι στο σύνολό τους αρνητικά.

Η Ομοσπονδία προχώρησε στην αναβολή του αγώνα, αφού ώς χθες το γυμναστήριο του ΕΑΚ Βόλου ήταν κλειστό για τη διαδικασία της απολύμανσης.

Ετσι το κυριακάτικο ξεκίνημα για τις ομάδες μπάσκετ της Μαγνησίας θα γίνει με τα κορίτσια της Νίκης που για τον 3ο όμιλο της Α2 Γυναικών στις 13.00 στο κλειστό γυμναστήριο Ν. Ιωνίας θα παίξουν με τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας (Αβραμίδου-Λυτροσυγκούνης-Τσιργούλας) και 4 ώρες αργότερα (17: 00) για την Β΄ Εθνική ανδρών στο ίδιο παρκέ θα παίξουν Νίκη Βόλου-ΑΚ Χαλκίδας (Ελευθεριάδης Πλ.-Παπαγεωργίου-Εκίζογλου, Τσιργούλας).

Για τον 4ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής την Κυριακή 18 Οκτωβρίου θα παίξουν στο κλειστό Αλμυρού (17.00), ΓΣ Αλμυρού-Λέων ΑΣ Μεσολογγίου (Πιτσίλκας-Γιατρόπουλος, Μηναρετζόπουλος).

Στη Ν. Ιωνία το ξεκίνημα για τη Νίκη Βόλου στη Β’ Εθνική

Με την ομάδα της ΑΚ Χαλκίδας θα έρθει αντιμέτωπη η Νίκη Βόλου στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β’ Εθνικής Κατηγορίας. Το πρόγραμμα της Νίκης είναι εξ αρχής δυνατό, αφού τη δεύτερη και την τρίτη αγωνιστική έχει εκτός έδρας παιχνίδια με Μελίκη και Δόξα Λευκάδας αντίστοιχα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Νίκης:

 1η Αγωνιστική – 18/10/20: Νίκη Βόλου - ΑΚ Χαλκίδας

2η Αγωνιστική – 24/10/20: Μελίκη - Νίκη Βόλου

3η Αγωνιστική – 01/11/20: Δόξα Λευκάδας - Νίκη Βόλου

4η Αγωνιστική – 08/11/20: Νίκη Βόλου - Μαχητές

5η Αγωνιστική – 15/11/20: Έσπερος Λαμίας - Νίκη Βόλου

6η Αγωνιστική – 22/11/20: Νίκη Βόλου - Αίολος Τρικάλων

7η Αγωνιστική – 29/11/20: ΜΕΝΤ - Νίκη Βόλου

8η Αγωνιστική – 06/12/20: Νίκη Βόλου - Ιωάννινα ΣΚ

9η Αγωνιστική – 13/12/20: Πρωτέας Γρεβενών - Νίκη Βόλου

10η Αγωνιστική – 20/12/20: Νίκη Βόλου - Ερμής Σχηματαρίου

11η Αγωνιστική – 10/01/21: Ίκαροι Τρικάλων - Νίκη Βόλου

12η Αγωνιστική – 17/01/21: ΑΚ Χαλκίδας – Νίκη Βόλου

13η Αγωνιστική – 24/01/21: Νίκη Βόλου – ΓΑΣ Μελίκη

14η Αγωνιστική – 31/01/21: Νίκη Βόλου – Δόξα Λευκάδας

15η Αγωνιστική – 07/02/21: Μαχητές – Νίκη Βόλου

16η Αγωνιστική – 21/02/21: Νίκη Βόλου – Έσπερος Λαμίας

17η Αγωνιστική – 28/02/21: Αίολος Τρικάλων – Νίκη Βόλου

18η Αγωνιστική – 07/03/21: Νίκη Βόλου – ΜΕΝΤ

19η Αγωνιστική – 21/03/21: Ιωάννινα ΣΚ – Νίκη Βόλου

20η Αγωνιστική – 04/04/21: Νίκη Βόλου – Πρωτέας Γρεβενών

21η Αγωνιστική – 11/04/21: Ερμής Σχηματαρίου – Νίκη Βόλου

22η Αγωνιστική – 25/04/21: Νίκη Βόλου – Ίκαροι Τρικάλων

Ολυμπιακός και ΓΣΑ στη Γ΄ Εθνική

Ο Ολυμπιακός Βόλου δεν θα ξεκινήσει με τον εντός έδρας αγώνα κόντρα στην Αναγέννηση Λαμίας ενώ ο Αλμυρός στην πρεμιέρα του και ως νεοφώτιστος φιλοξενεί τον Λέοντα Μεσολογγίου.

Το πρόγραμμα του Ολυμπιακού Βόλου:

1η Αγωνιστική - 28/10/20: Ολυμπιακός Βόλου - Αναγέννηση Λαμίας

2η Αγωνιστική – 25/10/20: Αμπελώνας – Ολυμπιακός Βόλου

3η Αγωνιστική – 1/11/20: Ολυμπιακός Βόλου – Σπάρτακος Ιωαννίνων

4η Αγωνιστική – 08/11/20: Αχέρων Καναλακίου– Ολυμπιακός Βόλου

5η Αγωνιστική – 15/11/20: Ολυμπιακός Βόλου – Αναγέννηση Καρδίτσας

6η Αγωνιστική – 22/11/20: Ολυμπιακός Βόλου Ρεπό

7η Αγωνιστική – 29/11/20: Τιτάνες Παλαμά – Ολυμπιακός Βόλου

8η Αγωνιστική – 6/12/20: Ολυμπιακός Βόλου – ΓΣ Αλμυρού

9η Αγωνιστική – 13/12/20: ΑΓΣ Ιωαννίνων – Ολυμπιακός Βόλου

10η Αγωνιστική – 20/12/20: Ολυμπιακός Βόλου – Λέων Μεσολογγίου

11η Αγωνιστική – 10/1/21: ΓΣ Γόμφοι – Ολυμπιακός Βόλου

12η Αγωνιστική – 24/1/21: Αναγέννηση Λαμίας – Ολυμπιακός Βόλου

13η Αγωνιστική – 31/1/21: Ολυμπιακός Βόλου – Αμπελώνας

14η Αγωνιστική – 7/2/21: Σπάρτακος Ιωαννίνων – Ολυμπιακός Βόλου

15η Αγωνιστική – 21/02/21: Ολυμπιακός Βόλου – Αχέρων Καναλακίου

16η Αγωνιστική – 28/2/21: Αναγέννηση Καρδίτσας – Ολυμπιακός Βόλου

17η Αγωνιστική – 7/3/21: Ολυμπιακός Βόλου Ρεπό

18η Αγωνιστική – 21/3/21: Ολυμπιακός Βόλου – Τιτάνες Παλαμά

19η Αγωνιστική – 28/3/21: ΓΣ Αλμυρού – Ολυμπιακός Βόλου

20η Αγωνιστική – 4/4/21: Ολυμπιακός Βόλου – ΑΓΣ Ιωαννίνων

21η Αγωνιστική – 11/4/21: Λέων Μεσολογγίου – Ολυμπιακός Βόλου

22η Αγωνιστική – 18/4/21: Ολυμπιακός Βόλου – ΓΣ Γόμφοι

Οι αγώνες του ΓΣ Αλμυρού

1η Αγωνιστική – 18/10/20: ΓΣ Αλμυρού - Λέων Μεσολογγίου

2η Αγωνιστική – 25/10/20: ΓΣ Γόμφοι - ΓΣ Αλμυρού

3η Αγωνιστική – 1/11/20: ΓΣ Αλμυρού - Αναγέννηση Λαμίας

4η Αγωνιστική – 8/11/20: Αμπελώνας - ΓΣ Αλμυρού

5η Αγωνιστική – 15/11/20: ΓΣ Αλμυρού - Σπάρτακος Ιωαννίνων

6η Αγωνιστική – 22/11/20: Αχέρων Καναλακίου - ΓΣ Αλμυρού

7η Αγωνιστική – 29/11/20: ΓΣ Αλμυρού - Αναγέννηση Καρδίτσας

8η Αγωνιστική – 6/12/20: Ολυμπιακός Βόλου - ΓΣ Αλμυρού

9η Αγωνιστική – 13/12/20: ΓΣ Αλμυρού-Τιτάνες Παλαμά

10η Αγωνιστική – 20/12/20: Ρεπό: ΓΣ Αλμυρού

11η Αγωνιστική – 10/1/21: ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΓΣ Αλμυρού

12η Αγωνιστική – 24/1/21: Λέων Μεσολογγίου – ΓΣ Αλμυρού

13η Αγωνιστική – 31/1/21: ΓΣ Αλμυρού – ΓΣ Γόμφοι

14η Αγωνιστική – 7/2/21: Αναγέννηση Λαμίας – ΓΣ Αλμυρού

15η Αγωνιστική – 21/02/21: ΓΣ Αλμυρού – Αμπελώνα

16η Αγωνιστική – 28/2/21: Σπάρτακος Ιωαννίνων – ΓΣ Αλμυρού

17η Αγωνιστική – 7/3/21: ΓΣ Αλμυρού – Αχέρων Καναλακίου

18η Αγωνιστική – 21/3/21: Αναγέννηση Καρδίτσας – ΓΣ Αλμυρού

19η Αγωνιστική – 28/3/21: ΓΣ Αλμυρού – ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου

20η Αγωνιστική – 4/4/21: Τιτάνες Παλαμά – ΓΣ Αλμυρου

21η Αγωνιστική – 11/4/21: Ρεπό: ΓΣ Αλμυρού

22η Αγωνιστική – 18/4/21: ΓΣ Αλμυρού – ΑΓΣ Ιωαννίνων

Πρεμιέρα με Πτολεμαΐδα οι γυναίκες

Στην Α2 Γυναικών που για πρώτη φορά θα έχει τέσσερις ομίλους τη Μαγνησία εκπροσωπεί η Νίκη Βόλου που συμμετέχει στον 3ο όμιλο και στην πρεμιέρα φιλοξενεί τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των κοριτσιών της Νίκης :

1η Αγωνιστική – 18/10/20: Νίκη Βόλου-Απόλλων Πτολεμαΐδας

2η Αγωνιστική – 25/10/20: Πιερικός/Αρχέλαος-Νίκη Βόλου

3η Αγωνιστική – 01/11/20: Νίκη Βόλου-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη

4η Αγωνιστική – 08/11/20: Έσπερος Λαμίας-Νίκη Βόλου

5η Αγωνιστική – 15/11/20: Νίκη Βόλου-Φίλιππος Βέροιας

6η Αγωνιστική – 22/11/20: Λασσάνης-Νίκη Βόλου

7η Αγωνιστική – 29/11/20: Νίκη Βόλου-Αργοναύτες Αγρινίου

8η Αγωνιστική – 06/12/20: Νίκη Βόλου-Ολύμπια Λάρισας

9η Αγωνιστική – 13/12/20: ΜΕΝΤ-Νίκη Βόλου

10η Αγωνιστική – 17/01/21: Απόλλων Πτολεμαΐδας – Νίκη Βόλου

11η Αγωνιστική – 24/01/21: Νίκη Βόλου – Πιερικός Αρχέλαος

12η Αγωνιστική – 31/01/21: Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη – Νίκη Βόλου

13η Αγωνιστική – 07/02/21: Νίκη Βόλου – Έσπερος Λαμίας

14η Αγωνιστική – 14/02/21: Φίλιππος Βέροιας – Νίκη Βόλου

15η Αγωνιστική – 21/02/21: Νίκη Βόλου – ΓΣΚ Λασσάνης

16η Αγωνιστική – 28/02/21: Αργοναύτες Αγρινίου – Νίκη Βόλου

17η Αγωνιστική – 07/03/21: Ολύμπια Λάρισας – Νίκη Βόλου

18η Αγωνιστική – 21/03/21: Νίκη Βόλου – ΜΕΝΤ

* Ακολουθήστε τον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ στο google news για άμεση ενημέρωση.
* Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τον Βόλο, την Μαγνησία, την Ελλάδα και τον κόσμο

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
2
+
9
=