Στους «16» της Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός

στους-16-της-ευρωλίγκα-ο-ολυμπιακός-409262

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην πρώτη φάση των ομίλων πέτυχε ο Ολυμπιακός που επικράτησε στη Γαλλία με 79-74 επί της Νανσί και πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» της Ευρωλίγκα, τερματίζοντας στην 2η θέση του 1ου ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Την πρώτη θέση κατέλαβε η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, την τρίτη θέση η ιταλική Καντού, ενώ η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, Μπιλμπάο, πανηγύρισε ιστορική πρόκριση στους «16» ως 4η.

Τα ριμπάουντ (43 έναντι 29 της Νανσί, με 7 επιθετικά στην 4η περίοδο), όπως και οι 20 και 18 πόντοι των Άντιτς, Πρίντεζη αντίστοιχα, ήταν τα στοιχεία που συνέβαλαν στην σπουδαία εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού επί της Νανσί, που είχε αποκλειστεί από τη συνέχεια. Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να περιορίσουν τον Σούλερ στην κρίσιμη τελευταία περίοδο, με τον Αμερικανό γκαρντ να «κολλάει» σε αυτό το διάστημα στους 18 πόντους που είχε φορτώσει το αντίπαλο καλάθι στις τρεις πρώτες περιόδους. Καθοριστική η συμβολή του Χάινς με 8 πόντους και 12 (!) ριμπάουντ. Μοναδικό αρνητικό σημείο της αναμέτρησης για τον Ολυμπιακό ο τραυματισμός του Μάντζαρη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 44-47, 64-61, 74-79

Οι Γάλλοι με πρωταγωνιστή τον Σούλερ βρέθηκαν τρία λεπτά πριν τη λήξη στο +7 (17-10), ενώ μετά από έναν φρενήρη ρυθμό και για τις δύο ομάδες, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και βρέθηκε στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου στο -6 (27-21). Με τον Σούλερ να μην μπορεί να περιοριστεί από την άμυνα του Ολυμπιακού η Νανσί προηγήθηκε στο 13 με διψήφια διαφορά (37-24), αλλά η αντίδραση από την ελληνική ομάδα δεν άργησε να έρθει. Οι «ερυθρόλευκοι» με τους Πρίντεζη, Μάντζαρη να αποδίδουν τα μέγιστα στην άμυνα και τον Έλληνα διεθνή φόργουορντ να πρωταγωνιστεί και στην επίθεση ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 23-7 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (47-44). Μέχρι το σημείο της αντεπίθεσης ο Άντιτς κρατούσε ζωντανούς τους «ερυθρόλευκους» με ενέργειες κοντά στο καλάθι, ενώ ο Πρίντεζης ήταν αυτός που εκτέλεσε από τα 6.75 και χάρισε το προβάδισμα στην ομάδα του (45-44), μετά από αρκετή ώρα. Το σκορ ημιχρόνου διαμορφώθηκε με λέι απ του Σλούκα.

Τα επιθετικά ριμπάουντ και ο περιορισμός των λαθών ήταν τα στοιχεία που βοήθησαν τον Ολυμπιακό να ελέγξει τη μοίρα του στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Σλούκας και Άντιτς έδωσαν με το… καλημέρα «αέρα» 7 πόντων στην ομάδα του Ιβκοβιτς (51-44, στο 22), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με αιχμή του δόρατος στη γαλλική επίθεση τον Σούλερ, η Νανσί απάντησε και στο 25 ανέκτησε το προβάδισμα με 53-51, για να προηγηθεί και πάλι στο 27 με +7 (60-53). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι τις λύσεις… Ο Χάινς κυριάρχησε στα ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Άντιτς δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια, ενώ με τρίποντη «βόμβα», με την οποία έφτασε τους 17 πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» μάζεψαν τη διαφορά και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -3 (64-61).

Με 7 επιθετικά ριμπάουντ στην τελευταία περίοδο, τη στιγμή που στις τρεις πρώτες είχε 10 και με το εντυπωσιακό σερί 12-0, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 36, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τον αγώνα και προηγήθηκε με +9 (73-64). Κάποια επιπόλαια λάθη στα τελευταία λεπτά έφεραν τη Νανσί στο -3 (77-74, μετά από τρίποντο του Γκρέγκορι), αλλά μέχρι εκεί… Ο Πρίντεζης «μάζεψε» κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ και με 2/2 βολές του διαμόρφωσε το τελικό 79-74.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Ρίζικ (Ουκρανία), Ζαμοϊσκι (Πολωνία)

ΝΑΝΣΙ (Ζαν Λουκ Μονσό): Γκραντ 6 (2), Μπαντιάν 8, Σούλερ 18, Σίλα , Λάινχαν 8 (1), Σάμνικ 10, Αμαγκού 6, Μόερμαν 11 (1), Γκρέγκορι 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 8 (12ρ.), Λούκας 4, Άντιτς 20 (2), Κέσελ , Πελεκάνος 5, Γκετσεβίτσιους 6 (2), Γλυνιαδάκης 5, Πρίντεζης 18 (2), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 2, Σλούκας 8.