Πρεμιέρα με το δεξί

πρεμιέρα-με-το-δεξί-420268

Πρεμιέρα με το δεξί πραγματοποίησε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου η οποία στη πρώτη της επίσημη εμφάνιση για το πρωτάθλημα επικράτησε με 83-72 της Αναγέννησης Ρυσίου σε ένα ματς που οδηγήθηκε στη παράταση.

Οι παίκτριες του Γιώργου Βλιώρα πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα με την Ηρώ Κουφογιάννη να στέλνει το παιχνίδι στο εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης αφού ισοφάρισε σε 65-65 στην εκπνοή του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι ερυθρόλευκες έχοντας τη συμπαράσταση του κόσμου τους ξεπέρασαν άγχος και προβλήματα και έφθασαν στη πρώτη φετινή νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα. Οι Βολιώτισσες πήραν το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα όταν και προηγήθηκαν με 10-6 αλλά σερί των φιλοξενούμενων με 0-7 έκανε το σκορ 10-13 με τη Καραμπατζάκη στο σημείο αυτό να φορτώνεται με δύο φάουλ. Με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου οι ερυθρόλευκες ήταν πίσω στο σκορ με 14-18 αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο με πρωταγωνίστρια τη Κουφογιάννη η οποία και σημείωσε έξι πόντους ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 20-18 και 22-18 λίγο αργότερα με τη Θανασούλη η οποία είχε περάσει στη θέση της Καραμπατζάκη. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν με τρίποντα για να πάρουν προβάδισμα 24-30 μετά από 17 λεπτά παιχνιδιού και 25-34 στη συνέχεια για να κλείσει το ημίχρονο με 31-39. Στο τρίτο δεκάλεπτο μάλιστα οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν και με 11 πόντους αλλά οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να περιορίσουν τη διαφορά και να μειώσουν σε 42-48 με την λήξη της τρίτης περιόδου. Με την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα συνέχισε δυναμικά και αφού ισοφάρισε σε 49-49 πήρε προβάδισμα 5 πόντων 5 λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Το φινάλε ήταν δραματικό με την βολιώτικη ομάδα να ισφοαρίζει τελικά σε 65-65 μετά από συνεργασία της Καραμπατζάκη και ασίστ στη Κουφογιάννη. Στη παράταση οι ερυθρόλευκες ήταν εκείνες που πήραν τον έλεγχο από την αρχή και έφθασαν έτσι στη πρώτη τους νίκη με 83-72. Επόμενο ματς των ερυθρόλευκων είναι κόντρα στην ΑΕ Πυλαίας (23/10).

Δεκάλεπτα: 14-18, 31-39, 42-48, 65-65(κ.α.), 83-72

Διαιτητές: Καρακώστας-Δώτα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας) : Κυριαζίδου 9 (2) , Σουλτάνη 13, Μαρίνου 15, Κουφογιάννη 20, Καραμπατζάκη 19, Ζήτη 2, Θανασούλη 5, Πυλαρινού.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ (Διαβολεμένου) : Μαραγκού 10, Γιανάτση, Γιαννοπούλου 23 (1), Μούρτου 6, Κιζιρίδου 11 (2), Μύρβαλη 16 (2), Ταυροπούλου, Αθανασιάδου, Ρούσου 6.