Με το καλό του πρόσωπο ο Ολυμπιακός θέλει επιστροφή στις νίκες με Ιωνικό

με-το-καλό-του-πρόσωπο-ο-ολυμπιακός-θέλ-297919

Με τον προβληματισμό από την εμφάνιση που έφερε ήττα στο τοπικό ντέρμπι με τη Νίκη… να αφήνει τη θέση του στη δουλειά ώστε η ομάδα να δείξει και πάλι το καλό της πρόσωπο, στον Ολυμπιακό Βόλου γυρίζουν σελίδα και πλέον η σκέψη είναι στην επιστροφή στις νίκες στο κυριακάτικο ματς με τον Ιωνικό.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Με στόχο να μην επαναληφτούν εμφανίσεις σαν αυτή του περασμένου Σαββάτου η ομάδα του Ολυμπιακού θέλει να παρουσιαστεί και πάλι δυνατή στο παιχνίδι της Κυριακής με τον Ιωνικό στη Νεάπολη απέναντι σε μια ομάδα που προέρχεται από τέσσερις σερί νίκες και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League.

Ο κακός Ολυμπιακός της περασμένης αγωνιστικής έκανε «διακοπή» στο σερί τριών νικών, στο σερί σκοραρίσματος αλλά και στην καλή εικόνα που είχε στα περασμένα ματς με Σούλη Παπαδόπουλο στον πάγκο… και τώρα καλείται να επιστρέψει σε αυτό που ενθουσίασε τον κόσμο και να κερδίσει τον Ιωνικό, μια ομάδα που πρωταγωνιστεί στην κατηγορία, καθώς φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας (μαζί με τα Τρίκαλα) και που έχει ξανακερδίσει στη Νεάπολη (τη Νίκη), ενώ έχει θετικά αποτελέσματα παλιότερα στον Βόλο με τον Ολυμπιακό ενώ το κυριακάτικο ματς είναι ντέρμπι γοήτρου και για τον προπονητή του Ολυμπιακού.

Στην προϊστορία των δύο ομάδων την περίοδο 1986-87 ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα 4-0 στη Νίκαια και ο Ιωνικός πήρε 1-1 στον Βόλο και την περίοδο 87-88 ο Ολυμπιακός κέρδισε στον Βόλο τον Ιωνικό 2-0 με γκολ των Βήτα και Τάχου και έχασε 3-1 στη Νίκαια με τον Τσόγκα να σκοράρει για τους Βολιώτες και οι Κωττάκης (2) και Χυτήρογλου για τον Ιωνικό.

Στην Α’ εθνική (89-90), στις 8/11/89 είχαμε Ιωνικός-Ολυμπιακός 2-0 (43’ Μανδραφλής,55’ Γρίμπιλας) και στις 18/3/90 Ολυμπιακός-Ιωνικός 2-1 (11’ Βαϊνάς,65’ Μαυροδήμος-28’ Βαμβακούλας).

Στην Β’ εθνική την περίοδο 91- 92 ο Ιωνικός επίσης δεν έχασε από τη βολιώτικη ομάδα αφού είχαμε 5/1/92 Ιωνικός -Ολυμπιακός 1-0 (33’ Ξανθόπουλος) και 3/5/92 Ολυμπιακός Ιωνικός 1-1(88’ αυτογκόλ Φίλης-9’ Ζιώγας).

Νίκη στον Βόλο πήρε ο Ιωνικός και την περίοδο 93-94 αφού την πρώτη αγωνιστική στις 3/10/93 κέρδισε 1-3 (11’ Κοφφας-68’ Λεοντιάδης,72’, 86’ Φρούσος), ενώ στη Νίκαια στις 6/2/94 είχαμε Ιωνικός-Ολυμπιακός 0-0.

Στις 12/11/1998 ο Ολυμπιακός και ο Ιωνικός με Μαρκαριάν προπονητή έπαιξαν κύπελλο στον Βόλο με το ματς να λήγει 1-1 (86’ Φρούσος-89’ Κουτσοκώστας) και την πρόκριση πήρε ο Ιωνικός στα πέναλτι με 3-4.

Στην περίοδο 2007-2008 ο Ιωνικός κέρδισε και τα δυο ματς και μάλιστα με το ίδιο σκορ. Στις 4/11/07: Ιωνικός-Ολυμπιακός 1-0 (74 Προχορένκοφς)και στις 9/4/08: Ολυμπιακός-Ιωνικός 1-0 (83’ Μακόρ).

Στη συνέχεια είχαμε ισοπαλίες: 5/10/08: Ολυμπιακός- Ιωνικός 1-1 (50’ Φεντέρικο Γκαρσία -86’ Τόνι Γκονθάλεθ) και 8/2/09: Ιωνικός- Ολυμπιακός 4-4 (35’Μπαλάφας, 38’Κάσας, 48’Φουκούντα, 90’πεν.Φαμπίνιο-3’, 58’ Ιωάννου, 30’ Χανιώτης, 83’ Ροζάλες), αλλά στις τελευταίες συναντήσεις ο Ολυμπιακός ήταν νικητής: 24/10/09: Ολυμπιακός – Ιωνικός 2-1(69’, 90΄Ούμπιντες-67’ Φουρτάδο) και 28/2/10: Ιωνικός – Ολυμπιακός 2-3 (1’Σάλτο,5’ πέν. Φουρτάδο-12’ πέν. Μάρτινς Ροτζέριο, 83’Καμπάνταης, 90’Ψυχογιός).