ΣΤΙΒΟΣ

Πανελλήνιο ρεκόρ από τον Συμεωνίδη

πανελλήνιο-ρεκόρ-από-τον-συμεωνίδη-328657

Πανελλήνιο ρεκόρ βετεράνων σημειώθηκε από τον Στράτο Συμεωνίδη του ΣΔΥΒ, ενώ 32 δρομείς του Συλλόγου έτρεξαν στη γιορτή του Νυχτερινού Ημιμαραθωνίου Θεσ/κης σε μια ακόμη εντυπωσιακή εβδομάδα, που επισφραγίστηκε με συμμετοχή δεκάδων αθλητών του σε πληθώρα αγώνων.

Αρχικά στην ημερίδα που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στο στάδιο του Πανελληνίου Γ.Σ. ο αθλητής μέλος του ΣΔΥΒ σημείωσε στα 100 μέτρα χρόνο 13’’60 και πλέον κατέχει το πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία Μ65, καθώς έσπασε το προηγούμενο ρεκόρ που ήταν 13’’70. Ο 65χρονος πλέον Στράτος Συμεωνίδης, γεννημένος στις 24-1-1954, κατέκτησε 2 στις 2 νίκες στην ημερίδα, καθώς εκτός από τα 100 μέτρα κέρδισε και στα 200 που έκανε χρόνο 30’’00 ακριβώς.

32 δρομείς στη Θεσσαλονίκη

Το διήμερο του Συλλόγου ξεκίνησε στη Θεσσαλονίκη, η οποία για 8η φορά γιόρτασε με τον Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο το βράδυ του Σαββάτου. Σχεδόν 20.000 δρομείς από όλο τον κόσμο εγγράφηκαν στους αγώνες της διοργάνωσης και κατέκλυσαν από το απόγευμα ώς αργά το βράδυ τους κεντρικούς δρόμους και την παραλία της συμπρωτεύουσας. Το κλίμα ήταν μοναδικό και αυτό οφείλεται εκτός από τους δρομείς, στους δεκάδες χιλιάδες θεατές και συνοδούς, στους ήχους της μουσικής, στα χρώματα και στα φώτα της πόλης. Παράλληλα επιτεύχθηκε κοινωνικός στόχος, καθώς κατόπιν συμφωνίας της Ομοσπονδίας των Συλλόγων Δρομέων ΕΟΣΛΜΑ-Υ με τη διοργάνωση, μέρος του ποσού συμμετοχής θα διατεθεί σε φιλανθρωπικό σκοπό.

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου συμμετείχε όπως κάθε χρονιά στον αγώνα με δεκάδες δρομείς και ισοφάρισε το περσινό του ρεκόρ συμμετοχών 32 δρομέων καθώς ακριβώς τόσοι έτρεξαν και φέτος. Οι χρόνοι για πολλούς βελτιώθηκαν κι άλλο καθώς 13 μέλη του Συλλόγου με εξαιρετική προσπάθεια σημείωσαν ατομικό ρεκόρ. Η Μάρθα Ξηροφώτου κατέλαβε την 9η θέση στις γυναίκες (2η στην κατηγορία) με 1.33.57 και ο Αλέξης Παπαλεξίου τη 12η στη γενική κατάταξη (3ος στην κατηγορία) με 1.17.29 έχοντας να αντιμετωπίσουν πολλούς από τους καλύτερους δρομείς της χώρας, όπως βέβαια και οι αθλητές του ΣΔΥΒ που ακολούθησαν. Η Τόνια Τσιρογιάννη κατέβηκε για πρώτη φορά τον χρόνο των 2 ωρών. Πατέρας και γιος, οι Σεραφείμ και Χρήστος Τσαμασιώτης έτρεξαν και φέτος στον αγώνα, όπως και το ζεύγος Χαράλαμπος Μπάρδας, Νεραντζούλα Πραγματευτή. Αυτός είναι ο συνολικός απολογισμός του Συλλόγου και ο καθαρός χρόνος κάθε δρομέα (η κατάταξη βγαίνει βάση του μικτού):

ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 21.100 μέτρα
12
Αλέξης Παπαλεξίου 1.17.29
30 Ζήσης Τσουρέλης 1.22.09 (ατ. ρεκόρ)
98 Αχιλλέας Καλαμάκης 1.29.04
– Χριστίνα Κατζουράκη 1.29.30
145 Γιάννης Χαχούδης 1.30.33 (ατ. ρεκόρ)
192 (9η) Μάρθα Ξηροφώτου 1.33.57 (ατ. ρεκόρ)
246 Γιώργος Αντωνίου 1.35.13 (ατ. ρεκόρ)
297 Κώστας Παλάντζας 1.37.48
331 Στέφανος Μουρογιάννης 1.38.00 (ατ. ρεκόρ)
351 Χρήστος Τσαμασιώτης 1.35.29
448 Αποστόλης Κουβλάκης 1.41.35 (ατ. ρεκόρ)
470 (33η) Χριστίνα Χατζηγιαννίδου 1.42.40 (ατ. ρεκόρ)
535 Θωμάς Μαλιαχόβας 1.43.51
564 (40η) Κατερίνα Τσάγγαρη 1.45.07
661 Γιάννης Καρανάσιος 1.46.52 (ατ. ρεκόρ)
911 Ηλίας Σαρρηγιάννης 1.51.00 (ατ. ρεκόρ)
1130 (98η) Πέγκυ Μάρθα 1.55.38 (ατ. ρεκόρ)
1264 (118η) Τόνια Τσιρογιάννη 1.58.12 (ατ. ρεκόρ)

– Αγγελική Τσούκα

Την αποστολή συνόδευσαν αρκετά ακόμη μέλη και φίλοι του ΣΔΥΒ. Ανάμεσά τους ο Στάθης Καραδημητρίου που εκτός των άλλων έβγαλε εντυπωσιακές φωτογραφίες στη νύχτα με drone και gopro video. Ενας από τους κορυφαίους Ελληνες μαραθωνοδρόμους, ο Μιχάλης Παρμάκης σταμάτησε στον Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης τη μεγάλη του δρομική πορεία σε επίπεδο πρωταθλητισμού. Θα εξακολουθούμε να τον βλέπουμε στους αγώνες δρόμου και βέβαια πάντα θα βοηθά τους νέους και παλιούς δρομείς με τις γνώσεις του, όπως άλλωστε κάνει εδώ και χρόνια. Ο Μιχάλης Παρμάκης τίμησε τον Ημιμαραθώνιο Βόλου και τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου πέρυσι και κατέλαβε την πρώτη θέση στον 4ο αγώνα της διοργάνωσης. Ο ΣΔΥ Βόλου εύχεται καλή συνέχεια στον Μιχάλη Παρμάκη στη νέα του πορεία, τον συγχαίρει και τον ευχαριστεί για όσα προσέφερε στο δρομικό κίνημα.

Και σε πολλούς ακόμη αγώνες

Στον Τύρναβο πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής το 1ο Run for Life Tyrnavos. Αγώνας για την ευαισθητοποίηση και για την πρόληψη του καρκίνου του μαστού. Τον ΣΔΥ Βόλου εκπροσώπησαν ο Τόλης Κουτσουμπές και η Ευμορφία Ντόβα. Ο Τόλης Κουτσουμπές μετά από πολύ καλό αγώνα, τερμάτισε 2ος στη γενική κατάταξη του αγώνα των 4 χιλιομέτρων.

Το Ladies Run είναι ένας ξεχωριστός αγώνας 5 χιλιομέτρων που γίνεται κάθε χρόνο στον Λαιμό Βουλιαγμένης και συμμετέχουν μόνο γυναίκες! 717 ήταν οι αθλήτριες που έτρεξαν φέτος, ανάμεσά τους και διακεκριμένες δρομείς της χώρας μας. Ετσι ιδιαίτερα σημαντική είναι η 9η θέση που κατέκτησε η Σταυρούλα Μορφογιάννη. Η αθλήτρια του ΣΔΥΒ σημείωσε χρόνο 22.20 / 22.17 και μάλιστα βραβεύθηκε ως 3η στην ηλικιακή κατηγορία.

Το Λάρισα Street Relays έγινε στη γειτονική μας πόλη την Κυριακή. Τρεις αθλήτριες του ΣΔΥ Βόλου έτρεξαν στον κύριο αγώνα των 5 χιλιομέτρων. 10η και 11η τερμάτισαν μαζί η Δήμητρα Κωστή και η Κατερίνα Βουρονίκου με 28’16 – 28’17. Η Αλεξάνδρα Τσινίδου ακολούθησε λίγο μετά με 29’59.

Ο 9ος Πτώιος Αγώνας Δρόμου Ακραιφνίου έγινε σε απόσταση 26 χιλιομέτρων. Ο Δημήτρης Μπιντάκας τερμάτισε 138ος με χρόνο 2 ώρες 40’54.

Στην Αντίκυρα Βοιωτίας έγινε ο 4ος Ξενοδάμειος Δρόμος. Ο ΣΔΥΒ ήταν και εκεί, με την Ελλη Τασιά να τρέχει στα 10 χιλιόμετρα.