Μυθική ισοπαλία στο ΟΑΚΑ για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ με 2-2

μυθική-ισοπαλία-στο-οακα-για-αεκ-και-πα-356520

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έμειναν στο 2-2 σε ένα απίθανο ματς, με ευκαιρίες, ρυθμό, χρήσεις VAR και διακυμάνσεις στο σκορ. Ωστόσο, το αποτέλεσμα δεν αφήνει καμία από τις δύο ομάδες ευχαριστημένες και ο μόνος που… χαίρεται είναι ο Ολυμπιακός που μετά το πέρας της 5ης αγωνιστικής της Super League βρίσκεται στο +2 από ΠΑΟΚ και στο +3 από την ΑΕΚ.

Τρομερό ματς από τον Βολιώτη Λημνιό, ο οποίος μοίρασε και τις δύο ασίστ στον «killer» Σφιντέρσκι (15’, 58’), με την Ενωση να απαντά δις με τους Τσιγκρίνσκι (54’) και Ντέλετιτς (79’)! Εξαιρετικός ο Μίσιτς όπως και ο Ελ Καντουρί για τους φιλοξενούμενους, με τους Γαλανόπουλο, Λιβάγια, Τσιγκρίνσκι να έχουν πολύ καλή απόδοση επίσης. «Κλειδί» για την αντίδραση της ΑΕΚ η διπλή αλλαγή του Κωστένογλου στο ημίχρονο, με τους Ντέλετιτς και Γιακουμάκη. Ο πρώτος ήταν και αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 2-2, ενώ αξίζει ιδιαίτερη μνεία και ο Μπάρκας που κράτησε την ισοπαλία με δύο τρομερές επεμβάσεις σε ισάριθμα σουτ του Ακπομ στο φινάλε.

Τρεις φορές έγινε χρήση του VAR, με τις δύο εξ αυτών να πηγαίνει ο ίδιος ο διαιτητής, Στέφαν Κλόσνερ. Στην πρώτη καταλόγισε σωστά πέναλτι σε χέρι του Μπακάκη αλλά η εκτέλεση του Μπίσεσβαρ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι (25’), ενώ την δεύτερη δεν μέτρησε το γκολ του Μάνταλου (63’) καθώς θεώρησε πως υπάρχει οφσάιντ σε μια φάση που από τους τηλεοπτικούς δέκτες δεν ήταν ευδιάκριτη! Οσον αφορά την τρίτη χρήση του VAR ήταν στην ισοφάριση της Ενωσης, με τον Τάσο Σιδηρόπουλο να λέει στον Ελβετό διαιτητή πως δεν υπήρχε φάουλ στην αρχή της φάσης και στο κλέψιμο του Κρίστισιτς.

Στα υπόλοιπα χθεσινά παιχνίδια, η ομάδα του ΟΦΗ άφησε πίσω της την πρώτη ήττα στη σεζόν και επανήλθε άμεσα στις νίκες, επικρατώντας 3-1 του Αστέρα Τρίπολης στο Ηράκλειο με πολύ καλή εμφάνιση. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 51’ με τον Λουίς Φερνάντεθ, αλλά οι Κρητικοί το ανέτρεψαν (57’ Φιγκεϊρέδο, 65’ Νέιρα, 88’ Σεμέδο) επωφελούμενοι στο έπακρο από το αριθμητικό αβαντάζ που απέκτησαν στο 61’ λόγω της αποβολής του Ιγκλέσιας.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με 1-0 του Πανιώνιου μέσα στη Νέα Σμύρνη. Ο Ζαχίντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του «τριφυλλιού», καθώς ήταν εκείνος που πέτυχε το νικητήριο τέρμα -και πρώτο της ομάδας του σε κανονική ροή παιχνιδιού- στο 20ο λεπτό με πολύ ωραία εκτέλεση.

Στα ματς του Σαββάτου ο Ολυμπιακός έγινε… εύστοχος και νίκησε. Οι Πειραιώτες σπατάλησαν ευκαιρίες στο α’ μέρος, αλλά στο δεύτερο λύγισαν τη Λαμία στο Φάληρο, επικρατώντας 2-0 για την 5η αγωνιστική, με τον Σουνταντί να λυτρώνει και να… λυτρώνεται στο 61’, έπειτα από πάσα του Ελ Αραμπί, που είχε και ασίστ και γκολ (70’). Ετσι, πέτυχαν την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα και βρέθηκαν μόνοι πρώτοι. Αρκετές αλλαγές από τον Πέδρο Μαρτίνς, που έδωσε ανάσες σε βασικά του «εργαλεία» ενόψει της σημαντικής αναμέτρησης με τον Ερυθρό Αστέρα στη Σερβία αύριο Τρίτη (01/10, 22:00).

Ο Ατρόμητος με δύο γκολ του Γιώργου Μανούσου και αφού χρειάστηκε το VAR για να μην μετρήσει γκολ του Παναιτωλικού στο 71’, πήρε την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα με 2-0.

Την ανατροπή της… χρονιάς έκανε η ΑΕΛ κόντρα στον Αρη! Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν φουλ αποτελεσματική, είχε μπόλικη δόση τύχης (3 δοκάρια οι γηπεδούχοι) και κατάφερε να φέρει… τούμπα τον Αρη, που είχε προηγηθεί με 2-0 στο 12ο λεπτό, παίρνοντας μια τεράστια νίκη μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με 3-2.

Στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν βρεθεί να προηγούνται με τέρματα των Βέλεθ και Γκάμα αλλά η ΑΕΛ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα πριν βγει το ημίχρονο με δύο γκολ του Νούνιτς. Και στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν… όρθιοι χάρη στον Κρίστινσον, τα δοκάρια και την τύχη που είχαν και «χτύπησαν» με τον Ουάρντα για την απίθανη ανατροπή και την πρώτη νίκη τους στο «Κλ. Βικελίδης» από το 1993.

Στο 104’ ολοκληρώθηκε το παιχνίδι καθώς ο διαιτητής Σκουλάς είχε δώσει πέναλτι σε καθαρό χέρι του Μπούστος αλλά πήγε και εξέτασε τη φάση από το VAR και διαπίστωσε πως στο ξεκίνημα της φάσης ο Ροζ είχε κάνει επιθετικό φάουλ στον Μόρα, παίρνοντας πίσω την αρχική του απόφαση!