Αυστραλία – Τσεχία 82-70: Ξέσπασε με Μιλς και πήγε ημιτελικά

αυστραλία-τσεχία-82-70-ξέσπασε-με-μιλς-κα-379057

Σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο γεμάτο εκπλήξεις, η Αυστραλία φρόντισε να μην την πατήσει όπως η Σερβία και οι ΗΠΑ. Οι αξιόμαχοι Τσέχοι πάλεψαν κόντρα στους εκρηκτικούς “Μπούμερς”, ωστόσο τελικά έμελλε να αντέξουν 25 λεπτά, με την Αυστραλία να παίρνει τελικά τη νίκη με 82-70 και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου την περιμένει η Ισπανία.

Η Αυστραλία πήγε το παιχνίδι στα μέτρα της, επιβάλλοντας γρήγορο τέμπο, περιμένοντας απλώς την στιγμή που οι Τσέχοι θα… έσκαγαν. Αυτό συνέβη τελικά στα μέσα της τρίτης περιόδου, με την Αυστραλία έκτοτε να παίρνει μία διψήφια διαφορά και να φτάνει δίκαια στη νίκη.

O MVP

Ο Πάτι Μιλς ήταν αυτός που πήρε την Αυστραλία από το χέρι. Ο γκαρντ των Σπερς ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι με 13 μαζεμένους πόντους, ενώ στην τέταρτη περίοδο έβαλε μερικά μεγάλα σουτ όταν οι Τσέχοι πάλεψαν για την ανατροπή, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους με 6/9 τρίποντα και 6 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Τόμας Σατοράνσκι έφτασε μία ανάσα από το πρώτο triple-double στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, χάνοντάς το για ένα ριμπάουντ, αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 9 ριμπαόυντ και 13 ασίστ. Ενδιαφέρον στατιστικό είναι ακόμα ότι οι δύο ομάδες είχαν μαζί 8/10 βολές (!), με την Αυστραλία να έχει 5/6 βολές και την Τσεχία 3/4 βολές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Αυστραλούς να ξεφεύγουν με 13-8, αλλά τους Τσέχους να απαντούν με ένα σερί 7-0 για το 13-15, με τις δύο ομάδες να κλείνουν τελικά την πρώτη περίοδο ισόπαλες με 17-17.

Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την διαφορά να μην ξεφεύγει για καμία από τις δύο ομάδες, μέχρι η Αυστραλία να περάσει μπροστά με 33-28 λίγο πριν το τέλος και την Τσεχία να μειώνει με καλάθι του Άουντα σε 33-30 στο φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Στην τρίτη περίοδο θα ερχόταν το ξέσπασμα των Αυστραλών. Με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο, οι Αυστραλοί πάτησαν ξαφνικά το γκάζι και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 17-1 (που ξεκίνησε από ένα σερί 14-0) πέρασαν μπροστά με 60-44, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 63-48.

Στην τέταρτη περίοδο οι Τσέχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατέβασαν την διαφορά στους 8 πόντους (63-55 και 65-57). Η Αυστραλία όμως είχε πάλι τις απαντήσεις και με τους Μπόγκουτ και Μιλς να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια επανέφερε την διαφορά στους +10 πόντους, φτάνοντας στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Λεϊμάνις): Γκούλντινγκ 14 (4), Μιλς 24 (6 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπόγκουτ 10, Ίνγκλις 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντελαβεντόβα 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κέι 4 (7 ριμπάουντ), Μπέινς 6, Λαντέιλ 7, Κρικ 2

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Αούντα 21 (3), Βιοράλ, Πούμπρλα 10, Χρούμπαν 2, Σατοράνσκι 13 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 13 ασίτ), Σιλμπ 5 (1), Μπάλβιν (5 ριμπάουντ), Πέτερκα 7 (1), Μπόχατσικ 8, Κριζ 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Αυστραλίας: 22/46 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 5/6 βολές, 41 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της Τσεχίας: 23/44 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 3/4 βολές, 34 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 16 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Αυστραλία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Η Τσεχία θα αντιμετωπίσει την Πολωνία για τις θέσεις 5-8.