ΠΟΛΟ

Στην 5η θέση η Εθνική Νεανίδων είπε αντίο στον Βόλο με νέα νίκη

στην-5η-θέση-η-εθνική-νεανίδων-είπε-αντί-382757

Η Ελλάδα, όπως αναμενόταν, επικράτησε της Σερβίας με 19-12 και κατέκτησε την 5η θέση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νεανίδων που ολοκληρώθηκε στον Βόλο και στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ «Ιάσων Ζηργάνος».

Το συγκρότημα του Κώστα Δήμου και της Φιλιώς Μανωλιουδάκη ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση καθώς προηγήθηκε με 7-3 στο πρώτο οκτάλεπτο και έβαλε τις βάσεις για την νίκη. Εν συνεχεία στο δεύτερο οκτάλεπτο η διαφορά διατηρήθηκε στα τέσσερα τέρματα (9-5).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας στην εύκολη νίκη. Πρώτες σκόρερ για την Ελλάδα ήταν οι Ειρήνη Νίνου και Φωτεινή Τριχά που σημείωσε τέσσερα τέρματα, ενώ τρία πρόσθεσε η Ελένη Μπόβαλη και από δύο οι Θωμαΐς Μουστακαρία, Ελευθερία Φουντωτού και Μαργαρίτα Μπιτσάκου και από ένα οι Σταματίνα Καϊάφα και Χριστίνα Σιούτη. Ωστόσο, η ελληνική ομάδα, δέχθηκε 12 τέρματα, κάτι που συνέβη σε όλα σχεδόν τα παιχνίδια της στη διοργάνωση, με το συγκεκριμένο στοιχείο να προβληματίζει.

Oσον αφορά τη διακύμανση, η Ελλάδα προηγήθηκε με 3-0, με τα γκολ των Νίνου, Μπιτσάκου, Μουστακαρία, ενώ η Αβντιτς, μείωσε σε 3-1. Το 4-1 έγινε εκ νέου από τη Μουστακαρία, ενώ η Αβντιτς, που συνολικά σημείωσε 6 τέρματα, μείωσε σε 4-2. Ενα γκολ της Σιούτη διαμόρφωσε το 5-2, ενώ και πάλι η Αβντιτς κατέβασε τη διαφορά στα 2 τέρματα, για το 5-3. Η Τριχά και η Μπόβαλη… έβαλαν τη σφραγίδα τους, στο 7-3, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι δύο ομάδες σκόραραν από δύο φορές, με τη διαφορά να διατηρείται στα 4 τέρματα. Συγκεκριμένα, το 8-3 έγινε από τη Βολιώτισσα Καϊάφα, το 8-4 και πάλι… από την Αβντιτς, η Σερβία μείωσε σε 8-5… με την Μιλίσεβιτς και η Χέλμη διαμόρφωσε το 9-5, με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με επιμέρους σκορ… 6-5 υπέρ της Εθνικής μας κύλησε η τρίτη περίοδος, με καταιγισμό γκολ εκατέρωθεν. Φουντωτού και Νίνου έκαναν το 11-5, για να μειώσει η Μίσκοβιτς σε 11-6. Η Μπόβαλη έγραψε το 12-6 και η Αβντιτς το 12-7, με τα γκολ να σημειώνονται… εναλλάξ. Το 13-7 από τη Φουντωτού, το 13-8 από τη Μίσκοβιτς, το 14-8 από την Μπόβαλη, το 14-9 από την Σάρατς, το 15-9 από την Τριχά και το 15-10 από την Αβντιτς, καθόρισαν το σκορ του προτελευταίου οκταλέπτου του αγώνα.

Δύο απανωτά γκολ των Μιλίσεβιτς και Γκάσιτς έκαναν το 15-12 στην αρχή της 4ης περιόδου, με τις Μπιτσάκου, Νίνου και Τριχά που σκόραρε 2 φορές να προσθέτουν 4 ακόμη γκολ στο σακούλι της Εθνικής μας, που αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με το συνολικό 19-12.

Για τη Σερβία, τυπικά γηπεδούχο, τα στατιστικά ήταν 2 γκολ στην περιφέρεια, 4/6 στην παίκτρια παραπάνω, 1 στην κόντρα, 1 από φουνταριστό, 4/4 με πέναλτι.

Για την Ελλάδα, 2 γκολ ήρθαν στην περιφέρεια, 6/11 στην παίκτρια παραπάνω, 8 στην κόντρα, 2 από φουνταριστό, 1/1 με πέναλτι.

ΣΕΡΒΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 12-19

Οκτάλεπτα: 3-7, 3-2, 5-6, 2-4

ΣΕΡΒΙΑ: Αβντιτς 6, Μίσκοβιτς 2, Σάρατς 1, Μιλίσεβιτς 2, Γκάσιτς 1.

ΕΛΛΑΔΑ: Μαυρωτά, Καϊάφα 1, Μουστακαρία 2, Σιούτη 1, Φουντωτού 2, Τσιμάρα, Νίνου 4, Μπόβαλη 3, Τορνάρου, Μπιτσάκου 2, Τριχά 4, Χέλμη, Λάζαρη.

Η Ισπανία πρωταθλήτρια Ευρώπης, 12-11 τη Ρωσία

Η Ισπανία είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία των Νεανίδων, καθώς επικράτησε στον χθεσινό συγκλονιστικό τελικό, που ολοκλήρωσε τη διοργάνωση στον Βόλο, με 12-11 της Ρωσίας στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ «Ιάσων Ζηργάνος».

Οι Ισπανίδες βρέθηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης μπροστά στο σκορ, ενώ στο ημίχρονο κέρδιζαν άνετα, με 8-4 και στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου, με 10-7. Το παιχνίδι, έγινε ντέρμπι, μόνο στο τελευταίο λεπτό, όταν και με το σκορ στο 12-10, 0.26, πριν τη λήξη, οι ασημένιες εν τέλει Ρωσίδες, μείωσαν σε 12-11, που δεν έμελλε όμως να αλλάξει με τις Ισπανίδες να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.

Η Ισπανία κατέκτησε το δεύτερο χρυσό της μετάλλιο στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ισπανία, στις επτά, πια, τελευταίες διοργανώσεις, έχει κατακτήσει δύο χρυσά, τρία αργυρά και ένα χάλκινο μετάλλιο.

ΙΣΠΑΝΙΑ – ΡΩΣΙΑ 12-11

Οκτάλεπτα: 4-3, 4-1, 2-3, 2-4

Χάλκινη η Ιταλία, 9-6 την Ολλανδία

Η Ιταλία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νεανίδων, καθώς επικράτησε με 9-6 της Ολλανδίας στον μικρό τελικό, που έγινε χθες το απόγευμα στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ Βόλου. Είναι το τέταρτο μετάλλιο της Ιταλίας σε Ευρωπαίκό Νεανίδων και δεύτερο χάλκινο. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Ολλανδέζες προηγήθηκαν με 4-2, αλλά στη συνέχεια οι Ιταλίδες ανέκαμψαν, βελτίωσαν την άμυνά τους, είχαν σε καλή μέρα και την τερματοφύλακά τους Φραντζέσκα Σένα, πέρασαν μπροστά και αύξησαν τη διαφορά μέχρι το φινάλε.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ 6-9

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 2-2, 0-2.

Επιπλέον, στο πρώτο παιχνίδι της χθεσινής τελευταίας ημέρας των αγώνων η Σλοβακία επικράτησε με 10-6 της Γαλλίας και κατέλαβε την 7η θέση.