Από το Βόλο στην 4αδα της Ευρώπης

από-το-βόλο-στην-4αδα-της-ευρώπης-419001

Η Εθνική μπάσκετ U18 λύγισε τη Λιθουανία με 70-66 στην παράταση στη Νεα Ιωνία και πέρασε στη ζώνη μεταλλίων του Ευρωπαϊκού πρωταθήματος.

O κόσμος του Βόλου ήταν και πάλι παρών χθες βράδυ στο κατάμεστο κλειστό της Νέας Ιωνίας και «έσπρωχνε» την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ U18 στην τετράδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος…. Η Εθνική Εφήβων τα κατάφερε δικαίωσε τις προσδοκίες του κόσμου λύγισε τη Λιθουανία με 70-66 στην παράταση και πέρασε στη ζώνη μεταλλίων του Ευρωπαϊκού U18 στο Βόλο.

Στην χθεσινή σπουδαία επιτυχία για το ελληνικό μπάσκετ η Εθνική Εφήβων επικράτησε 70-66 της Λιθουανίας στην παράταση (κ.α. 55-55) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού U18 για ενδέκατη φορά στην ιστορία της. Πλέον όντας στη ζώνη των μεταλλίων θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό του Σαββάτου το μεγάλο φαβορί για το χρυσό, Ισπανία (21:15), ενώ στο άλλο ζευγάρι αναμετρώνται Τουρκία-Σλοβενία.

Κορυφαίος ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ, εξαιρετικοί και οι Νικολαΐδης και Καράμπελας.

Η ελληνική ομάδα μπήκε, επιτέλους σε αυτή τη διοργάνωση, δυνατά στον αγώνα. Προηγήθηκε με 14-9 έχοντας οδηγό τον Νικολαΐδη στο σκοράρισμα, ωστόσο στη συνέχεια αντιμετώπισε επιθετικές δυσκολίες. Η Λιθουανία με τον Τουμπέλις να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης και έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (21-26). Η Εθνική αντεπιτέθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου (33-31), ενώ με δικό του γκολ-φάουλ έφτασε και στο +5 (40-35).

Παρά την ισοφάριση από τον Σινταριβίτσιους (42-42), η οικοδέσποινα κατάφερε να αποσπαστεί με 49-42, αλλά η «Λιέτουβα» με ένα 8-0-μετά και την τεχνική ποινή στον ελληνικό πάγκο-ανέκτησε το προβάδισμα (51-54). Το προσωπικό καλάθι του Ρογκαβόπουλου έφερε το ματς στον πόντο (53-54) στα 58’’και η βολή του Μαρτσουλιόνις οδήγησε την ομάδα του στο +2 (53-55) με 19,7’’ να απομένουν. Ο άσος της ΑΕΚ με ντράιβ ισοφάρισε, 55-55 στα 7,2’’ και η άμυνα έκανε τη δουλειά της στην τελευταία επίθεση του Μαρτσουλιόνις, καθώς ο Τσάμης έκανε τάπα και το ματς πήγε στην παράταση.

Τα καλάθια των κοντών, Καράμπελα και Νικολαΐδη, κρατούσαν την Εθνική όρθια στο έξτρα πεντάλεπτο (63-62), όπως και οι βολές του ψύχραιμου Ρογκαβόπουλου που έφεραν το σκορ στο 67-64 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό και στο 69-66 στα 20’’. Ο Τουμπέλις είχε 0/2 βολές και ο Νικολαΐδης

Δεκάλεπτα: 14-12, 21-26, 42-39, 55-55, (πρτ.) 70-66

Η Ισπανία θα είναι τώρα αντίπαλος Ελλάδας αύριο (3/8) στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Iσπανοί έφτασαν στη νίκη και τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κερδίζοντας 84-77 τη Ρωσία

Η Σλοβενία επιβλήθηκε 71-57 της Μεγάλης Βρετανίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, που διεξάγεται στον Βόλο. Αντίπαλός της στον ημιτελικό του Σαββάτου θα είναι η Τουρκία, που νωρίτερα έκανε την έκπληξη νικώντας 69-64 τη Γαλλία.