Θεαματικό πρωτάθλημα!!!

θεαματικό-πρωτάθλημα-435043

Αρκετά θεαματικό ήταν το τοπικό μας πρωτάθλημα   αφού τα 2.509 γκολ από τους 526 παίκτες σε 702 ματς αυτό μαρτυρούν…
1.051 γκολ έγραψε το κοντέρ στην Α΄ Κατηγορία με 224 παίκτες να σκοράρουν, 220 παίκτες σκόραραν στη Β’ Κατηγορία όπου σημειώθηκαν 1.131 γκολ, ενώ στη Γ’ Κατηγορία είχαμε 327 γκολ από 82 παίκτες.
Βέβαια και στις τρεις Κατηγορίες υπήρχαν αγώνες που δεν έγιναν και κερδήθηκαν στα χαρτιά   και αυτοί ήταν συνολικά 55, κάτι που σημαίνει ότι όλοι οι αγώνες ήταν 647 και τα γκολ που η μπάλα βρήκε δίχτυα 2.344!
Επίσης από τα γκολ αυτά… 23 ήταν αυτογκόλ (11 στην Α’, 8 στη Β’ και 4 στη Γ΄ Κατηγορία).
Στην Α’ Κατηγορία η ομάδα με την καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα ο Γ.Σ.Αλμυρού (125 γκολ), είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό γκολ, ενώ η ομάδα με τη χειρότερη άμυνα ο Αγροτικός είχε τα μεγαλύτερα εις βάρος της σκορ.
Από τις σταθερές αξίες του μαγνησιώτικου ποδοσφαίρου ο Λευτέρης Δενελάβας στα 29 του και με τη φανέλα του Θησέα ήταν πρώτος σκόρερ με 37 γκολ, ενώ πέρσι είχε 17 γκολ με τον Ιάσωνα Άλλης Μεριάς, την περίοδο 08-09 24 στην Β’ Κατηγορία πάλι με την Άλλη Μεριά  ,την περίοδο 07-08 σκόραρε 20 φορές με το Νηλέα, την περίοδο 06-07 πέτυχε 8 γκολ με τον Εθνικό, ενώ έχει παίξει και στον Τοξότη…
Ο Λευτέρης Δενελάβας πέρασε στο νήμα και στην τελευταία αγωνιστική τον Κέρι Λόρι (36) του ΓΣΑ, που επανήλθε στο τοπικό πρωτάθλημα μετά τα 27 γκολ που είχε πέτυχε την περίοδο 2006-07, ενώ στην τρίτη θέση ήταν ο Αποστόλης Πλασταράς, αφού ο επιθετικός από το Αχίλλειο με τη φανέλα του ΓΣΑ   σκόραρε 31 φορές ,   ενώ πέρσι είχε 27 γκολ, πρόπερσι 36 και την περίοδο 07-08… 39 αλλά με τον Πρωτεσίλαο.
Ο Δημ. Σατελιάν του Κενταύρου, ο Ιάσων Παπαδημητρίου του Μαγνησιακού, ο Αντ. Τζοβάρας της ΑΕ 2002, ο Αλ.Ζατσάι του Εθνικού ήταν από τους νεαρούς που ξεχώρισαν στα γκολ, ενώ σταθερές αξίες με εμπειρία έδειξαν να παραμένουν οι   Θ. Κωστούλας στον Αίαντα, Ι. Μίλτος στον Εθνικό, Π. Κοντοβάς στον Αλμυρό και Ντ. Πότσουτσα στη Αγία Παρασκευή που ήταν στην πρώτη δεκάδα.
Η ΑΕ Διμηνίου ήταν πάντως η ομάδα που είχε τους περισσοτέρους παίκτες που σκόραραν (18),
ενώ υπέρ της είχε και 5 αυτογκόλ!
Πέρσι πρώτος σκόρερ ήταν ο Θοδωρής Ανδρουτσόπουλος πετυχαίνοντας 30 γκολ με τον Ρήγα τις περιόδους 2008-2009   και 2007-2008 ο Πλασταράς με 36 και 39 γκολ, ενώ την περίοδο 2006-2007 πρώτευσε ο Τσαντόπουλος του Κενταύρου (30).

19 ΓΚΟΛ: Αλ.Ζατσάι(Εθνικός)
17 ΓΚΟΛ: Ι.Μίλτος (Εθνικός), Π. Κοντοβάς (ΓΣΑ)
16 ΓΚΟΛ: Φ.Τζαμπάζης (Χλόη),Σκέμπι (Σκιάθος)
15 ΓΚΟΛ: Θ. Μπέκος(Θησέας) ,Ι .Παναγιώτου (Πρωτεσίλαος),Αλ.Αραπίτσας(ΓΣΑ)
14 ΓΚΟΛ : Θαν.Κατσαβριάς (Πρωτεσίλαος) ,Α.Αποστολίδης(Αγία Παρασκευή)
13 ΓΚΟΛ: Ε.Ζάρρας(Αίας) Τσάπι (ΑΕΔ) ,Θαν.Παπαδόπουλος(Πρωτεσίλαος)
12 ΓΚΟΛ: Παν.Τσανάκας (Κανάλια)
11 ΓΚΟΛ: Λ.Κόρμπας(Θησέας), Κ.Κρανάς(ΓΣΑ/Αγροτικός), Α.Κακλιάς (Αγροτικός),
9 ΓΚΟΛ: Κ.Τσουρέλης (Εθνικός),Γ.Κορέτα(Μαγνησιακός)
8 ΓΚΟΛ: Κυρ.Στραβέλας (Αγία Παρασκευή),Κουτσουνίδης(Εθνικός),  Τζανετόπουλος(Σαρακηνός),Κ.Κυπτίου(ΑΕΔ)Σιαμέτι(Λεχώνια), Καμπέρης(Σαρακηνός), Κ.Κολυμήτρας (Ακρόπολη)
7 ΓΚΟΛ: Χ.Οικονόμου(Θησέας),Γουρναρόπουλος (Αίας), Ζάγκας(Αγία Παρασκευή), Ματθαίου(Κανάλια)

6 ΓΚΟΛ: Σκούρας (Εθνικός/Α.Ε.Δ.),Κ.Ανατολής (Κένταυρος), Γκίνης(Αγία Παρασκευή),
 Γαβρ.Τσουκάλης (Ακρόπολη), Τσιώτας(ΑΕ 2002), Καλοδήμος (Αίας), Μ.Τσουκάλης(Μαγνησιακός), Καραπλιάγκος(ΑΕΔ),Φ.Γιούργας(Σαρακηνός), Α.Κολημητρας(Ακρόπολη)

5 ΓΚΟΛ: Πούλιος(Ακρόπολη), Α.Χάνος(ΓΣΑ), Ν.Τσουκάλης (Κανάλια), Καλοπήτας(Κανάλια), Κουβαράς(ΑΕ 2002), Ράπτης(Πρωτεσίλαος), Κουτρουμπέλιας (Σκιάθος),Κουβάτας (Χλόη) Ν.Δενελάβας(Θησέας), Σταμέλος (Σκιάθος), Αξιώτης (Ακρόπολη), Κ.Αναστασίου(Εθνικός) Κατσιάκης(Λεχώνια) Κόρδα (Πρωτεσίλαος)

4 ΓΚΟΛ: Μπουζαλής (Κανάλια), Α.Σαρρής (ΑΕ 2002), Κόκκας (Εθνικός),  Μελίσσης (Σαρακηνός), Αλ.Παναγιώτου(Πρωτεσίλαος) Μάρας (Ακρόπολη) Ζαρκάδας(ΑΕΔ), Παντελίδης (Χλόη) ,Δημόπουλος(Χλόη).

Β΄ Κατηγορία
Στη Β΄ Κατηγορία 220 παίκτες σκόραραν για την ομάδα τους και 8 πέτυχαν αυτογκόλ, ενώ   ο Ηρακλής είχε τα περισσότερα γκολ (107) και η Δήμητρα ήταν η ομάδα που είχε τους περισσότερους παίκτες που πέτυχαν γκολ, καθώς από τους 28 που είχαν φέτος συμμετοχή   οι 18 κατάφεραν να σκοράρουν.
Ο Ανανίας Παντελής του Ανθίμου Γαζή στα 33 του χρόνια παραμένει σταθερή αξία στο γκολ και ήταν ο πρώτος σκόρερ   με 36 γκολ… ενώ γνωστά ονόματα που τον ακολούθησαν έδειξαν ότι δεν ξεχνούν την τέχνη του γκολ . Οι σκόρερ στην κατηγορία ήταν:

17 ΓΚΟΛ: Στ.Δημόπουλος (Πηλέας)
16 ΓΚΟΛ: Κ. Θεοδώρου(Μακρινίτσα), Ι.Παπαστεργίου(Ηρακλής), Γκουντινάκος(Α.Γαζής), Σιδηρόπουλος (Αστέρας)
15 ΓΚΟΛ: Ζαγκαβιέρος (Δάφνη)
14 ΓΚΟΛ:  Κ.Ντελάκος (Αστέρας),Μωραΐτης (Αετός),Φέζο (Ν.Α.Νίκης)
13 ΓΚΟΛ: Βαριάμης (Πανιώνιος), Π.Χρυσοφός(Σκόπελος),
12 ΓΚΟΛ: Χατζητρακόσιας (Ν.Α.Νίκης),Σ.Μούτος (Α.Γαζής),
11 ΓΚΟΛ: Κατσαρός(Δάφνη),Δημητρόπουλος (Μακρινίτσα), Κάπο (Ορμίνιο) ,Τσομπανόπολος (Άρης) Φιλατζικιώτης (Ν.Α.Νίκης)
10 ΓΚΟΛ: Ναλπάντης(Ηρακλής),Τοπαντζά (Ηρακλής) ,Καραγεώργος (Άρης) Φ.Σκοπελίτης(Άρης),
9 ΓΚΟΛ: Ιτσιος(Δάφνη),Γ. Αράπης (Δήμητρα),
8 ΓΚΟΛ: Ντόμπος(Δήμητρα) ,Σόνι Εζεκέμε (Σκόπελος), Α.Παναγής(Πηλέας),Καρασμάνογλου (ΑΠΟΒ) Χιουσέινη(Αετός),Λάϊος (Άρης) Μαρούγκας(Αετός) Γερ.Πότσκα,Κεμαλι (Ν.Α.Νίκης),Μοράλες(Πηλέας),Αθανασιάδης(Ν.Α.Νίκης)(Τρίκερι)
7 ΓΚΟΛ: Διανελόπουλος (Δόξα), Ναμλής (Δάφνη) , Χαρτοφύλακας(Αρης), Λεμονής(Τρίκερι) Τσατσαρώνης(Α.Γαζης ), Φ.Παπαδόπουλος(Δαφνη) Κ.Μπασδάνης (Άρης),Αντζούρης(Πανιώνιος), Πέτσης(Πανιώνιος).

Γ’ Κατηγορία
Στο πρωτάθλημα της Γ κατηγορίας με λιγότερες ομάδες υπήρχαν και λιγότερα γκολ με 821 παίκτες να σκοράρουν τα 327 τέρματα και τον έμπειρο Θανάση Παρίσση να είναι πρώτος σκόρερ στον σχετικό πίνακα .
20 ΓΚΟΛ: Θ.Παρίσσης (Κρόκιο)
14 ΓΚΟΛ: Κοπάνας (Ιωλκός)
11 ΓΚΟΛ Τσένα (Τοξότης) Ν.Πετρόπουλος (Δημητριάς),
10 ΓΚΟΛ Περεντίδης (Ιωλκός)
9 ΓΚΟΛ: Λανάϊ (Μικροθήβες),Δημητριάδης (Ιωλκός)
8 ΓΚΟΛ: Κουλκουτάρας (Μυρμιδόνες),Καραγιώργος (Αγχίαλος), Λουκάς (Δημητριάς), Ψυχόπουλος (Παγασητικός), Μητρόπουλος (Αργαλαστή),Τσακίρης (Δημητριάς), Μαγκασιάνος(Αργαλαστή).