«Διπλό» παραμονής του Ολυμπιακού που έπεσε θύμα κλοπής στη Θεσσαλονίκη

διπλό-παραμονής-του-ολυμπιακού-που-523333

Εξαιρετική εμφάνιση και διπλό στην παράταση για τον Ολυμπιακό Βόλου απέναντι στον Μαντουλίδη με 88-84. Την επόμενη αγωνιστική οι ερυθρόλευκοι θα ξεκουραστούν καθώς έχουν να κάνουν το ρεπό τους σε μια περιπετειώδη χρονιά.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 21-22, σε ένα ιδιαίτερα παραγωγικό πρώτο μέρος. Ωστόσο στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 6 πόντους (43-37). Οι ερυθρόλευκοι παρέμεναν κοντά στο σκορ και μάλιστα στο τέλος της 3ης περιόδου κατάφεραν να πάρουν κι ένα πολύ μικρό προβάδισμα με τον πίνακα να δείχνει στο 30’ 59-61. Η τελευταία περίοδος ήταν ισορροπημένη με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με αποτέλεσμα η κόρνα της λήξης να βρει τις ομάδες ισόπαλες στους 76 πόντους και να οδηγηθεί έτσι το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο. Στην παράταση ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος κι έδειξε να θέλει περισσότερο τη νίκη με το τελικό 84-88 να δικαιώνει τις προσπάθειες της βολιώτικης ομάδας, με τους Μπόγδανο, Λουλούδη, Στύλλα και Ιλτσογλου να σημειώνουν καθοριστικά καλάθια.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν το γεγονός πως πηγαίνοντας στα αποδυτήρια οι ερυθρόλευκοι διαπίστωσαν πως άγνωστοι είχαν διαρρήξει την πόρτα, κλέβοντας ένα αρκετά σεβαστό ποσό.

Το γεγονός καταγράφηκε στο Φ.Α. ωστόσο οι ερυθρόλευκοι δεν προχώρησαν σε μήνυση, με τους γηπεδούχους να δεσμεύονται πως θα επιστρέψουν πίσω τα χρήματα… που ξάφρισαν επιτήδειοι.

Οπως τονίστηκε μετά το τέλος του αγώνα από παράγοντα του συλλόγου: «Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και κλείσανε αρκετά στόματα παρά το… ψυχολογικό πρόβλημα αφού στο ημίχρονο ανακαλύψαμε πως μας διέρρηξαν τα αποδυτήρια».

Μαντουλίδης-Ολυμπιακός Β. 84-88

Δεκάλεπτα: 21-22, 43-37, 59-61, 76-76, παρ. 84-88

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Στύλλας 13 (1), Ιλτσογλου 22 (2), Μπόγδανος 17 (1), Κωστούλας 16, Μπουσκολίτης 2, Σκαμάγκας 8 (2), Αναστασόπουλος, Χαρχαρής 2, Λουλούδης 8.