Πρωταθλήτρια η Ανόρθωση Βόλου

πρωταθλήτρια-η-ανόρθωση-βόλου-574357

Πρωταθλήτρια στη Β’ ΕΣΚΑΘ είναι από την Κυριακή και τυπικά η Ανόρθωση Βόλου, που πέτυχε άλλα μια νίκη (14η) και ανέρχεται στην Α2 κατηγορία. Οι Βολιώτες αγωνίστηκαν χωρίς άγχος, έχοντας εξασφαλίσει την άνοδο δύο αγωνιστικές πριν το τέλος και επικράτησαν εκτός έδρας του Μαρίνου Αντύπα με σκορ 73-49.

Οι νεαροί παίχτες του Μιχάλη Καπουρνιώτη μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν 2-12 στο 3ο λεπτό και 09-25 στο 10’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η πίεση από τους Βολιώτες σε όλο το γήπεδο και ο γρήγορος ρυθμός στην επίθεση με το σκορ να ανοίγει και στο ημίχρονο να προηγούνται με 22 πόντους διαφορά (15-37).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ανταγωνιστικό (34-36) με τους γηπεδούχους να προσπαθούν για το καλύτερο και τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται κυρίως με εφήβους. Κορυφαίοι των νικητών οι νεαροί Φιλίππου, Σιμώτας και Χριστοδούλου, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κουκούλης και Χριστοδούλου που πέτυχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Στα αξιοσημείωτα, η πολύ θετική παρουσία του 15χρονου Ακριβόπουλου που αγωνίστηκε για 17 λεπτά πετυχαίνοντας και 5 πόντους.

Μετά το τέλος του αγώνα ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τους φιλοξενούμενους και το γλέντι συνεχίστηκε σε γνωστό νυχτερινό μαγαζί στον Βόλο μέχρι πρωίας.

Μαρίνος Αντύπας – Ανόρθωση 49-73

Δεκάλεπτα: 9-25, 15-37, 32-53, 49-73.

Διαιτητές: Πανταζής – Καρλιάμπας

ΜΑΡΙΝΟΣ ΑΝΤΥΠΑΣ (Καϊκλής): Κανάκης 1, Τσιώρας, Κουκούλης 15(2), Τερλεμές 7, Ζέρβας 3(1), Ζαχαρής 6, Γεροστάθης 2, Αθανασόπουλος, Χριστοδούλου 14, Σούρλας 1.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος 5(1), Ανδρέογλου 4, Κουκουράβας 10(2), Χριστοδούλου 17(2), Καραπουλουτίδης 4, Θεοδώρου 1, Καραμανιώλας 2, Ζουρνατζής, Φιάδης, Σιμώτας 8, Φιλίππου 22(1), Καρακώστας.

9. Ολυμπιονίκης Β. 16

• Τιτάνες Αλμυρού, Ηρακλής Χάλκης, Σκόπελος και Ολυμπιονίκης Β. έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Στην Α2 ΕΣΚΑΘ και στον 1ο όμιλο ο Κένταυρος Ζαγοράς επιβλήθηκε του Ελευθεριακού στην 18η και τελευταία αγωνιστική με 63-52 και έτσι οι φιλοξενούμενοι οδηγούνται σε μπαράζ ανόδου στην έδρα της Νίκαιας 2012, αφού την απ’ ευθείας άνοδο πήρε η SportsAcademy.