Πρωταθλητές Θεσσαλίας τα αγόρια του 1ου ΓΕΛ Ν. Ιωνίας

πρωταθλητές-θεσσαλίας-τα-αγόρια-του-1ο-582750

Μεγάλη επιτυχία για τα αγόρια του 1ου ΓΕΛ Ν. Ιωνίας καθώς στέφθηκαν πρωταθλητές Θεσσαλίας με τη νίκη τους κόντρα στο 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας, ενώ τα κορίτσια του 4ου ΓΕΛ Βόλου δεν κατάφεραν να συναγωνιστούν το Λύκειο Παλαμά και ηττήθηκαν με 46-13 στον τελικό.

1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας-3ο ΓΕΛ Καρδίτσας 47-39

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του 1ου ΓΕΛ Ν. Ιωνίας έφτασαν στη νίκη κόντρα στο 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας με 47-39. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 3 δεκάλεπτα, με τους βολιώτες να έχουν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα αλλά τους αντιπάλους τους να μένουν κοντά. Στο 4ο και καθοριστικό… οκτάλεπτο οι παίκτες του Λυκείου της Ν. Ιωνίας έσφιξαν την άμυνά τους επιτρέποντας στην αντίπαλη ομάδα να σκοράρει μόλις 6 πόντους φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση και στον τίτλο του πρωταθλητή Θεσσαλίας με σκορ 47-39.

Οκτάλεπτα: 13-13, 27-20, 34-33, 47-39

1ο ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ (Κυριακιδέλης): Διακομής 4, Α. Παρισάκης 4, Ομορέγκι, Π. Παρισάκης, Καραγιώργος 16(4), Γάλλος, Γ. Σμυρλής 1, Πάντζιος, Τετζεράκης 13(2), Λογοδότης 7, Χ. Σμυρλής 2, Βολιώτης

3ο ΓΕΛ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Παππάς): Καραγιάννης 8(2), Βασιλείου 13(3), Μανώλης, Ντενησιώτης 14, Αποστολίδης 2, Χαντζόπουλος, Σχορετσιανίτης, Καρκαλέτσης, Μπαλατσούκας, Παπαστάθης 2, Καλαμπαλίκης

4ο ΓΕΛ Βόλου-ΓΕΛ Παλαμά 13-46
Τα κορίτσια του 4ου ΓΕΛ Βόλου δεν μπόρεσαν να δείξουν μεγάλη αντίσταση, παρά μόνο στην 1η περίοδο, κόντρα στα κορίτσια του Παλαμά τα οποία αναδείχθηκαν για 8η σερί χρονιά πρωταθλήτριες Θεσσαλίας. Στην 1η περίοδο το παιχνίδι ήταν κλειστό με τις φιλοξενούμενες να έχουν μία μικρή διαφορά με το οκτάλεπτο να κλείνει στο 5-10. Από τη 2η περίοδο τα κορίτσια του Παλαμά αύξαναν συνεχώς τη διαφορά και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω φτάνοντας εύκολα μέχρι το τελικό 46-13.

Οκτάλεπτα: 5-10, 6-28, 10-40, 13-46

4ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ (Κανιούρας): Μιχαηλίδου 9(1), Κουτέ, Μήτσα 4, Μακρή, Καλαμίδα, Πατρικίου

ΓΕΛ ΠΑΛΑΜΑ (Σερίφης): Κατσιαούνου 2, Αλ. Ντούλα,Τσερέπη 2, Μ. Καρακώστα, Πατσιαλή, Αθ. Ντούλα 2, Ντίνα, Μπενέκη 13, Πατούνη 23(3), Μπακράτση 2, Καρακώστα 2, Ζητούνη