Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός Βόλου

κυπελλούχος-ο-ολυμπιακός-βόλου-592998

Τον τίτλο του φαβορί επαλήθευσε ο Ολυμπιακός Βόλου στον χθεσινό 48ο τελικό Κυπέλλου της ΕΠΣΘ, κερδίζοντας εύκολα τον Αίαντα Σούρπης με 3-0 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Φώτο: ΣΤΕΛΙΟΣ ΤΖΙΟΥΒΑΚΑΣ

Οι ερυθρόλευκοι αν και αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά μιας και είχαν ολοκληρώσει τις αλλαγές όταν ο τερματοφύλακας Γιακουμής τραυματίστηκε και παραχώρησε τα γάντια στον Ριζογιάννη, κράτησαν με άνεση το υπέρ τους 3-0, που είχε διαμορφωθεί μετά τα γκολ των Ζγκούρι στο 31’, Σκοπελίτη στο 45’ και Μπουτζίκου στο 52’. Η χθεσινή ήταν η τρίτη κατάκτηση Κυπέλλου σε τέσσερις τελικούς από τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι πανηγύρισαν και πάλι μετά το 2007.

Πώς ξεκίνησαν

Με σύστημα 4-2-3-1 παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου, με τον Περικλή Αμανατίδη να επιλέγει τον Γιακουμή κάτω από τα δοκάρια, ενώ την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τ’ αριστερά συνέθεταν οι Νικολακάκης, Ριζογιάννης, Παπαϊωάννου και Μπουτζίκος. Μπροστά τους, σε ρόλο αμυντικών χαφ τοποθετήθηκαν οι Κόλα και Σκοπελίτης, στα δεξιά της μεσαίας γραμμής κινούνταν ο Ζγκούρι, στ’ αριστερά ο Σερτζίνιο και σε ρόλο μεσοεπιθετικού ο Καμπλιώνης, πίσω από τον Σαχινίδη, που ήταν η επιθετική αιχμή.

Από την άλλη, για τον Αίαντα, ο Γιάννης Σιαμέτης, επέλεξε τον Χαλάτση κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα οι Παπανικολόπουλος, Μακανίκας ήταν τα πλάγια μπακ και οι Πλαβός, Μιχόπουλος, οι δύο στόπερ. Την τριάδα των αμυντικών μέσων αποτελούσαν οι Χριστέλος, Μπιρτσάι, Τσόγκας, στα δεξιά κινούνταν ο Χειλάς, στ’ αριστερά ο Αραπίτσας και στην κορυφή της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Θ. Κατσιαβριάς.

Το α’ μέρος

Τις πρώτες αναγνωριστικές κινήσεις έκαναν οι δύο ομάδες, με το παιχνίδι να γίνεται κυρίως στο χώρο του κέντρου, καθώς κανένας εκ των δύο μονομάχων δεν είχε πάρει από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους κιτρινόμαυρους να χάνουν από το 4ο λεπτό τον Αραπίτσα, ο οποίος αποχώρησε με τραυματισμό.

Η ομάδα του Ολυμπιακού είχε το πρώτο σουτ στο 11’ με τον Καμπλιώνη, να βρίσκεται σε καλή θέση στο ημικύκλιο της περιοχής, ωστόσο ο Χαλάτσης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει. Όσο τα λεπτά περνούσαν οι ερυθρόλευκοι ανέβαζαν ρυθμούς, προσπαθώντας να «πατήσουν» περιοχή, με την ομάδα της Σούρπης πάντως, να στέκεται καλά, αμυντικά.

Στο 13’ ο Κατσιαβριάς βγήκε στην κόντρα, με τον Γιακουμή… να τον ακολουθεί εκτός περιοχής και να αποσοβεί τον κίνδυνο, ενώ μια δεύτερη σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ είχε ο Ολυμπιακός με τον Ζγκούρι αμαρκάριστο να σουτάρει στο 16’ και τον Χαλάτση να αποκρούει δύσκολα, στην αριστερή του γωνία, σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαζαν κάτω, έχοντας καλή προσπάθεια με τον Μακανίκα, στο 23’, που σούταρε αρκετά μέτρα εκτός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαιρίες στο 24’ με τον Ζγκούρι να σεντράρει και τον Σαχινίδη να πιάνει κεφαλιά, που πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κόλα έκανε το σουτ, από τ’ αριστερά εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και τελικά οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ, με τη συμπλήρωση του ημιώρου, με τον Ζγκούρι να χρίζεται σκόρερ και να γράφει το 1-0, με δυνατό σουτ από κοντά, έπειτα από σέντρα του Καμπλιώνη.

Ο Ολυμπιακός, έβγαινε, πια, με αξιώσεις μπροστά, κέρδιζε κόρνερ, χωρίς πάντως να έχει πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ήταν πάντως φανερό ότι ήθελε ένα δεύτερο γκολ, προκειμένου να «κλειδώσει» τη διαφορά του σκορ και φαινομενικά την υπόθεση-νίκη.

Στο 33’ ο Καμπλιώνης έκανε το σουτ, που απέκρουσε ο Χαλάτσης, ενώ στην επαναφορά η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Νικολακάκη, αλλά ο τερματοφύλακας του Αίαντα, σε ετοιμότητα, μπλόκαρε τη μπάλα. Από κει και έπειτα ακολούθησε ένα δεκάλεπτο συνεχούς πίεσης του Ολυμπιακού, που βρήκε μερικές τελικές προσπάθειες, με σημαντικότερες δύο εξ’ αυτών.

Στο 42’ ο Νικολακάκης έκανε τη σέντρα από τη δεξιά πλευρά, με τον Καμπλιώνη να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά άουτ. Στο επόμενο λεπτό, ο Καμπλιώνης σούταρε από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλάτση. Η πίεση απέφερε εκ νέου καρπούς για τους ερυθρόλευκους στο 45’, με τον Σκοπελίτη να σκοράρει με σουτ, εντός περιοχής, για το 2-0 και έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με σαφές προβάδισμα του Ολυμπιακού.

Το β’ μέρος

Η πρώτη τελική προσπάθεια του β’ μέρους ανήκε στον Αίαντα, όταν φάουλ του Μπιρτσάι στο 47’ σταμάτησε στην αγκαλιά του Γιακουμή. Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα επιθετικά, έχοντας σουτ του Κόλα στο 51’ το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χαλάτση.

Μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι ένα λεπτό μετά πέτυχαν και τρίτο τέρμα, όταν ο Σερτζίνιο εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά με τον Μπουτζίκο να βρίσκεται εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αίαντα για το 3-0, με τον τραυματία Χαλάτση να μην μπορεί να αντιδράσει.

Εκτέλεση φάουλ του Λώττα από τα αριστερά στο 59’ σημάδεψε το κεφάλι του Καμπλιώνη, ο οποίος προσπάθησε να απειλήσει τον Λαγό, που είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Χαλάτση με τον νεαρό πορτιέρε να μπλοκάρει.

Σουτ του Καμπλιώνη από τα αριστερά απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ, πέφτοντας στη δεξιά γωνιά του ο Λαγός στο 66’, με τον Σαχινίδη να δοκιμάζει το πόδι του στο 69’ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 73’ ο Θ. Κατσιαβριάς βγήκε σε αντεπίθεση μετά από μακρινή μπαλιά του Κωστούλα, με τον τερματοφύλακα Γιακουμή να βγαίνει εκτός περιοχής και να ανατρέπει τον φορ του Αίαντα, για να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα.

Την εκτέλεση του φάουλ από θέση μέσα αριστερά ανέλαβε ο Κωστούλας, ο οποίος έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιακουμή, που έδειξε να έχει ενοχλήσεις από τη σύγκρουση που είχε νωρίτερα.

Με τις αλλαγές των ερυθρόλευκων να έχουν ολοκληρωθεί ο Ριζογιάννης φόρεσε τα γάντια του τερματοφύλακα και τη φανέλα με τον αριθμό 1, γνωρίζοντας την αποθέωση στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, και με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει πλέον από το 77’ με παίκτη λιγότερο.

Ο Λαγός έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια πλασέ του Σαχινίδη στο 80’ μετά από πάσα πάρε – βάλε του Παπουτσογιαννόπουλου με τα τελευταία λεπτά να είναι πλέον τυπικής διαδικασίας, αφού ο Κυπελλούχος ΕΠΣΘ 2018-19 είχε κριθεί και αυτός ήταν ο Ολυμπιακός Βόλου.

• Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου πραγματοποιήθηκαν και τιμητικές βραβεύσεις και συγκεκριμένα από τον Ιάσωνα Χατζή στον Θανάση Κωστούλα, από τον Χρήστο Κωστούλα στον Γιάννη Παλαμίτη και από τον κ. Ντούκα στην οικογένεια του αείμνηστου Χρήστου Τόλιου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΑΙΑΣ ΣΟΥΡΠΗΣ 3-0