Νίκες με 1-0 για Ολυμπιακό και Νίκη, ισόπαλοι Θησέας – ΓΣΑ

νίκες-με-1-0-για-ολυμπιακό-και-νίκη-ισόπα-602011

«Δια πυρός και σιδήρου» πήρε τη νίκη απέναντι στον Αστέρα Ιτέας ο Ολυμπιακός, που επικράτησε στο Πανθεσσαλικό με 1-0, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λώττα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, σ’ ένα παιχνίδι για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 4ου Ομίλου.

Οι ερυθρόλευκοι, που ήταν ανώτεροι από την ιδιαίτερα αμυντικογενή ομάδα της Ιτέας, με την επικράτησή τους αυτή παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα -συνεχίζοντας να είναι ισόβαθμοι με τη Νίκη Βόλου-. Οι Βολιώτες είχαν δοκάρι στο 17’ με τον Οικονομόπουλο, έχοντας ταυτόχρονα την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στις νίκες επέστρεψε και πάλι η Νίκη Βόλου η οποία μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Βόλου κέρδισε και πάλι στο χορτάρι, μιας και είχε προηγηθεί το τρίποντο άνευ αγώνος με την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 1-0 του Φωκικού στην Αμφισσα για την 21η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής και παρέμειναν στο κυνήγι των ερυθρόλευκων, οι οποίοι χθες έστω και δύσκολα επικράτησαν του Αστέρα Ιτέας με 1-0 και παρέμειναν σε θέση οδηγού. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς, ο Χρήστος Καρτσαμπάς στο 77ο λεπτό, με τους Μέτσε και Ιορδανίδη να έχουν από ένα δοκάρι νωρίτερα.

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Θησέας Αγριάς και Γ.Σ. Αλμυρού, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι, με 1-1, για την 21η αγωνιστική του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής. Μόλις στο πρώτο λεπτό κατάφεραν ν’ ανοίξουν το σκορ οι γηπεδούχοι με τον Γιαουπλάρι, με την απάντηση των φιλοξενούμενων να έρχεται στο 55’ από τον Τζοβάρα. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 85’ αποβλήθηκε ο Βέργος.

ΑΟ Στυλίδας-Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-1

Αναγέννηση Καρδίτσας-Απόλλων Μακρυχωρίου 0-3 ά.α.

14. Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1-20 7:61 -8

*ΓΣ Αλμυρού και Πιερικός έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο καθώς η μεταξύ τους αναμέτρηση αναβλήθηκε για τις 9 Μαρτίου.

* Με αποφάσεις της Πειθαρχικής Επιτροπής, στην Αναγέννηση Καρδίτσας έχει επιβληθεί ποινή αφαίρεσης 9 βαθμών από το τρέχον πρωτάθλημα και 6 βαθμών από τη νέα σεζόν.