Δεύτερη σερί ήττα …ο Βόλος ΝΠΣ!

δεύτερη-σερί-ήττα-ο-βόλος-νπσ-602105

Από τη μια οι απουσίες, από την άλλη η όχι καλή εμφάνιση και το γεγονός ότι για μεγάλο διάστημα ήταν με παίκτη λιγότερο …οδήγησαν τον πρωτοπόρο της Football League ΠΑΕ Βόλος ΝΠΣ να γνωρίσει δεύτερη ήττα έδρας χθες για την 19η αγωνιστική.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Η ΠΑΕ Βόλος που στην έδρα της είχε χάσει και από τον Ηρακλή, χθες γνώρισε για πρώτη φορά φέτος δεύτερη συνεχόμενη ήττα (την περασμένη Κυριακή έχασε στην Καλαμαριά) ενώ για πρώτη φορά η ομάδα που παραμένει στην κορυφή και στο +11, δέχτηκε 4 γκολ!

Το μεγάλο διπλό στο Βόλο το πανηγύρισε ο ΑΟΧ/Κισσαμικός που επιβλήθηκε 1-4 στη Νεάπολη του πρωτοπόρου ΝΠΣ Βόλου, ο οποίος αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο… Οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες μέχρι το ημίχρονο, μια αποβολή του Γκαλίτσιου άλλαξε τις ισορροπίες. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αποβολή… Ο Γκαλίτσιος στο 47’ έκανε το λάθος και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Κουσκουνά και άφησε τους γηπεδούχους με 10 παίκτες.

Οι Χανιώτες το εκμεταλλεύτηκαν άψογα και πήραν τα ηνία του σκορ στο 58’ με τον Ρίσκι, όμως ο Βόλος ΝΠΣ αντέδρασε και ισοφάρισε στο 64’ με τον Μάντζη, αλλά ο ΑΟΧ Κισσαμικός έκανε το 1-2 με τον Κουσκουνά στο 71’, ενώ όταν το ματς «άνοιξε» και με αριθμητικό πλεονέκτημα αύξησε το προβάδισμά του με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ρίσκι στο 83’. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάλιακας.

Στο ματς με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό υπήρχαν σημαντικές απουσίες για τον Βόλος ΝΠΣ καθώς ο Χουάν Φεράντο δεν είχε στη διάθεσή του τα δύο βασικά ακραία του μπακ, τους Αντώνη Ντεντάκη και Δημήτρη Ουνγιαλίδης και άλλαξε το σύστημα και τη διάταξη της ομάδας, ενώ ακόμη απουσίαζαν και οι Λούκας Γκαρσία, Θωμάς Βασιλείου.

Ο Βόλος ΝΠΣ πάντως, παραμένει με άνεση στην κορυφή, αφού βρίσκεται στο +11 από τον Απόλλωνα Λάρισας που ακολουθεί.

«Στο α΄ μέρος είχαμε στρες και νευρικότητα, αντίπαλος μας ήταν ο ίδιος μας ο εαυτός και η αποβολή μας έκανε χειρότερα» είπε μετά το ματς ο Φεράντο…

Διαιτητής ήταν ο Τσέτσιλας (Γρεβενών).

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Καρρίκι (73′ Κόκκορης), Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Καμπαγέρο (60′ Ενγκουέμ), Πέντα, Πίσπας (46′ Φράγκος), Μάντζης, Ηλιόπουλος, Κότο, Πίτου Γκαρσία.

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Σεσάι, Ζιουλής (46′ Αρναούτογλου), Καραγεώργης, Σάλιακας, Τόλι, Μουμίν, Ρίσκι (84′ Σελινιωτάκης), Κάσσος, Κουσκουνάς, Χαλκιαδάκης (68’ Αρναρέλλης).

Για την ΠΑΕ Βόλος ελπίζουν να επιστρέψουν στις νίκες σύντομα αφού την ερχομένη Τετάρτη υπάρχει ματς στην Κρήτη (6/3)15.00 Εργοτέλης – Βόλος ΝΠΣ (ΕΡΤ3) και η συνέχεια τον Μάρτιο έχει αρκετά παιχνίδια… 21η Κυριακή (10/3) 15:00 Βόλος ΝΠΣ – Τρίκαλα και 22η Κυριακή (17/3) 15:00 Βόλος ΝΠΣ – Σπάρτη, ενώ έχει οριστεί Σάββατο (23/3) το Πλατανιάς – Βόλος ΝΠΣ (ΕΡΤ3) της 23ης αγωνιστικής και πιθανόν θα γίνουν κι άλλες 2 αγωνιστικές Τετάρτη 27/3/19:Βόλος ΝΠΣ – Ηρόδοτος και 31/3/19:Κέρκυρα – Βόλος ΝΠΣ…

Κέρδισαν στο Αιγίνιο οι Νέοι…

Για το πρωτάθλημα Νέων της Β’ Εθνικής και στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου οι Νέοι της ΠΑΕ Βόλος κέρδισαν χθες στο Αιγίνιο 0-3 τον Αιγινιακό.

«Κόλλησαν» Ηρακλής και Παναχαϊκή

Για πέμπτη αγωνιστική μακριά από τις νίκες έμεινε ο Ηρακλής, που περιορίστηκε στο 0-0 κόντρα στην Παναχαϊκή, για τη 19η αγωνιστική της FootballLeague. Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχάσουν σύντομα και οι δύο ομάδες, πήραν από έναν βαθμό, με τον «Γηραιό» να είναι ο μεγάλος χαμένος, αφού υποχώρησε στην ένατη θέση, ισόβαθμος με τη Δόξα Δράμας.

Η Παναχαϊκή, από την άλλη, είδε τον Απόλλωνα Λάρισας -που επικράτησε άνετα με 2-0 επί της Σπάρτης- να απομακρύνεται στο +4 και τη μάχη για την κατάκτηση της 2ης θέσης να γίνεται πιο δύσκολη. Οι «μπλε» θα μπορούσαν να πάρουν το τρίποντο στο 82’, όμως το σουτ του Μωραΐτη σταμάτησε στον γκολκίπερ των Πατρινών.

Από τη δεύτερη θέση απομακρύνεται και η Κέρκυρα, η οποία έμεινε για πέμπτο σερί παιχνίδι μακριά από τα τρίποντα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον Καραϊσκάκη. Οι Αρτινοί προηγήθηκαν στο ένατο μόλις λεπτό με τον Τζιώρα και ήταν αγκαλιά με το τρίποντο, όμως ο Πασάς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε την Κέρκυρα και της έδωσε το βαθμό.

Ανάσα για τη μάχη της παραμονής πήρε ο Αήττητος που επικράτησε με 1-0 του Αιγινιακού στα Σπάτα. Μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λύρα στο 40’ ήταν αρκετή για τους γηπεδούχους, που βρίσκονται δύο βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η ομάδα του Αιγινίου βρίσκεται στην τελευταία θέση, έχοντας οκτώ λιγότερους βαθμούς.