Οπως με ΠΑΟΚ, Ηρακλή!

οπως-με-παοκ-ηρακλή-445717

Ο Ολυμπιακός θέλει σήμερα να πάρει ότι ξαναπήρε στα φετινά ματς στη Θεσσαλονίκη (1-1 στην Τούμπα, 0-0 στο Καυταντζόγλειο) και να σπάσει μια ακόμη προϊστορία, όπως έγινε με ΠΑΟ, ΑΕΚ, όπου κέρδισε για πρώτη φορά. Ο Άρης δεν έχει χάσει στη Θεσσαλονίκη από τον Ολυμπιακό, που όμως έχει πάρει κάτι σαν αυτό που θέλει και σήμερα…

Το καλοκαίρι του 2009 ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Άρη σε φιλικό στο Βόλο, ενώ οι τελευταίες χρονικά συναντήσεις πριν το 1-1 του πρώτου γύρου ήταν στη Β’ Εθνική την περίοδο 2005-06 (2/12/05 Άρης – Ολυμπιακός 3-1 (17′ Ντεκάμπς, 61′ Γόγολος, 84′ Νεμπεγλέρας – 24′ Πακάλτσης) και 9/4/06 Βόλος – Άρης 2-1 (30′ Συμεωνίδης, 42′ Σάβιτς Λ.-13′ πεν. Αβρ. Παπαδόπουλος).

Στην Α’ Εθνική οι πρώτες συναντήσεις ήταν βολιώτικες ήττες με το πρώτο ερυθρόλευκο γκολ σε βάρος των κίτρινων να πετυχαίνει ο Καραηλιού και ο πρώτος βαθμός να έρχεται Δεκέμβρη του ’71 με λευκή ισοπαλία.

28/1/68 Ολυμπιακός – Άρης 2-4

9/6/68 Άρης – Ολυμπιακός 4-2

23/11/69 Άρης – Ολυμπιακός 3-0

29/3/70 Ολυμπιακός – Άρης 0-3

12/12/71 Ολυμπιακός – Άρης 0-0

23/4/72 Άρης – Ολυμπιακός 1-0

Ήττες με το ίδιο σκορ είχε ο Ολυμπιακός την περίοδο 72-73, αλλά ήταν και η τελευταία νίκη του Άρη στο Βόλο (17/12/72 Ολυμπιακός – Άρης 0-1 και 30/4/73 Άρης – Ολυμπιακός 1-0 ), ενώ την επόμενη περίοδο όλα ήταν μηδέν (30/9/73 Άρης – Ολυμπιακός 0-0 και 10/2/74 Ολυμπιακός – Άρης 0-0).

Το Γενάρη του 75 ήρθε και η πρώτη νίκη για τον Ολυμπιακό (12/1/75 Ολυμπιακός – Άρης 3-1, ενώ 11/5/75 είχαμε Άρης – Ολυμπιακός 1-0).

Η περίοδος του επαγγελματικού ποδοσφαίρου ξεκίνησε με ισοπαλίες, αφού στις 18/9/88 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο Χαριλάου με τον Σκούτα (47΄) για να σκοράρει με πέναλτι στο 62’ ο Βασίλης Δημητριάδης και να έχουμε το Άρης – Ολυμπιακός 1-1, ενώ ίδιο σκηνικό είχαμε και στις 29/1/89 Ολυμπιακός – Άρης 1-1 (70′ Γκαμπέτας -16′ Ντε Ολιβέιρα).

Τελευταία περίοδος συναντήσεων στην μεγάλη κατηγορία ήταν την περίοδο 89-09 με νίκες των γηπεδούχων: 24/9/89 Άρης – Ολυμπιακός 1-0 (63′ πεν. Κούης) και 4/2/90 Ολυμπιακός – Άρης 2-0 (12′ πεν. Μάνδαλος, 44′ Πάβλοβιτς).