Νίκη με ανατροπή για την ΠΑΕ Βόλος

νίκη-με-ανατροπή-για-την-παε-βόλος-616653

Πλάνα για τη Super League της επόμενης σεζόν πρέπει να αρχίσει να κάνει σιγά-σιγά η ΠΑΕ Βόλος ΝΠΣ, αφού επικράτησε με 2-1 της Δόξας Δράμας εντός έδρας και μάλιστα με ανατροπή για την 17η αγωνιστική της FootballLeague.

Στο γήπεδο της Νεάπολης, οι «μαυραετοί» άνοιξαν το σκορ στο 24’ με κεφαλιά του Δούμτσιου και η απάντηση ήρθε 11 λεπτά μετά με τον Ηλιόπουλο. Οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες στη συνέχεια και ο Πίσπας στο 72’ έστειλε την μπάλα δοκάρι και μέσα με το κεφάλι.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι Θεσσαλοί κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας να πάρουν τη νίκη επί των «μαυραετών». Πιο δυναμικά μπήκε η ΠΑΕ Βόλος, η οποία μετά το πρώτο αναγνωριστικό 10λεπτο άρχισε να δημιουργεί και ευκαιρίες στα καρέ της Δόξας. Στο 12’ ο Μάντζης σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Μένκα, ενώ και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέντα στο 19’, είχε την ίδια κατάληξη.

Ομως στο 24 οι Δραμινοί πήραν κεφάλι στο σκορ, με τον Δούμτσιο να σκοράρει με κεφαλιά, ύστερα από ασίστ του Μπαϊκαρά. Στο 35’ ο Ηλιόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 54’ ο Σιώπης έκανε πάσα στον Λεμονή, ο οποίος δεν έπιασε καλό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 72’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-1, με τον Πίσπα να είναι ο σκόρερ της ανατροπής, που οδήγησε στη νίκη των κυανέρυθρων.

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ-ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 2-1

Σκόρερ: 35’ Ηλιόπουλος, 72’ Πίσπας – 24’ Δούμτσιος

Διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς)

Βοηθοί: Τυριακίδης (Μακεδονίας), Κρυωνάς (Σερρών)

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ (Φεράντο): Μπουργάνης, Ντεντάκης, Καρρίκι, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Πέντα, Πίτου Γκαρσία, Λούκας, Καμπαγέρο, Ηλιόπουλος, Μάντζης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Βεργέτης): Μένκα, Σιώπης, Πεταυράκης, Ανδρέου, Καψάλης, Μακρής, Πατράλης, Αυγενικού, Λεμονής, Μπαϊκαρά, Δούμτσιος.

Ισοπαλία στη Θεσσαλονίκη

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι ανάμεσα σε Ηρακλή και Κέρκυρα, που δεν έκατσε καλά ούτε στον «Γηραιό», αλλά ούτε και στους Φαίακες. Ο Περόνε άνοιξε το σκορ στο 21’ με πέναλτι που είχε κερδίσει λίγο πριν ο Ζιαμπάρης από τον Σανδραβέλη. Ο Αργεντινός πέτυχε το 100ό του τέρμα στην Ελλάδα και λίγο μετά αποχώρησε τραυματίας. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Κρητικός ισοφάρισε με εντυπωσιακό γκολ, το οποίο ήταν το πρώτο της επαγγελματικής του καριέρας. Μέχρι το φινάλε έγιναν ελάχιστες καλές φάσεις από τις δύο ομάδες.

Σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση ο Απόλλων Λάρισας. Οι Θεσσαλοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στην αναμέτρηση με τον Αιγινιακό στο ημίχρονο, αλλά μετά την ανάπαυλα παρουσίασαν άλλο πρόσωπο οι δύο ομάδες και η αναμέτρηση έγινε 3-2 μέχρι το 61’. Αυτό το σκορ έμεινε μέχρι τέλους. Ο Σοφιάνης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Μαντζάρης. Ο Χατζής μείωσε στο 47’ με πέναλτι και στο 51’ ο Καμπερής ισοφάρισε για να ολοκληρώσει την ανατροπή ο Χατζής στο 61ο λεπτό.

Η Παναχαϊκή επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 3-2 στην έδρα της Σπάρτης και πλέον έχει τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία στα τελευταία ματς, με τον Ελευθεριάδη να σκοράρει δις μέσα σ’ ένα δεκάλεπτο και κλείδωσε το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους, καθώς της έδωσε μαξιλαράκι δύο γκολ.

Ξεμπλόκαρε στο τέλος ο Πλατανιάς. Η ομάδα της Κρήτης επικράτησε 2-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης, με τον Λουκίνα να ανοίγει το σκορ στο 63’ και τον Καραγκούνη να ζευγαρώνει τα τέρματα της ομάδας του.

Στα Τρίκαλα η ομώνυμη ομάδα ηττήθηκε με 0-1 από τον Απόλλωνα Πόντου, έπειτα από τέρμα του Αμαραντίδη στο 79’.