Μεγάλη νίκη στην Αγριά, για τον ΓΣ Αλμυρού με 83-80

μεγάλη-νίκη-στην-αγριά-για-τον-γσ-αλμυρ-632919

Ένα ματς που φαινόταν να το ελέγχει απόλυτα ο Αλμυρός επί 33 λεπτά, η Αγριά κατάφερε να το γυρίσει, να το μετατρέψει σε ντέρμπι για γερά νεύρα, με τους φιλοξενούμενους όμως να φεύγουν με το διπλό με σκορ 80-83 από το κλειστό της Αγριάς.

Ο Ιωνας δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Ανάληψη την οποία νίκησε με 84-55 με τον Γυμναστικό να ηττάται στις λεπτομέρειες στη Λάρισα από τον Αετό, ενώ η ΑΕΒΔ δεν μπόρεσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα του Κεραυνού.

Αγριά-ΓΣ Αλμυρού 80-83
Σε ντέρμπι μετατράπηκε , επί 33 περίπου λεπτά, περίπατος του Αλμυρού στην Αγριά με το παιχνίδι να κρίνεται τελικά στις λεπτομέρειες και τον Αλμυρό να φεύγει μ’ ένα σημαντικό διπλό από την Αγριά. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα καλό επιθετικό ρυθμό και ξέφυγαν από την 1η περίοδο με διψήφια διαφορά με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-25. Στη 2η περίοδο ο Αλμυρός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα με τη διαφορά να είναι σταθερά πάνω από τους 10 πόντους και το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο +12 (31-42). Το σκηνικό δεν άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βρουν τις λύσεις για να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τον Αλμυρό να διατηρεί σταθερό προβάδισμα και το σκορ στο 30’ να είναι στο 50-63. Τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου έδειχναν ότι το ματς θα κυλήσει στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος. Η Αγριά σιγά σιγά έβρισκε λύσεις και στην άμυνα και στην επίθεση μειώνοντας αρχικά στους 5 στο 36’, ο Αλμυρός ξαναπήγε τη διαφορά στους 8 με τους γηπεδούχους να κάνουν την ύστατη προσπάθεια στα τελευταία 2 λεπτά, να φτάνουν το ματς στον πόντο (80-81) 12’’ πριν τη λήξη με τους φιλοξενούμενους όμως, να μένουν ψύχραιμοι στις βολές και να φτάνουν στη μεγάλη νίκη με σκορ 80-83.
Δεκάλεπτα:
16-25, 31-43, 50-63, 80-83

ΑΓΡΙΑ (Βλιώρας): Καζεπίδης 2, Καλογερόπουλος 18(1), Καραμανλής 10(2), Μαλαματίνης 5(1), Δραγατζίκης 12(1), Καραθάνος10(1), Μητρουλάς 21(5), Κοψιάλης 2

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 7(1), Μαμούρας 8, Παπούλιας 25(2), Βλήτσιος 8, Γώγουλας 18(6), Βαλαμούτης 17(3), Θέος, Τοκατλίδης, Συνάζος, Χατζής, Παπακωνσταντίνου, Καλόγηρος

Αετός Πλατ.-ΓΣ Βόλου 64-61
Σ’ ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό ο Γυμναστικός δεν μπόρεσε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Λάρισα καθώς ηττήθηκε με 64-61 από τον Αετό Πλατυκάμπου. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της 1ης περιόδου με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 17-14. Στη 2η περίοδο δεν άλλαξε κάτι στο ρυθμό τους ματς, με τους δύο αντίπαλους να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τον Γυμναστικό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα μικρό υπέρ του +3 (29-32). Στο 3ο δεκάλεπτο οι βολιώτες έχασαν λίγο τον ρυθμό τους στην επίθεση, σκόραραν μόλις 10 πόντους με τους γηπεδούχους να παίρνουν διαφορά 4 πόντων (46-42) στο τέλος της περιόδου. Στην 4η περίοδο ο Αετός κράτησε το μικρό προβάδισμα που είχε χτίσει φτάνοντας τελικά στη νίκη με 64-61.

Δεκάλεπτα: 17-14, 29-32, 46-42, 64-61

ΑΕΤΟΣ ΠΛΑΤ. (Σάκκαρης): Ακρίβος, Γιακού, Λευκαδίτης 10, Λαγγούρας 3, Κρικώνης 21(2), Σπανός 10, Γεωργόπουλος, Γκουντελάκης 10, Μαργαριτόπουλος 10(3)

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κυριαζής, Κορτέσης, Αναστασιάδης 7(1), Ζήσης 10(3), Μούτσιος, Χατζόπουλος 3, Ντάκης 3(1), Σταθούρος 3(1), Τετζεράκης, Κουρουπάκης 1, Παλάσκας 6, Ζαρογιάννης 27(1)

Κεραυνός Λ.-ΑΕΒΔ 74-64
Το πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο κόστισε στην ΑΕΒΔ η οποία έφυγε ηττημένη από τη Λάρισα στον αγώνα κόντρα στον τοπικό Κεραυνό με 74-64. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στην αναμέτρηση έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση και κατάφεραν να προηγούνται με διαφορά ενός σουτ (16-18) στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Η 2η περίοδος παίχτηκε στο ίδιο μοτίβο με την ΑΕΒΔ να διατηρεί σταθερά ένα μικρό προβάδισμα και να πηγαίνει προηγούμενη στο ημίχρονο με 34-35. Στην 3η περίοδο όλα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι έσφιξαν πολύ την άμυνά τους, επέτρεψαν στην ΑΕΒΔ να σκοράρει μόνο 7 πόντους και με επιμέρους σκορ 17-7 στο δεκάλεπτο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 51-42. Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά που πήρε στο προηγούμενο δεκάλεπτο και έφτασε τελικά στη νίκη με σκορ 74-64.

Δεκάλεπτα: 16-18, 34-35, 51-42, 74-64

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Λιάκος -Πάκας): Καρατάσιος 10, Πανάγος 21(1), Λιάκος, Χαχόπουλος 3, Μουστέλης 4, Σπυρόπουλος 11(1), Τάκουλας 11(2), Σταυροθεόδωρος 17(4), Νασίκας

ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος-Κατσαφούρης): Κουρατίδης, Μπανιάς 4, Ζαμπέτογλου 12(4), Ντελής 4(1), Γκουντόπουλος 9, Καλιντζέος 6, Μαντζουράνης 20, Νικολής 9(2), Χαρχαρής, Βλάχος

Ιωνας-Ανάληψη 84-55
Για ένα δεκάλεπτο κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική η Ανάληψη απέναντι στον Ιωνα ο οποίος έφτασε άνετα στη νίκη με σκορ 84-55. Στο 1ο δεκάλεπτο ο Ιωνας ξεκίνησε καλά επιθετικά με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ και την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 21-16. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον ρυθμό, με την Ανάληψη να μην μπορεί να ακολουθήσει, και κάνοντας ένα επιμέρους 20-8 έφτασαν στο +17 (41-24) με τη λήξη του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τον Ιωνα να είναι καλύτερος και στις δύο άκρες του παρκέ, η διαφορά αυξάνονταν συνεχώς για να τελειώσει το δεκάλεπτο στο 69-36 με τους γηπεδούχους να κλειδώνουν ουσιαστικά από νωρίς τη νίκη. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με μεγάλη άνεση με σκορ 84-55. Αξίζει να σημειωθεί πως στο ημίχρονο της αναμέτρησης η ομάδα του Ιωνα βράβευσε τον Γιάννη Καραγιώργο για την μεγάλη του προσφορά τόσο στον βολιώτικο σύλλογο όσο και στο μπάσκετ της Θεσσαλίας γενικότερα.

Δεκάλεπτα: 21-16, 41-24, 69-36, 84-55

ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης 3(1), Φωτιάδης 10(2), Ραμάι, Τζήμας 9(2), Ευτυχίδης 11(2), Φαρμάκης, Φοινικόπουλος, Μπεκρής 21, Βασιλείου 7, Κωτούλας 4, Παυλόπουλος 7(2), Ευθυμίου 12

ΑΝΑΛΗΨΗ (Τύμπας): Πρέκας 5(1), Μπακίρης 1, Γαλανάκης 2, Αλεξίου 12(1), Κουτσονεβάκης 4, Κωλέτσης 3, Ευαγγελινός 20(1), Τύμπας, Ανέστης, Βούλγαρης 8

9.ΑΝΑΓΕΝΗΣΗ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ 8

*Ένα ματς λιγότερο έχουν Ολυμπιονίκης, Σκόπελος, Αναγέννηση Καλοχωρίου και BCLarissa

** Έναν μηδενισμό έχει η Αναγέννηση Καλοχωρίου.

***Ο Ηρακλής Χάλκης έχει ένα μηδενισμό και αφαίρεση δύο βαθμών από το παιχνίδι με το BCLarissa