Δεν μπόρεσε την νίκη ο Ολυμπιακός παρότι «επέστρεψε» από το -21

δεν-μπόρεσε-την-νίκη-ο-ολυμπιακός-παρό-632974

Το κακό πρώτο ημίχρονο πλήρωσε ο Ολυμπιακός Βόλου ο οποίος προσπάθησε για τη μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος, χάνοντας τελικά με 69-75. Την επόμενη αγωνιστική οι ερυθρόλευκοι έχουν δύσκολη αποστολή στην έδρα του πρωτοπόρου Πρωτέα Γρεβενών.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 3-10, με τον Ολυμπιακό να ισορροπεί γρήγορα την κατάσταση και να παίρνει το προβάδισμα με 13-12 με 3’ για την περίοδο. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε του Ικάρους μπροστά στο σκορ με 15-19. Στη 2η περίοδο οι τρικαλινοί ήταν καταιγιστικοί βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι του Ολυμπιακού, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (26-37) και το ημίχρονο να κλείνει με τους φιλοξενούμενους στο +21 και το σκορ στο 26-47. Στην 3η περίοδο οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά κάνοντας ένα σερί 13-0 και μειώνοντας στους 8 (39-47) με 4:30’ για το τέλος της περιόδου, το οποίο όμως βρήκε τους Ικάρους στο +12 (45-57). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι πίεσαν και πάλι, μειώνοντας αρχικά στους 5 πόντους (52-57) και παίρνοντας και το προβάδισμα στο σκορ (58-57) με τρίποντο του Ιλτσογλου με 4:20’ να απομένουν στο ρολόι. Στα τελευταία λεπτά όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ψύχραιμοι και με επιμέρους 11-18 έφτασαν τελικά στη νίκη με σκορ 69-75.

Ολυμπιακός Βόλου-Ικαροι Τρικάλων 69-75
Δεκάλεπτα: 15-19, 26-47, 45-57, 69-75
Διαιτητές: Τζιοπάνος Γ., Δέλλας
Ολυμπιακός Βόλου (Γκουγκουτούδης): Στύλας 4, Ιλτσογλου 12(2), Κωστούλας 10, Μπόγδανος 29(1), Μπουσκολίτης, Σκαμάγκας 6(2), Χαρχαρής, Λουλούδης 8.
Ικαροι Τρικάλων (Σδράκας): Κολότσιος Α. 9(1), Μέξης 10, Βλάχος, Κολότσιος Β. 5(1), Αργύρης 15(2), Χατζής, Ντούρβας 8(2), Τζιοβάρας, Φούντας 25(3), Μπαρμπαρούσης 3, Στάνκοβιτς.