Ηττήθηκε η ελλιπής Νίκη από το Στρατώνι

ηττήθηκε-η-ελλιπής-νίκη-από-το-στρατών-633300

Με το απουσιολόγιο γεμάτο έπαιξε η Νίκη Βόλου κόντρα στο Στρατώνι με τους Γεωργίου, Γιωτόπουλο και Καρπέτη να απουσιάζουν. Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από το Στρατώνι, κράτησαν όμως τη διαφορά καθώς είχαν κερδίσει με 9 στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Επόμενο ματς για τους κυανόλευκους το εντός έδρας, κεκλεισμένων των θυρών όμως, απέναντι στον Φαίακα Κέρκυρας.

Στρατώνι-Νίκη Βόλου 66-60
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με καλύτερο επιθετικό ρυθμό χτίζοντας γρήγορα μία μικρή διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου, το οποίο τους βρήκε στο +7 (20-13). Στο 2ο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι ανέβασαν στροφές και ισορρόπησαν τα πράγματα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με την μικρότερη δυνατή διαφορά (33-34). Στην 3η περίοδο το Στρατώνι κατόρθωσε και πάλι να επιβάλλει τον ρυθμό του ανεβάζοντας τη διαφορά και σε διψήφια νούμερα, με τη λήξη του δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 54-44. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντρέψουν την κατάσταση αλλά η κόπωση και η έλλειψη λύσεων φάνηκαν να επηρεάζουν τη Νίκη, η οποία ηττήθηκε τελικά με 66-60.

Δεκάλεπτα: 20-13, 33-34, 54-44, 66-60
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Κολοκοτρώνης 5, Σιδηροηλίας 5, Μπέγας 15 (1), Φλιάτης 5 (1), Πολιτόπουλος 11 (1), Δασκαλόπουλος 18, Κοτζαγιάννης 6, Δοξάκης.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γιασσάρης – Στρατικης): Καραγιώργος 10 (2), Τσώλης 3(1), Αναγνωστοπούλους 6, Κουτίνας 14 (1), Τσαβές, Τασιούδης 12 (1), Τάσσος 10 (1), Φρουσκλιάς 5 (1), Διγενής.