Πρωταθλήτρια χειμώνα η ΠΑΕ Βόλος, κερδίζοντας με 3-1 και τον Αήττητο

πρωταθλήτρια-χειμώνα-η-παε-βόλος-κερδ-633775

Με νίκη κόντρα στον Αήττητο έκλεισε τις υποχρεώσεις της για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος η ΠΑΕ Βόλος και με αυτό το 3-1 σφράγισε τόσο τον τίτλο του πρωταθλητή «χειμώνα», όσο και την απόσταση των 9 βαθμών από την δεύτερη Κέρκυρα, η οποία ηττήθηκε στην Πάτρα.

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής οι κυανέρυθροι έκαναν άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου και της ανόδου στα μεγάλα σαλόνια.

Ο αγώνας

Η ΠΑΕ ΝΠΣ Βόλος έδειξε τις διαθέσεις του από πολύ νωρίς και μετά τις σημαντικές ευκαιρίες που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο και το δοκάρι με τον Πίτου Γκαρσία (8’), ήρθε το 1-0 χάρη στο σουτ του Πέντα μέσα από την περιοχή στο 10’ Στην αντεπίθεση ήρθε το 1-1 από τον Ταμπάκη, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε άτσαλο διώξιμο του Δημόπουλου και με σουτ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ηλιόπουλος, όμως, στο 25ο λεπτό αποκατέστησε την «τάξη» για την ομάδα του Βόλου που έχασε την ευκαιρία να πάει με μεγαλύτερο προβάδισμα στα αποδυτήρια, αφού οι Μάντζης (37’) και Ηλιόπουλος (40’) είχαν προσπάθειες στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχαν πολλές φάσεις και έδειξαν σαν να κατεβάζουν ρυθμό οι γηπεδούχοι, οι οποίοι βέβαια έφτασαν στο 3-1 με τον Λούκας στο 70ο λεπτό.

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ-ΑΗΤΤΗΤΟΣ 3-1

Σκόρερ: (10’ Πέντα, 25’ Ηλιόπουλος, 70’ Γκαρσία Λόπες – 11’ Ταμπάκης)

Διαιτητής: Πανυτσίδης (Κοζάνης)

Βοηθοί: Μπαλιάκας (Κοζάνης), Βρούζος (Πιερίας)

Δοκάρι: 8’ Πίτου Γκαρσία, 37’ Μάντζης, 40’ Ηλιόπουλος

ΠΑΕ ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης (91’ Κόκας), Πέντα (58’ Ν’ Γκουέμ), Λούκας Γκαρσία, Πίτου Γκαρσία (76’ Κόκκορης), Καμπαγέρο, Ηλιόπουλος, Μάντζης.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Πέτρος Δημητρίου): Κοκκαλάς, Σπυρόπουλος, Κολλαράς, Μάγκας (46’ Αφράτης), Αποστολόπουλος, Σταματάκης, Κάιο (58’ Κατσάρας), Μαρτίνεθ, Χατζηιωαννίδης, Ταμπάκης (76’ Κατσέρης), Βανκεβάι.

Ηττήθηκε η Κέρκυρα

Η Κέρκυρα βρίσκεται πλέον στο -9 από την κορυφή αφού ηττήθηκε 1-0 από την Παναχαϊκή στην Πάτρα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 55’ ο Ελευθεριάδης, που έφτασε τα επτά τη φετινή σεζόν. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Φαίακες μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες, ενώ για τους Αχαιούς, που σκαρφάλωσαν στην 4η θέση με 24 βαθμούς και στο -5 από τη δεύτερη θέση, αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη και μάλιστα με μηδέν παθητικό.

Την ευκαιρία να «πιάσει» στη δεύτερη θέση την Κέρκυρα έχασε ο Απόλλων Λάρισας, που παραχώρησε 1-1 στον Ηρόδοτο. Οι γηπεδούχοι, που μετρούν πλέον τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, μπήκαν… φουριόζοι στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 7’ με τον Λουκάο, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 39’ με εκτέλεση πέναλτι του Γιαλούση. Στο 64’ ακυρώθηκε γκολ του Λουκάο ως επιθετικόφάουλ, ωστόσο, οι Κρητικοί δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στη συνέχεια και πήραν εύκολα τον βαθμό.

Επιστροφή στις νίκες για τον Εργοτέλη, που έκαμψε την αντίσταση της Δόξας Δράμας με σκορ 2-0 και την προσπέρασε στη βαθμολογία, σκαρφαλώνοντας στην 5η θέση και φτάνοντας τους 23 βαθμούς. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι Κρητικοί «ανέβασαν στροφές» στην επανάληψη και χάρη στα τέρματα των Ροβίθη (78’) και Έφορντ (90+4’ πεν.), έφτασαν στη νίκη,

Τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη στην προσπάθεια για παραμονή πήρε ο ΑΟΧ Κισσαμικός, που επικράτησε 1-0 εντός έδρας του Απόλλωνα Πόντου με σκόρερ τον Κουσκουνά, που γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο την 100η συμμετοχή του στη Football League.

Νίκη-«χρυσάφι» πήρε και η Σπάρτη, που επιβλήθηκε 1-0 του Αιγινιακού, ο οποίος παραμένει στην τελευταία θέση. Η ομάδα της Πιερίας πίεσε αρκετά τους γηπεδούχους και σε δύο περιπτώσεις στάθηκε άτυχη, αφού είχε δοκάρια με τους Γρανάδο (26’) και Σιοφάνη (73’), ενώ οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση με τον Τιράρ στο 49’. Τέλος, στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, Τρίκαλα και ΑΕ Καραϊσκάκης ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.