Νίκη του Ιωνα στο ντέρμπι απέναντι στον ΓΣ Βόλου

νίκη-του-ιωνα-στο-ντέρμπι-απέναντι-στο-641475

Μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στον Γυμναστικό αναδείχθηκε ο Ιωνας ο οποίος επικράτησε με 72-68. Ο Αλμυρός δεν συνάντησε καμία δυσκολία κόντρα στον Κεραυνό Λάρισας κερδίζοντας άνετα με 87-67, με την ΑΕΒΔ να μην μπορεί να κάμψει την αντίσταση του Αετού Πλατυκάμπου και να ηττάται εντός έδρας με 85-75.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

ΓΣ Βόλου-Ιωνας 68-72
Σ’ ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του ο Ιωνας κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Γυμναστικό με 68-72. Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να κελίνουν τη περίοδο έχοντας τη μικρότερη δυνατή διαφορά (16-17). Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τους δύο αντιπάλους να είναι κοντά και τον Ιωνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα 2 πόντων (34-36). Στην 3η περίοδο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τον Γυμναστικό να παίρνει αυτός το προβάδισμα στο σκορ τελειώνοντας το δεκάλεπτο στο 51-47. Το τελευταίο κομμάτι του ματς είχε τον ίδιο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να φτάνουν έτσι στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 68-72.

Δεκάλεπτα: 16-17, 34-36, 51-47, 68-72
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κορτέσης 2, Αναστασιάδης 16(2), Ζήσης 9, Μούτσιος, Χατζόπουλος, Ντάκης 4, Σταθούρος 5(1), Τετζεράκης 12, Κουρουπάκης, Κυριαζής, Ζαρογιάννης 20
ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κωτούλας, Γεωργόπουλος 2, Τζήμας 5, Φαρμάκης, Ευτυχίδης 6, Κουμπούνης 9(3), Μπεκρής 8, Βασιλείου 2, Φοινικόπουλος 1, Παυλόπουλος 16(3), Ευθυμίου 23(4)

ΓΣ Αλμυρού-Κεραυνός Λ. 87-67
Δεν συνάντησε προβλήματα ο Αλμυρός στην αναμέτρηση με τον Κεραυνό Λάρισας τον οποίο κέρδισε εύκολα με 87-67. Από την 1η περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στις δύο άκρες του παρκέ παίρνοντας γρήγορα διψήφια διαφορά με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-13. Στη 2η περίοδο ο Αλμυρός συνέχισε να έχει καλύτερος και να έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του φτάνοντας στο ημίχρονο με μία διαφορά ασφαλείας της τάξης των 24 πόντων (52-28). Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με την διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς και να εκτοξεύεται στο +34 (76-42) στο 30’. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τον Αλμυρό να φτάνει πολύ άνετα σε ακόμη μία νίκη με σκορ 87-67.

Δεκάλεπτα: 23-13, 52-28, 76-42, 87-67
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 17(3), Τοκατλίδης, Μαμούρας 8, Παπούλιας 25(4), Καρπέτης 2, Καλόγηρος, Παπακωνσταντίνου 3(1), Βλήτσιος 7, Κατσούλης, Γώγουλας 9, Χατζής, Βαλαμούτης 16
ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Πάκας ): Γκουντελάκης 5(1), Xαχόπουλος 4, Σπυρόπουλος 14(4), Σταυροθεόδωρος 10, Μουστέλης 8, Τακουλας 22(3), Νασίκας 4

ΑΕΒΔ-Αετός Πλατ. 75-85
Δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη η ΑΕΒΔ κόντρα στον Αετό Πλατυκάμπου ο οποίος είχε σταθερά μεγάλες διαφορές στο παιχνίδι κερδίζοντας στο τέλος με 75-85. Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν αν σταματήσουν το επιθετικό ρυθμό του Αετού με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 15-20. Στο 2ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε το αμυντικό πρόβλημα των πορτοκαλί με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε διψήφιο προβάδισμα με το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο τους βρήκε μπροστά με 30-41. Τον ίδιο ρυθμό είχε το ματς και στην 3η περίοδο με τους παίκτες της ΑΕΒΔ να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να πλησιάσουν τον Αετό οποίος διατήρησε την υπέρ του διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το δεκάλεπτο να τελειώνει με το σκορ στο 52-64. Στην 4η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τους φιλοξενούμενους να συντηρούν το προβάδισμά τους και να φτάνουν στη νίκη με τελικό σκορ το 75-85.
Δεκάλεπτα: 15-20, 30-41, 52-64, 75-85.
ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος): Κουρατίδης 9(2), Μπανιάς, Χριστιάς, Ζαμπέτογλου 16(4), Ιωαννίδης 8, Μαντζουράνης 17, Μπαμπάνης, Νικολής, Γκουντόπουλος 11, Καλιντζέος 9(1), Βλάχος 5(1), Ζούρης
ΑΕΤΟΣ ΠΛΑΤ. (Σάκκαρης): Κρικώνης 19(4), Πιτσαρής 9, Λευκαδίτης 2, Λαγγούρας 2, Γιακού, Μαστοροδήμος 16, Σπανός 8(2), Γουρνάρης 13(1), Γκουντελάκης 4, Μαργαριτόπουλος 12(4)