Νίκη …παραμονής στη Β’ Εθνική στον «τελικό» με Χαλκηδόνα

νίκη-παραμονής-στη-β-εθνική-στον-τε-650542

Ξανά χαμόγελα στις τάξεις της ομάδας της Νίκης Βόλου, μετά από μία σειρά πέντε χαμένων αγώνων, έφερε το τέλος του παιχνιδιού απέναντι στη Χαλκηδόνα το οποίο οι κυανόλευκοι κέρδισαν με 68-64. Πλέον, όλοι σκέφτονται το επόμενο ματς στη Λαμία κόντρα στον τοπικό Εσπερο θέλοντας μία δεύτερη σερί νίκη για να κλείσουν ιδανικά τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με τους κυανόλευκους να κλείνουν την 1η περίοδο έχοντας τη μικρότερη δυνατή διαφορά (16-15).

Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή και το σκορ στο 32-34. Τίποτα δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο του αγώνα.

Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, οι κυανόλευκοι πήραν μικρό προβάδισμα 2 πόντων (43-41) με το τέλος του δεκαλέπτου με τα πάντα να μένουν ανοιχτά για το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης.

Στην 4η περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να πάρει μία διαφορά. Οι κυανόλευκοι ήταν πιο ψύχραιμοι και είχαν πιο καθαρό μυαλό στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη στο τέλος με σκορ 68-64.

Νίκη Βόλου-Χαλκηδόνα 68-64