Με την …υπογραφή Μάντζη η 10η νίκη για την ΠΑΕ Βόλος

με-την-υπογραφή-μάντζη-η-10η-νίκη-για-τη-659403

Ο Βασίλης Μάντζης υπέγραψε την έκτη διαδοχική νίκη και 10η στο φετινό πρωτάθλημα για την ΠΑΕ Βόλος, η οποία επιβλήθηκε έστω και δύσκολα της Παναχαϊκής με 2-1 για την 12η αγωνιστική της Football League, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η ΠΑΕ Βόλος έκαμψε την αντίσταση της Παναχαϊκής με 2-1 και διεύρυνε το εντός έδρας αήττητο σερί του στα 21 ματς! Ετσι, βρίσκεται στο +8 από τον δεύτερο Απόλλωνα Λάρισας, αν και χρειάστηκε να φτάσει στο 89’ για να «λυτρωθεί» από τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, Βασίλη Μάντζη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να πιέσουν από τα πρώτα λεπτά κι αφού είδαν στο 9’ την μπάλα σε κεφαλιά του Τσελεπίδη να προσκρούει στο δοκάρι του Καραγκιολίδη κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Γκαλίτσιο στο 15’. Σταδιακά, οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου βρήκαν τα πατήματά τους, άγγιξαν την ισοφάριση με τον Κυνηγόπουλο και δικαιώθηκαν λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, με δράστη τον Μπαστακό.

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ που θα τις έβαζε σε θέση οδηγού, δείχνοντας ότι δεν συμβιβάζονταν με την ισοπαλία. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα ολοκληρωθεί χωρίς νικητή, ήρθε ο Μάντζης στο 89’ για να νικήσει τον Καπούταγλη και να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του. Ετσι, η ΠΑΕ Βόλος είδε το νικηφόρο σερί της να διευρύνεται στους έξι αγώνες και να σημειώνει την 10η φετινή νίκη.

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 2-1

Football League -12η Αγωνιστική

Γήπεδο Νεάπολης

Σκόρερ: 15’ Γκαλίτσιος, 89’ Μάντζης – 45′ Μπαστακός

Δοκάρι: 9’ Τσελεπίδης

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Αϊναλής, Τοροσιάδης (Μακεδονίας)

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Καμπαγέρο, Πίτου Γκαρσία, Λούκας (Πίσπας), Πέντα (53’ Ηλιόπουλος), Κότο, Μάντζης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας (41’ Σωτηράκος), Πλέγας (46’ Μουστακόπουλος), Αργυρόπουλος (81’ Καρατσανάκοφ), Παπατόλιος, Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός.

Ορθιος με Περόνε ο Ηρακλής

Δεύτερο σερί τρίποντο πήρε ο Ηρακλής, που επικράτησε 2-1 του Εργοτέλη στο Καυτανζόγλειο. Ο Γηραιός διατήρησε τον έλεγχο, όμως δυσκολεύτηκε κόντρα στους κιτρινόμαυρους, με τον Περόνε να δίνει τη λύση λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα.

Το σκορ άνοιξε στο 23’ ο Ντούνης, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μπάτζιου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για τον Ηρακλή. Ο Εργοτέλης ισοφάρισε στο 42’ με κεφαλιά του Μαζουλουξή με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπουρσέλη, όμως ο Περόνε στο 83’ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Δόξα Δράμας, επικρατώντας 2-0 της Σπάρτης, η οποία δεν κατάφερε να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Δραμινοί διατήρησαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς και άνοιξαν το σκορ στο ημίωρο με προβολή του Πέρεθ μετά από κεφαλιά του Δούμτσιου που σταμάτησε στο δοκάρι. Το 2-0 διαμορφώθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Κρητικός.

Εκτός επικίνδυνης ζώνης έμεινε ο ΑΟΧ Κισσαμικός που πέρασε με 1-0 από την έδρα του Αήττητου Σπάτων. Οι Κρητικοί πέτυχαν το νικητήριο γκολ στο 56’, με προσωπική ενέργεια του Αρναρέλλη, ενώ η αποβολή του Τσολάκου στο 68’ -με δύο κίτρινες σε δύο λεπτά- έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο τους για το τρίποντο.

Το θετικό του σερί συνέχισε ο Απόλλων Πόντου που νίκησε με 2-0 τον Καραϊσκάκη στην Αρτα. Ο σύλλογος της Καλαμαριάς έμεινε για πέμπτο σερί ματς χωρίς ήττα, με ήρωα τον Σουντουρά, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 16’ από πάσα του Ολαϊτάν και διπλασίασε τα τέρματα στο 65’, μετά από επέμβαση του Παντίδου σε κεφαλιά του Θεολόγου.

Στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, η Κέρκυρα επικράτησε 2-0 του Ηροδότου στην Κρήτη σημειώνοντας τα δύο τέρματα στο τελευταίο 25λεπτο. Στο 64’, ο Μότα έκανε σέντρα για το κεφάλι του Τουράμ, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Με τον ίδιο τρόπο ο Βίλα νίκησε στο 79’ τον Κασμερίδη και «κλείδωσε» τη νίκη.