Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες ο Ιωνας από τον… Κυπελλούχο Σπάρτακο

ηττήθηκε-στις-λεπτομέρειες-ο-ιωνας-απ-674331

Πάλεψε για την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει ο Ιωνας ο οποίος ηττήθηκε τελικά με 72-65 από τον Σπάρτακο, με την ομάδα της Λάρισας να παίρνει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ, όπου και επικράτησε μετά από ένα δραματικό παιχνίδι στην παράταση με 87-86 της Αναγέννησης.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με τους, τυπικά, φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (14-18) με το τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σπάρτακος ανέβασε στροφές κι ήταν καλύτερος στο παρκέ παίρνοντας διψήφια διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (25-38). Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ιωνας προσπάθησε να αντιδράσει. Κατέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 4 πόντους (36-40 στο 24’) με τους λαρισαίους όμως να βρίσκουν και πάλι τον τρόπο να πάρουν ένα προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 43-52. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι με τον Ιωνα να μένει κοντά στον Σπαρτακο σχεδόν σε όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου, με τους λαρισαίους όμως να δείχνουν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά παίρνοντας αυτοί τελικά το εισιτήριο για τον Κυριακάτικο τελικό με σκορ 65-72.

Ιωνας-Σπάρτακος 65-72
Δεκάλεπτα:
14-18, 25-38, 43-52, 65-72

ΙΩΝΑΣ (Κατσαλής): Γουσιόπουλος, Τζήμας 5, Φοινικόπουλος, Φωτιάδης, Ευτυχίδης 3, Γεωργόπουλος 11(1), Φαρμάκης, Μπεκρής 4, Βασιλείου 4, Παυλόπουλος 20(1), Ευθυμίου 18(1)

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Μπαμπανάτσας, Αθανασόπουλος 24(1), Γοργόλης 5(1), Κουρτίδης, Καλέτσιος 5, Φαρμακάς 4, Καφάσης 6, Αγαπίου 13(2), Καραδήμος, Πάσχος 2, Σπανούλης 13(1)

Η Αναγέννηση Καρδίτσας η δεύτερη φιναλίστ
Σ’ ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η Αναγέννηση ήταν αυτή που πανηγύρισε τελικά την πρόκριση στον τελικό καθώς επικράτησε του Αμπελώνα με 60-54. Η ομάδα της Καρδίτσας είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε στο +6 (38-32) έφτασε να προηγείται μέχρι και με 13 πόντους στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου με τον Αμπελώνα να ξεκινάει, σ’ εκείνο το σημείο την μεγάλη του αντεπίθεση. Η ομάδα από τη Λάρισα κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι (54-54) με 2:57’ να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης με τους καρδιτσιώτες να αποδεικνύονται όμως πιο ψύχραιμοι και πιο εύστοχοι και να φτάνουν τελικά στο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 60-54.

Δεκάλεπτα: 18-16, 32-38, 41-47, 54-60

ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ (Γιαννόπουλος): Β. Τεκούσης 11(2), Κονδυλόπουλος 6, Γκανέτσας 10(2), Μπιζιάκης, Μανώλας, Κοτσώνας 11, Βλησσαρούλης, Ε. Τεκούσης 4, Καραγιάννης, Αποστολάκης 12, Π. Τεκούσης
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡ. (Παππάς-Κρομμύδας): Φαλιάκης, Πανταζής 2, Αντωνίου, Πεσλής, Χατζηγούλας, Κοβάτσεβ 14, Τσέλιος 19(3), Αργύρης 16(1), Σπανόπουλος, Νότος, Καλιάρας 9.

Κυπελλούχος ο Σπάρτακος

Σε ένα συγκλονιστικό τελικό ο Σπάρτακος Λάρισας λύγισε στην παράταση την Αναγέννηση Καρδίτσας με 87-86 (κ.α. 76-76) για να αναδειχθεί Κυπελλούχος ΕΣΚΑΘ.

Δεκάλεπτα: 15-23, 37-38, 56-62, 76-76 κ.α. 87-86 παρ.

Βραβεύθηκαν Αγαγιώτου – Σαρακατσάνη

Στο ημίχρονο του τελικού, η ΕΣΚΑΘ βράβευσε την προπονήτρια της Εθνικής Κωφών Γυναικών κα Αποστολία Ζέρβα, όπως επίσης τις δύο Βολιώτισσες αθλήτριες της Εθνικής Κωφών, Λαμπρινή Αγαγιώτου Λία Σαρακατσάνη. Η βράβευσή τους αφορούσε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Σαμψούντας τον Ιούλιο του 2017, αλλά και στο Πανευρωπαϊκό της Θεσσαλονίκης το 2016 με την Εθνική Ομάδα Κωφών Γυναικών. Την αναμνηστική πλακέτα στην κα Ζέρβα παρέδωσε ο πρόεδρος της ΕΣΚΑΘ κ. Ντούγκος, ενώ στις Αγαγιώτου και Σαρακατσάνη απένειμαν πλακέτες οι κ.κ. Νίκος Γεωργόπουλος, Αποστόλης Κρεμαστάς, μέλη του Δ.Σ. της ΕΣΚΑΘ.